Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pinin 1.8 GDI problema relanti


Ionut.Soptea

Postări Recomandate

Salutare. Am o problema cu Pinin-ul meu si anume: La relanti incepe sa fluctueze turatia undeva la 400-500 RPM de vibreaza toata masina. Daca o Forjez putin in mers in ture isi revine timp de cateva zile dupa care iarasi incepe distractia. Ciudat e ca in rest (cand nu stau pe loc la relanti) merge destul de bine, trage bine, nu consuma mult (8,7l la suta). S-a mai confruntat cineva cu asa tampenie?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Uita-te pe aici la topicul cu microfiltrele, in general alea fac probleme, mai ales daca nu iti da vreo eroare in bord. Sunt chiar simplu de scos si de curatat, doar ca ar fi bine sa le comanzi inainte sa le ai, ca exista riscul sa se rupa cand sunt scoase. Sunt mici de tot si costa mai nimic.

 

Daca nu e asta, poate sa fie blocata cu depuneri clapeta de acceleratie, boala motoarelor GDI. E foarte simplu de verificat, in 5 minute orice mecanic poate sa ajunga la ea sa vada daca functioneaza bine. Se curata apoi cu substante speciale. Se poate intampla sa se dezlipeasca un magnet de la motorul care o actioneaza, care se poate lipi la loc cu un lipici serios de metale.

 

Cam astea sunt cele doua bube mari ale motorului, eu zic sa le verifici in ordinea asta. Gasesti aici pe forum descrise operatiile cu lux de amanunt de colegul nostru laurr care de voie de nevoie a devenit expert:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?76494-Pinin-GDI-microfiltru-pompa-presiune-inalta-cadere-turatie-rateuri-engine-check-aprins

 

Si eu am umblat la ambele, dar cu ajutorul celor de la M-Car, la mine erau bine.

 

Uite aici filmul unde explica treaba cu clapeta de acceleratie:

 

Editat de hcampian
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Am citit topicul. clapeta am desfacuto inclusiv magnetul (la mine nu-s doi e unul singur de jur imprejur) am curatat am dezlipit, am relipit, nu era de acolo. Microfiltrele o sa le comand cu prima ocazie cand ajung la magazin adica luni cu un set nou de buji. Dar totusi nu cred ca e de la microfiltre ca trage destul de bine. Masina merge destul de bine in afara relantiului, nu consuma nu e puturoasa nimic. Si in plus relantiul asta azi sta la 800 maine nu mai sta poimaine isi revine. Naiba stie ce o avea. Problema e ca in cateva saptamani trebuie sa vin acasa si am aproape 3000 de km de facut cu ea si tare imi e sa nu cedeze definitiv pe la jumatatea drumului. Oricum daca nu mai aveti alta sugestie luni filtre si buji si daca nu vrea direct la Mitsubishi cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Pai sa ne dai de stire daca rezolvi, si mie imi variaza un pic relanti-ul (+-100 rpm) si imi sta destul de jos (5-600 rpm) dar din cate am citit cam asa face GDI. In plus, are foarte puternic socul la pornire, mai puternic decat la alte benzinare, de fiecare data daca nu e cald motorul pleaca in 1500-2000 rpm si ii ia destul de mult sa ajunga la turatia normala, peste un minut in conditiile in care e vara. Sunt curios cat o sa ii ia la iarna, la alte masini pe benzina ce le-am avut statea turata cam jumatate din timp si parca nu asa tare. Eu m-am speriat la inceput, stiam ca e normal sa plece turata la inceput, dar parca era prea mult. Acum m-am obisnuit, stiu ca isi revine. In plus, cand ma opresc din mers, relanti-ul sta la inceput un pic mai sus cu vreo 200 rpm si scade doar dupa cateva secunde. Cam asa merge la mine.

 

Altfel eu zic ca ar trebui pus un tester de uzina la Mitsubishi, nu costa o avere, poate o fi slabit ceva senzor pe undeva si, vorba ta, sa nu crape naibii sa te lase pe drum. Numai ca ar fi bine sa-l puna chiar cand face probleme. Sa nu fi slabit si calculatorul de injectie, cum am patit eu, ca ala m-a lasat brusc in drum, dar na, e un caz extrem. Naiba stie, sa nu fie slabit vreoun injector, ca e complicata rau treaba pe-acolo. Pe la 1.9 TDI-ul nemtesc am vazut sa faca cum zici tu cand erau probleme cu un injector.

 

GDI are trei moduri diferite de functionare a motorului, unul pentru relanti, unul pentru mers normal si unul la solicitari mari. Daca face figuri doar la relanti insemana ca e ceva ce tine de modul respectiv. Mie mi se pare un motor foarte complicat si de aia din pacate trebuie vazut de unii care stiu cu ce se mananca, la service-urile normale baga aia ochii cat cepele si zic ca asa ceva nu au vazut in viata lor, benzinar pe tehnologie de diesel.

Editat de hcampian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Da... Astazi am trecut pe la Mitsubishi si m-au scarbit ingrozitor. In primul rand mi-au spus ca filtrele acelea nu se schimba niciodata, ca masina are nu stiu cate lucruri care nu sunt bine (antigelul, uleiul in cutie si grupuri, distantiere la roti, bla bla) ba mai mult cand au vazut ca am antigel verde au zis ca e de Renault si m-au pus sa gust sa le spun daca inteapa la limba, am gustat si le spun ca "e doar dulce' la care zice ai dreacu astia de la Renault au schimbat antigelul da oricum nu e bun si ca trebuie sa schimb lichidul termostatul si capacul de la radiator ca daca nu au vazut ei domne cum ca la una a corodat asa de tare incat a gaurit blocul motor. Imi spun ca tre sa schimb bujiile la care le raspund ca sunt deja comandate si el imi spune ca se recomanda un singur model de la NGK si ala pe iridiu, ii raspund ca asa mi-au spus si la magazinul unde am comandat si ca le-am gasit al la 25 de euro bucata nu la 30 ca la ei iar el imi raspunde ca sunt contrafacute. Lovitura finala a fost cand tot vorbind noi a aflat ca in 13000 km tre sa schimb sureaua de distributie si mi-a zis ca acolo e un filtru de benzina care se schimba odata cu cureaua.

Tin sa va spun ca tot timpul cat am stat de vb cu ei m-am facut atehnic ca si cum nu as avea habar de nimic vis-a-vis de mecanica si le-am ascultat toate tampeniile pe care le debitau.

Ramane sa ii schimb bujiile sa vad ce face si oricum asa vin cu ea acasa. Pana mea am asigurare casco pe toata europa, ce o fi o fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Ai dat si tu de niste dobitoci. Eu la M-Car Expozitiei in Bucuresti unde am fost au fost foarte draguti, mi-au scos ei microfiltrele cu foarte multa indemanare fara sa le rupa, le-au pus la loc, au fost foarte de treaba. La final mi-au facut si reducere la manopera cred ca vreo 20%, am platit ceva de genul 80 RON ora si oricum mult mai putine ore decat au lucrat efectiv, m-au primit in service cu masina tractata aproape la 7 seara si au stat cu mine acolo inca o ora sa vedem daca ii dam de cap.... Fara nici o problema am fost chemat si eu la elevator si am stat acolo cu ei, lucru rar pe la reprezentante. Iar cand au constatat ca trebuie inlocuit computerul de injectie, m-au chemat si m-au intrebat daca sunt sigur ca vreau sa iau de la ei, ca e scump si daca nu prefer sa caut unul pe undeva pe la dezmembrari. Nu cunosc pe nimeni de acolo, nu le-am dat nici o atentie, nimic. Au fost cei mai seriosi si de treaba oameni de care am dat intr-o reprezentanta, iar asta e prima mea masina SH, inainte am avut doar noi si sunt umblat ani de zile prin reprezentante. Oameni care chiar au inteles ca eu am dat 2500 de euro pe masina aia si nu o sa scot bani neam pentru tot felul de prosteli de-ale lor pe care, probabil, le fac cu cei care au dat 40.000 de euro pe un Pajero nou.

Editat de hcampian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Daca nu ii dau de cap la ei ajung si eu daca spui ca-s asa de seriosi. Oricum va tin la curent cu toata tarasenia caci se pare ca nu va fi usor de rezolvat deoarece mi s-a spus "Aata timp cat nu da nici o eroare nu stim ce sa ii facem, respectiv sa identificam piesa defecta". Si culmea e ca atunci cand face pe nebuna nu se aprinde nici un martor in bord nimic. Unde mai pui ca nu face mereu ci doar cand vrea ea, iar daca o duc in service cand merge bine sunt sigur ca or sa imi spuna ca totul e in parametri.

Sau poate am noroc si sunt doar bujiile cu probleme desi porneste bine la cald. Si vis-a-vis de asta cine are codul de la NGK sa mi-l spuna si mie? Eu am NGK IR IZFR6b

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Ma intereseaza si pe mine codul bujiilor si eventual unde le-ati gasit la un pret bun, a mea are 95.000 km si la 90.000 ar fi trebuit schimbate. Sunt curios si eu daca se mai stabilizeaza un pic relanti-ul cu bujii noi, nu atat ca au 95.000 dar mai ales ca au 13 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

NGK IR IZFR6B Iridium si Platina le poti comanda ca astea sunt. Dupa ce le-am schimbat nu mai cade turatia asa de des dar mai rau uneori vibreaza si la 800 RPM. Un lucru bun este ca mi-a mai scazut consumul pe undeva la 7.5%.

Alta tampenie a fost ca nu am avut ce face si i-am pus sigurante la trapa (a mea nu are trapa) si intr-un alt locas liber in ideea sa le am de rezerva, doar ca dupa 20 de metri mi s-a aprins martorul de gaze si nici de a naibi nu a mai vrut sa accelereze mai mult de 3000 RPM relantiul ramanand intre 1500 si 2000 fluctuand constant. Si-a revenit dupa ce am scos sigurantele si sper ca de acolo sa fi fost chiar daca avea aceleasi simptome ca si cand ar fi avut microfiltrele infundate.

App... Voi ce consum aveti pe autostrada si ce presiune puneti in roti? Intreb in ideea ca daca as mari presiunea in roti ar ajuta la consum sau pe langa asta pot aparea alte riscuri (explozie sau aderenta scazuta)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mersi de codul de bujii.

 

Cu relanti-ul sa iei in considerare ca motorul are trei moduri de functionare diferite in functie de solicitare si din cate am vazut relanti-ul e diferit, daca o solicit tare, pe o panta, o sa stea la relanti pe la 1200 rpm vreo 10 secunde, dupa aia cade iar la modul economic si tremurat de la 600 rpm.

 

La treaba cu consumul, eu cand am luat-o si am adus-o acasa, din Sibiu pana la Bucuresti, mi-a consumat 5,5 pe national iar pe autostrada la 135-140 km/h mi-a supt cam 9-9.2. Masina tremura din toate incheieturile, am zis ca e praf cu suspensiile. Acasa am constatat ca rotile aveau presiunea 3,5 in loc de 1,8 cat e recomandat. Am scazut presiunea pe la un 2 si masina a devenit confortabila, dar consumul a crescut, pe national scot un 6,5-7 in functie de conditii. Am incercat pe cateva bucati sa o tin constanta in 130 sa vad ce face si mi-a dat cam 11 consumul - totusi e putin relevant, ar trebui sa fac macar cativa zeci de km de autostrada. Una peste alta, cu jumate DN jumate Bucuresti masina se stabilizeaza mereu la un 7,4-7,6. Consuma ceva mai putin cu benzina de 100 si merge mai bine, per total iesi cam la aceiasi bani. Trebuie sa precizez ca eu cand am luat-o avea anvelope de iarna tip C de utilitara care duc fara probleme presiunea de 3,5 si nu stiu ce se intampla daca bagi atat intr-una normala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Am rezolvat partial problema. Cu benzina de aici nu a mai tremurat decat de 2 ori pe perioade scurte. Pe de alta parte turatia la relanti nu sta deloc fixa osciland intre 700 si 400. I-am schimbat bujiile, valva PCV, sonda lambda, microfiltrele, am relipit magnetul de la motorasul clapetei si nici o schimbare. Ce altceva ar mai fi de facut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Am rezolvat partial problema. Cu benzina de aici nu a mai tremurat decat de 2 ori pe perioade scurte. Pe de alta parte turatia la relanti nu sta deloc fixa osciland intre 700 si 400. I-am schimbat bujiile, valva PCV, sonda lambda, microfiltrele, am relipit magnetul de la motorasul clapetei si nici o schimbare. Ce altceva ar mai fi de facut?

 

Salut. Ai spus ca ai schimbat microfiltrele, sonda lambda si bujiile. Imi poti da si mie codul piselor (acela care incepe cu MD). Eu pana acum am facut rost doar de MD619962, dar am inteles ca mai este unul care e diferit de asta si nu ii gasesc codul. Multumesc anticipat.

Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mno va salut!Aceeasi problema cu trepidatul la relanti din toate incheieturile o am si eu de azi.Am oprit azi,am scos la liber si masina in relanti trepida rau tare,am turat motorul si in turatii totul era normal,apoi lasat iar in relanti trepida din nou,in prima faza am crezut ca s-o fi rupt vre-un suport de la motor,dar nu,am plecat din loc si totul ok,am oprit dupa cativa km parcursi,scot din nou la liber si in relanti totul perfect,am mai oprit de cateva ori in decursul zilei si totul ok dar seara cand ajung acasa,scot din nou la liber si trepidatia motorului a reaparut.Ati rezolvat careva aceasta problema si cum ati rezolvato?Va rog frumos sa postati! Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

E o problema comuna la GDI si al naiba de greu de rezolvat. Eu inca mai caut solutii. Pana acum am schimbat microfiltrele, bujiile, sonda lambda, relipit magnetul de pe corpul clapeta, demontat si curatat toata galeria de admisie inclusiv cea EGR si tot nu am rezolvat nimic. Urmeaza cele doua furtunase de vacuum conectate la solenoidul prins pe admisie si mai departe nu mai stiu nimic. Ideea e ca atunci cand incepe sa tremure amestecul este sarac deoarece se afuma bujiile. In cazul acesta as fi suspectat debitmetrul dar nu cred sa fie el deoarece problema apare uneori si doar la relanti.

Daca altcineva ami are vreo idee ar fi binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Salut, asa am vazut si eu bujiile afumate si la fel ca tine am banuit debitmetrul dar apoi am testat debitmetrul si totul ok la el deci nu stiu mai mult de aici.

 

Din cate am citit si eu pe forumurile straine( si credetima ca am mancat yoru urile si toate documentatiile despre GDI de pe vastul internet) este intradevar o chestie comuna la GDI si in principiu nu este nimic iesit in comun de grav dar stiu, e enervant.

 

Lucrurile de mai sus leam facut si eu inafara schimbarii microfiltrelor dar va spun sigur cu benzina buna in primul rand si clapeta reglata nu mai face figuri cu relantiul decat foarte rar, la mine insa e o problema de pornire si tare cred ca e pompa de benzina dar ma rog asta e off topic.

 

Asa ca dragilor nu va faceti griji, masinutele astea is facute sa duca, motorul asta este chiar complicat asa ca obisnuitiva si bucurativa de ele cat mai mult.

 

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mno va salut!Ca o fi comuna sau nu,nu stiu ce sa zic.Am un amic cu un Pinin cu volanul pe dreapta care nu a avut(inca) aceasta problema cu "tremuriciul",ideea e ca azi am circulat cu masina,totul ok pana la un moment dat cand a inceput sa tremure din nou,masina mea are deja 200.000 de km rulati din care eu personal am facut doar vreo 600 de km,sa fiu eu ghinionist ca abia ce-am cumparato si deja face figurile astea.Eu zic ca or fi ele motoare rezistente si ca duc mult,dar normal nu este sa faca astfel.Saptamana viitoare o bag si eu pe mana unui prieten mecanic sa vad macar ce parere isi da si el.Cum aflu ceva concret va anunt,dar pana una alta daca descoperiti careva ceva,va rog mult sa nu ezitati sa postati.Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Salutare, idee este ca depinde de cum prinzi, stiu si eu pinin la un nr respectabil de km care nu face fite, iarasi stiu Carisma care de altfel are acelasi motor ca pininu GDI care rulat in germania pe benzina lor mergea perfect, dupa 2 sapt in romania pe benzina de 95 nu am mai vrut sa traga, sincer nu stiu ce sa mai cred.

 

Incearca sa faci o readaptare a clapetei la un service bun si nu ar mai trebui sa faca figuri.

 

Eu am de gand sa schimb si pompa de benzina si tare sunt curios cum sta la relanti cu o pompa noua( debit constant).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Un aditiv de benzina pentru curatat injectoarele si zona superioara a pistoanelor a incercat cineva? Cele de calitate isi fac treaba bine. Injectoarele oare nu se pot curati cu ultrasunete? S-a interesat cineva la un Bosch Service daca nu se pot curati? Clar e o problema pe la alimentarea cu combustibil pe undeva... Ar fi o chestie destul de ieftin de incercat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Citind despre problemele GDI-ului am dat peste un produs conceput special de Wynn's pentru curatirea motoarelor GDi care au probleme de pornire si relanti. Ii spune WYNN'S DIP 3 si se compune dintr-un spray de curatat admisia si un lichid de curatat injectia, special concepute pentru motoarele pe benzina cu injectie directa si problemele lor. Daca as da pe undeva de asa ceva, as incerca. Ei recomanda folosirea la fiecare revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mie unu mi-a cam ajuns cu tampenia asta. Deci in vara cand voi putea merge cu mobra zi de zi o sa desfac supapele sa vad cum arata dar totusi ma mai interesez daca trebuie refacuta planeitatea (sau cum naiba ii spunea) ca daca da o las moarta. Util ar fi daca cineva mi-ar putea spune daca o pot da jos chiuloasa, curata supapele si repune totul inapoi doar schimband garniturile. Ca deh... daca trebuie sa ajungem pe la strunguri si alte chestii asa o las :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Ar mai fi varianta de dat jos motorul GDI si pus un 1.8 MPI, eu cred ca pe partea de cutie de viteze si suporti se potriveste, chiar daca MPI am vazut doar cu 4x4 permanent, fara Superselect. Si ai un motor simplu in care poti sa ai incredere si care e usor de reparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Motorul MPI il avem pe masina sotiei, 4x4 permanent, cutie automata, si ce e cel mai important - GPL. Avem cu ea 30.000 km, masina avand in total 110.00 km, nu are nici cea mai mica oscilatie relantiul, porneste f frumos si merge mai bine ca un ceas elevetian.:h5

Dezavantajul este ca nu are SuperSelect. Dar ne-am obisnuit si cu 4x4 permanent si fara reductor.

Editat de NICU007
ex. SUZUKI SAMURAI 1992 - little red car
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare