Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pinin 1.8 GDI problema relanti


Ionut.Soptea

Postări Recomandate

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mno va salut!Mie acele beculete de la puntea fata imi palpaie non stop cand sunt doar pe tractiune spate,e dus cred ori un senzor ori un actuator,cel putin asa zicea mecanicul.Ridicata pe elevator zicea ca lucreaza bine cuplajele,cupleaza si decupleaza,doar ca palpaie ledurile,imi palpaie inclusiv ala portocaliu de la blocajul diferentialului dar cand cuplez si fata totul indica normal.Cam asa e la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Cel portocaliu si la mine palpaia pana i-am schimbat uleiul si de atunci s-a potolit (sau poate s-a ars).

Revenind la problema, furtunasele de recirculare a vaporilor de benzina nu sunt infundata si nici electovalva stricata. Habar nu am ce o avea. Am intrebat de beculete deoarece stiu ca asa face la resetare ecu si o posibilitate ar fi sa isi piarda memoria si deaceea sa mearga ciudat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

La mine palpaie led-urile de la puntea fata cand pun contactul pana cand pornesc motorul, dupa aceea se opresc.

 

Ionut, tu am inteles ca ai facut drumuri mai lungi pe autostrada, mie imi suna destul de puternic motorul undeva intre 100-110 km/h, dupa care, de la 120, revine la normal si aproape ca nu se mai aude. Face asa si la tine, sau la altii? Nu mi se pare ceva grav si nu ma enerveaza, dar eram curios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Aceeasi problema am avut si eu la Pajero Pinin 2.0 GDI si fost de la bujii. I-am pus iridium IZFR5B si nu mai aveam relanti, fum negru si check engine. Acum am Bosch cu 4 electrozi si problemele au disparut. Am sa le fac o poza deoarece nu stiu codul lor momentan. Sper sa va ajute informatia mea.

Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

@Zaf multumesc de sfat dar te rog pune si tu codul de pe bujie ca m-as risca la un set de Bosch Super 4 ca din cate stiu nu sunt asa de scumpe.

@hcampian eu nu prea am trecut de 120 pe autostrada ca aveam remorca si vibra da maine dimineata am un drum mai lung de facut si o sa iau in calcul acest aspect desi din cate stiu la 100 nu prea aud motorul din cauza cauciucurilor (AllSeasons).

Si on topic la mine nu palpaie becurile de fiecare data cand pun contactul..... ce naiba sa mai inteleg....

Editat de Ionut.Soptea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Aceeasi problema am avut si eu la Pajero Pinin 2.0 GDI si fost de la bujii. I-am pus iridium IZFR5B si nu mai aveam relanti, fum negru si check engine. Acum am Bosch cu 4 electrozi si problemele au disparut. Am sa le fac o poza deoarece nu stiu codul lor momentan. Sper sa va ajute informatia mea.

Salut, reușești sa postezi oare codul bujiilor, ar fi interesant de încercat.

Mulțumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

In primul rand vreau sa spun ca am cautat prin toate topic-urile cu relanti variabil pentru 1.8GDI si nu am gasit solutie la problema mea.

 

Sa va explic simptomele:

- motorul porneste usor, indiferent de temperatura de afara, la rece se accelereaza initial pana aproape de 1500r/m, apoi turatia scade odata cu incalzirea motorului, ceea ce este perfect normal;

- cand motorul ajunge la temperatura normala de lucru (acul la jumatatea cadranului) relantiul incepe sa varieze, pana atunci relantiul este perfect stabil;

- daca opresc motorul si il pornesc din nou (deci cu motorul cald), pornirea este usoara, dar incepe imediat dupa pornire sa fluctueze relantiul;

- in mers constant pe la 2000r/min, in orice viteza, se simte un plus de putere, turatia motorului nu se schimba. Asta nu cred ca este totusi o problema, din cate am citit atunci cand "load-ul" este constant acest gen de motor schimba timpii de injectie, intra in "lean burn", pentru a economisii combustibil. Se vede atunci si o scadere a consumului instant desi viteza, turatia si inclinatia drumului sunt aceleasi.

 

Ce am incercat:

- am curatat clapeta de acceleratie, nu am modelul cu magnet, clapeta de acceleratie este controlata prin cablu => tot la fel face;

- am curatat si masurat IAC-ul (electrovalva de by-pass aer pentru relanti) se gaseste in corpul clapetei de acceleratie => tot la fel face;

- am desfacut toata admisia, am dat jos tot pana la capacul de chiuloasa, si am curatat tot => tot la fel face

- am verificat cele 4 bobine de inductie de pe fiecare bujie, sunt ok;

- am scos bujiile (sunt NGK cu Iridium, cele care trebuiesc folosite pentru acest motor), le-am curatat, le-am masurat distanta intre electrozi, au 0.55, deci sunt in specificatii => tot la fel face;

- am curatat filtru de la pompa de joasa am curatat microfiltrele de la pompa de inalta, am schimbat filtrul de benzina => tot la fel face.

- am resetat ECU-ul si am facut invatarea de relanti, aici apare partea interesanta.....Deci cu motorul cald, iau borna de minus de la baterie, pun contactul de cateva ori ca sa fiu sigur s-a dus curentul din condensatori, apoi pun la loc borna de minus si pornesc motorul fara niciun consumator. In primele 6 min relantiul variaza si dupa cele 6 min relantiul se stabilizeaza pe la 750 r/min. Dupa 10min dau drumu la consumatori, relantiul creste un pic, normal din cauza sarcinii date de alternator, dar ramane stabil. Dupa inca 10 min, ma joc cu consumatorii, opresc tot, dau drumu la tot, aprind pe rand faruri, climatronic, etc., relantiul nu variaza deloc, perfect stabil.

Deci toate bune si frumoase pana opresc motorul si il repornesc, apoi o ia de la capat cu variatia la relanti.

 

Am citit pe un alt site ca aceste motoare GDI intra in "Lean Burn" la relanti, amestecul de aer conbustibil este foarte sarac, ratie 40 la 1.

Acum, as fi zis ca poate am injectoare defecte infundate, supape cu depuneri de carbon, bujii sau bobine de inductie ce nu functioneaza in parametrii, vreun senzor defect, dar daca ar fi asa atunci de ce atunci cand ii fac invatarea de ECU relantiul se mentine stabil, pana la urmatoarea pornire ?

Ce se intampla atunci cand opresc motorul de incepe iar sa varieze relantiul ?

 

Va multumesc pentru orice sfat !

 

Ps: coduri bujii pentru 1.8GDI conform AUTODATA: Beru 14FR-7DUX ; Bosch FR7DCU ; NGK IZFR6B

Editat de Cosmin30
  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Salut, pt inceput vreau sa iti spunc a acea crestere de putere la turatie constanta am simtit-o si eu de multe ori pana cand iam schimbat catalizatorul, nu stiu daca are vreo legatura dar asa am observat.

 

 

Cat despre treaba cu setarea relantiului care dupa oprirea si pornirea inapoi a motorului se deregleaza am sa intreb la mecanicii mei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Merci de feedback.

Cand imi va permite timpul o sa desfac si catalizatorul, sa vad in ce stare este.

Desi m-as gandi ca un catalizator infundat ar cauza probleme cu puterea motorului in orice regim de mers al motorului nu numai in jur de 2000 r/min la viteza constanta.

Sigur nu au umblat si la sonda lambda cand au schimbat catalizatorul ?

 

In legatura cu variatiile mele de relanti, chiar sunt curios daca mecanicii de prin Cluj pot veni cu o explicatiile logica. Eu am luat prin Pitesti mai toate service-urile la rand si nu am gasit niciun mecanic care sa se priceapa la GDI-uri. Cred ca in final o sa ma duc cu ea la reprezentata, poate mecanicii de acolo sunt mai de doamne ajuta.

Editat de Cosmin30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Salut, reușești sa postezi oare codul bujiilor, ar fi interesant de încercat.

Mulțumesc

 

Spark Plugs - Bosch Super 4 - FR78

 

pornire grea la rece, motorul nu mergea rotund, sunet sacadat in motor.

 

Rezolvarea:

1. Am inlocuit doua bobine cu unele aftermarket, deoarece una era imbatranita (guma era casanta), avea arcul din interior rupt (cel care vine in contatct din fisa in capul bujiei), iar cealalta dadea scanteie cand vroia ea si era plina de calamina verde in interior (practic arcul era verde si imposibil de curatat). La acest punct am avut si check engine missfire detected. Dupa aceasta operatiune am constatat ca motorul pornea, mergea bine, dar cand o calcam se accelera greu+fum negru+lipsa putere. Nu am mai avut check engine.

 

2. Am inlocuit doua seturi de bujii iridium dar problema persista - cand o calcam se accelera greu+fum negru+lipsa putere, chiar la semafor mi se oprea motorul (practic nu era in stare sa tina relante-ul). Cand am trecut de la bujii NGK Iridium la bujii Bosch Super 4 - FR78...TOATE PROBLEMELE MELE AU LUAT SFARSIT !!! Peda in fund si instant accelereaza, nu mai da rateuri, nu se mai aude sunetul acela sacadat la pornire dimineata+pornire in 4 pistoane, implicit mers rotund al motorului. Consumul cu aceste bujii mi-a crescut cu aproximativ 0,5L/100KM. Doamneee la ce probleme am avut...am emotii in timp ce scriu :))

 

Sper sa te ajute post-ul meu.

Editat de Zaf
Pajero Pinin 2.0 GDI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

In seara aceasta am avut putin timp pentru mesterit, deci mai adaug cateva puncte la lista mea de verificari.

 

Am verificat rezistenta intre pinii electrovalvei de purjare si are 38ohmi, in manual scrie ca trebuie sa aibe intre 36 si 44 ohmi la 20 de grade celsius. Deasemenea cu 12V pe terminali se aude cum deschide si inchide.

 

Sonda lambda are voltaj variabil sub 400mV la relanti, deci conform manual.

 

In concluzie, tot asa face....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Si al meu a imceput sa trepideze la relanti chiar si cu bujii de top, ma cam scoate din minti motorul asta, pe deasupra mai si merge in suturi cand mergi constant pe sosea.

 

Recent am schimbat bujiile la un service serios de aici din Cj, bujiile au 300 de km. Cred ca atunci cand au pus totul la loc au bulit vreun arc de pe la vreo fisa sau ceva

 

Banuiesc una dintre bobine totusi, daca nu e aia poate fi vreun injector cred daca nu supape mizerabile de depuneri.

 

Nu inteleg cum de nici un service nu are un aprat de diagnoza predestinat pt GDI?!

La reprezentata nu ma duc ca mi-e scarba de cum se comporta "domnii" de pe acolo.

 

Puii mei!!!

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

salutare! Kedu, ma lovesc de problema ta peste tot :).

ai incercat sa te uiti la senzorul de oxigen (sonda lamda)? de fapt sunt doua: una inaite de catalizator si una inaite de toba finala. se pare ca prima ar putea face probleme - eu am si un bmw e36 si tot asa aveam probleme la relanti, se oprea motorul pe la semafoare...dupa ce am schimbat sonda lamda, problemele au disparut.

 

vreau sa fac acelasi lucru si la acest Pinin al meu (1,8 GDI din 2001), mai ales ca punand un tester s-a observat faptul ca atunci cand incep fluctuatiile de turatie, curetul pe sonda este de 20 mV sau 0 mV, iar cand este un moment de turatie constanta (750) exista o fluctuatie intre 750 si 1200 mV, ceea ce indica faptul ca sonda functioneaza corect. concluzia a fost ca sonda mea nu-i "dusa" de tot, dar nici mult nu mai are. am mai citit ca ai umblat cumva la senzorul de temperatura al motorului (?!) ECT si am crezut ca poate fi si la mine problema, dar testerul zica ca dracia aia functioneaza corect.

 

mai mentionez ca dupa ce am citit acest Forum (multumesc tuturor pentru informatii), am curatat si eu clapeta de acceleratie (nu are magnetul acela), am schimbat bujiile (NGk ...acelea) motandu-le de doua ori: prima data le-am montat eu si imi facea masina ca dracu' - s-a oprit la semafor; a doua zi le-a remontat un amic mecanic (ce are si testerul) si mi-a spus ca nu le-am strans bine (eram mirat de ce aveau ulei pe ele, desi de abia le montasem) si am verificat presiunea pe ...pistoane?!...oricum era 7,0 unitati pe fiecare - mi s-a spus ca e mica dar ca e bine ca este la fel pe toate 4. dupa aceste operatiuni, fluctuatiile de turatie nu mai sunt de la 750 la 50 sau o (murea motorul) ci de la 750 la 1000, dupa care dupa doua minute sar la 1500 (ca si cum intra socul) si raman acolo pana dau un pic pedala. asa ca am verificat sonda lamda (prima pe traseu) si mi-a dat ce v-am povestit mai sus. mai ramane sa o schimb sa vad ce se mai intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Mie nu imi moare motorul, si nici nu fluctueaza decat cat timp e rece la pornire, sau daca ma opresc pe loc mai mult timp fara sa inchid motorul, scade chiar si sub 500rpm, dar fara sa joace turometru.

Intr-adevar, foarte rar, si aproape insesizabil, si la mine mai tremura putin la viteza constanta si acceleratie constanta. Dar aceeasi problema o am si pe Fiesta diesel, eu zic ca este de la combustibilul prost sau cu apa. Bujii eu am pus Denso Iridium pentru motoare GDI, dupa ce am auzit povesti nasoale cu Bosch (FYI, Bosch au inceput sa faca produse foarte proaste de cativa ani).

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Salut, multumesc de info.

 

Eu vreau sa schimb senzorul de temperatura aka. ECT pt. Ca am impresia ca din cauza lui am probleme la pornire.

Am piesa de mult dar de lene inca nu am schimbat-o. Dupa ce fac operatiunea va tin la curent.

 

 

Pai dupa ce ai verificat clapeta, microfiltre, bujii si toate nebuniile mai raman intradevar sondele lambda.

Hai ca incet poate reusim sa ii dam de cap.

 

Ps. Pe forumuri straine zic astia ca ar fi de vina pt. mersul aiurea al motorului depunerile de carbon si recomanda curatarea admisiei si supapelor dupa aparitia trepidatiilor si altor bazaconii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

salut! acum dupa problema pe care am avut-o cu oprirea masinii in mijlocul drumului (pe care am mentionat-o pe alt post de pe acest forum), si dupa ce am schimbat "calculatorul de injectie", se pare ca am aceleasi oscilatii la relanti: de la 750 la 1000 rot/min. mentionez ca sonda lamda am verifica-o astfel: intai cu testerul si parea anormala, apoi scotand mufa si observand ca oscilatiile sunt aceleasi (deci sonda lamda e ok?). am sa incerc sa fac treaba cu "invatatul la relanti" prezentat de un coleg pe unul din posturi:[ATTACH=CONFIG]242117[/ATTACH].

 

ar mai fi faptul ca imi pare rau ca m-am luat dupa cel de la magazin, care cica s-a uitat "in program si sigut, sigur uleiul cel mai bun pentru acesta masina este 5w30" (eu am luat de la mobil1), dupa care m-am uitat personal in carte si uleiul "cel mai bun" este 10 sau 15w40, si poate din cauza asta imi bate in continuare unul sau altul din tachetzi, si poate asta produce oscilatia la relanti.

 

oricum pe mine nu ma deranjeaza prea mult oscilatia, atat timp cat se produce dupa cum am povestit mai sus. probabil ca ar trebui sa o desfac toata (motorul), sa curat, sa mai inlocuiesc una alta si apoi sa vad ce se mai intampla.

 

pana la urma pompa de benzina din reservor ce presiune trebuie sa scoata (in PSI si in Bari)?

275143573_pininmanual.jpg.97b14755ae2e9c047586d91144b83ace.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Pinin 1.8 GDI problema relanti

 

Toti va invartiti in jurul cozii si nu intelegeti sistemul injectie Gdi ( gasline direct injection ) , adica : pompa caraush alimentare din rezervor de vro 3 bari care nu infulenteaza relantiul , apoi pompa de inalta presiune ( ca la commonrail diesel) , apoi rampa comuna de alimentare a injectoarelor ce sunt in capul pistonului injectie directa , senzor presiune rampa , si regulator presiune MECANIC ( atentie, MECANIC ) , acest regulator mecanic este reglat de fabrica la 50 BARI sa refuleze.

 

In momentul in care se incalzeste bine motorul,benzina de calitate proasta incepe si fierbe se dilata isi mareste volumul cat si schimba proprietatile ,astfel ca acel regulator mecanic cu arcul bila si jegul din el incep sa mai scape din presiune la relanti si sa scada sub 4.6 4.5 bari, automat ai debit mic benzina pe langa amestecul sarac( care Gdi il foloseste la relanti)

 

Si asa incepe fluctuatia , ecu coreleaza cu timp de injectie marit, dar are presiune scazuta si uite asa joaca hora .

 

Solutie, curatat regulatorul presiune eventual inlocuit. Nu va jucati prea mult cu reglajul lui mecanic, are un reglaj / imbus , daca ii mariti presiunea prea mult atunci mai mari probleme veti avea la cald cand benzina fierbe.

 

Desigur si regulatorul de relanti IAC in cazul clapetelor cu cablu poate fi problema la cald daca nu este curatat.

 

MOTORDEX / http://www.autocod.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare