Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

inlocuire punti galloper cu cele de pajero

ghostface
 Share

Recommended Posts

salutare tuturor! deoarece am modificat calutul diesel prin liftarea caroseriei fata de sasiu si inlocuirea rotilor cu renumitele 33x12.5MT, am nevoie si de ceva putere/cuplu in plus...pt asta m-am gandit in prima faza sa ii inlocuiesc actualele grupuri ale caror rapoarte sunt 4.875 cu unele mai bune de la pajero sau galloper(cele de 5.2 sau cele pe care le are martin de 5.4 pe galloper)-pt a mai ajuta putin ambreiajul; in acest moment intrebarile mele sunt legate de adaptarea puntilor de pajero: necesita modificari? ce modificari? la grupul fata la pajero stiu ca planetarele sunt actionate vacumatic(la galloper fiind mecanic-mrluri)cum se rezolva ? ; merg inlocuite doar pinioanele si mecanica din grupuri pastrand carcasele originale ale grupurilor de pe galloper? exista grupuri spate de pajero cu raport 5.2 fara blocant? orice informatie / parere sunt binevenite! multam !!

o poza cu "fraierul":grin:

IMG-20130504-00737.thumb.jpg.61bc00248111d2aa734127e4d56279d9.jpg

Edited by ghostface

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

• 2 weeks later...

Re: inlocuire punti galloper cu cele de pajero

scuze ca am mai mancat din litere cu ochii la copil oricum ori schimbi grupurile cu planetare cu tot........ ori puntile cu totu ce nu stiu daca se pupa la cupla grupului cu cardanul daca no sa fie nevoie sa schimbi si acolo ceva

• 9 years later...

Știu ca este un subiect vechi.

As vrea sa fac și eu modificarea asta .

Eu am raport 4625 și vreu sa pun 4.9

Sa schimb puntea de pe spate sa pun una completa  cu blocant, iar pe fata nu știu dacă merge sa schimb doar pinionul cu coarana, miezul cu tot?

. Se potrivesc planetarele?

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use