Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Luciada 2013


Marius C alias Turagmes

Postări Recomandate

in acest weekend la Poiana Sarata a avut loc o intalnire intre prieteni mai vechi si mai noi ocazie cu care am mai vb de una ...de alta pe un traseu de noapte iar in cea de a doua zi pe un traseu de zi+noapte :grin:

 

cateva poze din traseu

DSC_0003.JPG.ba8fb6a9f668a74f1f905a0c87e0cfb2.JPG

DSC_0023.JPG.e3cd5d0c8cfc4a0f19d8fa5ddc4628a1.JPG

DSC_0029.JPG.7ab5ed628812a8dcf4f74d27db6f0245.JPG

DSC_0039.JPG.d82a0373d082974df98c42994506e4d4.JPG

DSC_0047.JPG.4d76fa2b121a28a44e4e2bb11c617aa4.JPG

DSC_0050.JPG.9994a8c2723ae231adbce94a8dc787e5.JPG

DSC_0054.JPG.9084614eb05c50896a41e0225aaea8fc.JPG

DSC_0068.JPG.1a80bfd5e3be628eb0a4e3b565259c4c.JPG

DSC_0072.JPG.a8d714d0a9a847e9fdeda692d8f2b4b7.JPG

DSC_0075.JPG.d9c30e87a57a417d98ce97d3f5b17a85.JPG

DSC_0109.JPG.03485d8e1b65ec1ef7050fcf18a30560.JPG

DSC_0123.JPG.0ff12422f3b3bfb6c995625b63e739b7.JPG

DSC_0125.JPG.b3d157204803b72fc4e0aa1092b4643b.JPG

DSC_0126.JPG.7a235c405b10cff7b9662e24260dc3f0.JPG

DSC_0130.JPG.669ba5aa3ac7ff2ee68a110138103b85.JPG

DSC_0144.JPG.7c2c3dca2ab8c4b86759eb27460ecd4b.JPG

DSC_0147.JPG.8bcb35aceee147ab4b1aac6fe62299b1.JPG

DSC_0150.JPG.cb7daa6b1da6b8735778cc842a7673c8.JPG

DSC_0172.JPG.bccd3be5b078a356b92ecceda3a8fc18.JPG

DSC_0174.JPG.21fa1f84ff92a5155fc764bda0572b66.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

vremea a fost la inaltime....noaptea senina.... cerul plin cu stele....iar in cea de a doua zi am putut sta in trcou in padure....

 

sera s-a incheiat cu un foc de tabara...si un ceaun cu gulas...stripot din plin cu vin....bere...palinca...samd :x

DSC_0183.JPG.a241cb7bec1a994a0c84b92676c61e2b.JPG

DSC_0196.JPG.bdffabb9a7dc719eb8c84ae165089c93.JPG

DSC_0209.JPG.58411e4ac6997e5df6c6284a4a70251f.JPG

DSC_0213.JPG.cc1b610543b97ee80cc34d13c0e74bd6.JPG

DSC_0215.JPG.5497358360f6f0f0ccadf17739f5e353.JPG

DSC_0240.JPG.89b86a2732840519ddfd94d0f3583838.JPG

DSC_0261.JPG.089e612627acf7487b2f9099c05ee611.JPG

DSC_0275.JPG.c408102cbcd5f95e7b15d504a92bbf95.JPG

DSC_0279.JPG.73b884e305f27c670ecbc99affd7f0d2.JPG

DSC_0289.JPG.9b7be05ebb199e8e11abec6b02c35efc.JPG

DSC_0296.JPG.62fa4f732bdfcfab5fea9825469659c6.JPG

DSC_0330.JPG.b5d59651b7af432a8af7d6cd7c7dbee7.JPG

DSC_0357.JPG.129a897184227b29eef995044b5981c6.JPG

DSC_0377.JPG.9107f0690c60e00a659a5b4d6e36584a.JPG

DSC_0387.JPG.f54cc5793d9c4d6707676120f6112df4.JPG

DSC_0405.JPG.3ca2b2f2f1918565f852cd7f2ba5957e.JPG

DSC_0416.JPG.734b9a3f7b049f0011a56a9ffe7f2636.JPG

DSC_0420.JPG.bc3febda2e092372f92de0d279bea548.JPG

DSC_0445.thumb.JPG.92d2751ba5169aae2ba4312165d8b7df.JPG

DSC_0455.JPG.528912f0a502a3c079fb010c36261d32.JPG

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Foarte frumoasa iesirea prieteneasca cu trasee tehnice alese de catre organizatori(doctorul si lucian:bravo)in care munca in echipa si-a spus cuvantul plus nelipsitul foc de tabara si gulasul piscator.Ca si particularitati va pot spune ca au fost cateva dejantari si pene si multe table indoite.Eu am venit acasa fara semnalizarile din fata si aripile sifonate si l-am pus pe cos sa semnalizeze ca si carutasii cu mana intinsa:ha:Sunt convins ca o sa urmeze multe poze si filmari.Momentan atasez si eu cate ceva.

IMG_0129.thumb.JPG.edd0e122beee51f98c86b0fa71c31099.JPGP1090654.JPG.3ab4a0bd9bb8c6f5227e0d3699165807.JPG

Editat de dulceanu ionel

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Ioane...da filmari din mocirla nu ai?:grin:?

 

ce-a spus patroana cand ai ajuns cu Patrolul acasa?:bx

Nu am filmari din mocirla pt ca eram ocupat cu trolierile dar au facut altii filmari si or sa apara.Patroana nu are treaba cu masina ca doar tot eu o repar ,mai degraba era suparata ca s-a stricat masina de spalat:ha:.

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Domnilor, sunt foarte incantat si ma simt onorat ca v-a placut editia a IV-a a Luciadei!

A fost prima editie in care am facut 3 focuri in loc de doua.. unul pe traseul de vineri noaptea pt sunculita, focul de tabara imens de sambata seara si in plus inca unul in drumul principal (tot sambata), pe care l-au facut primii iesiti din traseu, ca sa nu inghete in timp ce 5 patroale inca se troliau in noapte :grin:

Anul acesta am zis sa va dau mai mult de furca dpdv al traseului si (desi am primit muuulte injuraturi de la neinvitati si inca mai astept) am incercat sa nu mai fie discrepante atat intre masini cat si intre invitati.

 

Ma bucur ca v-au placut traseele, dezorganizarea generala, gulasul si spritzul si astept eventualele sugestii. Pentru reclamatii insa... va rog sa va adresati prietenului si colegului meu Lucian :grin:

 

Va multumesc si va astept cu drag si in 2014 la Luciada editia a V-a!! Sa ne vedem cu bine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

O iesire superba, cu un grup de oameni deosebiti, trasee de nota 10. Am avut de toate, urcare pe bolovani, coborare cu asigurare, namol, urcari printre copaci. S-au scos si troliile, unele au cedat. Am avut si cateva pene, 4 masini si 5 roti. Felicitari Vali si Luci pentru efortul depus. Sper sa ne vedem si la anul la Luciada, pana atunci va asteptam la Bv. :)

https://www.facebook.com/vili.nagy.7/media_set?set=a.10200740244536453.1073741828.1472287691&type=3

O sa pun si pe forum, maine dupa ce le micsorez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Am plecat, alaturi de trei muschetari si-un Rubicon, dis de dimineata de acasa, cu mare entuziasm catre Luciada 2013, editia a 4-a, intalnire prieteneasca off-road organizata in Poiana Sarata. Chiar in seara inaintea plecarii, cand ne-am mobilizat toti pentru pregatirile necesare, se citea nerabdarea pe fata tuturor.

 

Ca sa scurtam numarul kilometrilor de parcurs pe asfalt, din Focsani am virat catre Lepsa-Gresu, urmand apoi sa parasim soseaua traversand muntele catre est, spre Poiana Sarata. Astfel, cand soarele incepuse sa incalzeasca bine dimineata am inceput urcarea spre golul alpin.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-01.jpg

 

Iata si cateva secvente din incalzirea pentru Luciada.

 

 

La ceasul pranzului am zabovit la umbra unui palc de brazi, in varful muntelui, pentru o gustare haiduceasca.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-02.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-03.jpg

 

Si pentru ca era atat de frumos si placut acolo, am pierdut usor notiunea timpului.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-04.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-05.jpg

 

Spre seara am coborat in Poiana Sarata unde am avut bucuria sa reintalnesc prieteni vechi, unii dintre ei nevazandu-i de multa vreme.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-06.jpg

 

Asa cum cere traditia, de indata ce noaptea a pus stapanire peste zi, ne-am mobilizat pentru tura de noapte.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-07.jpg

 

In bezna noptii, loc si lumina pentru fotografii nu au fost, dar GoPro-ul lipit de Cristi pe parbriz, a surprins o buna parte din traseul din acea noapte, intr-o maniera, care pe mine cel putin m-a surprins.

 

 

Prima provocare a traseului de noapte a fost o urcare (o secventa este chiar la inceputul filmului), nici lunga dar nici scurta, pe o albie de rau secata, plina de pietre a caror inaltime, in unele zone depasea anvelopa de 33”.

Din punctul meu de vedere, aceasta sectiune se preta ziua cand posibilitatea de observare a obstacolelor era mai ridicata si incadrarile pe traseu mai lejer de realizat. Nu a reprezentat o problema ca a fost introdusa in traseul de noapte, insotita de incurajarile “dai”, “dai” si “hai”, “hai”, dar mi-ar fi placut sa existe mai mult timp disponibil pentru acea zona. Probabil baietii aveau un timp setat pentru intreg traseul si voiau sa se inscrie in grafic.

 

Acesta a fost si momentul in care am realizat ca Luciada incepe usor sa se transforme. Anul trecut am plecat de acasa putin sceptic, la volanul unui Jimny stock cu anvelope AT, iar traseul ales pentru noapte a fost mai lejer si presarat cu momente de relaxare, reusind sa tin ritmul cu baietii. Daca acum as fi venit cu aceeasi masina, as fi fost nevoit sa abandonez urcarea.

 

Altfel, traseul a fost frumos ales, am gustat plimbarea si actiunea din plin, si ma bucur ca de data asta la foc am putut fi toti impreuna. Am revenit in tabara destul peste miezul noptii, o noapte senina cu un cer intesat de stele.

 

Din nefericire pentru mine, sambata dimineata, nu alarama telefonului a fost cea care m-a trezit, ci niste crampe abdominale insuportabile, care mi-au tinut hangul intreaga zi. Chiar asa fiind, am plecat in traseu in speranta ca lucrurile se vor mai domoli si imi voi reintra in forma. Spre pranz am luat hotararea sa ma retrag in tabara pentru ca 80% din timp strangeam volanul, dar nu din cauza urcarilor sau coborarilor.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-08.jpg

 

Atat cat am reusit sa-l parcurg, traseul a traversat cateva zone idilice care mi-au mers direct la inima. A fost o zi splendida pentru inceputul lui noiembrie, unde din nou “dai-daii” si “hai-haii” ce ieseau din statie se suprapuneau ritmic peste refrenele Iron Maiden, incat la un moment dat traiam o dilema: ori fugisem de acasa!?, ori aveam potera pe urmele noastre!?

Nici gand sa ma ating de camera foto, am ramas si la urma coloanei din motive obiective, noroc de camera GoPro care isi face treaba de una singura.

 

 

Ajunsi in tabara, am intrat imediat la recuperare, iar muschetarii mei au profitat de frumusetea zilei printr-o tura de hiking, in care Dani a scos si untul din baieti, orbitand in jurul lor ca un satelit, timp in care ii si fotografia.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-09.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-10.jpg

 

Seara am reusit sa schimb cateva impresii la focul de tabara cu baietii proaspat intorsi din traseu, unii obositi, altii lingandu-si ranile, altii veseli, iar presupunerea ca Luciada se transforma, tindea sa devina certitudine.

Au povestit de trolieri, urcari, coborari asigurate, facelift-uri si alte delicii. Cu exceptia unei singure editii, am participat la toate, inclusiv cand proiectul era in fasa pe platoul de la Gresu, locul unde s-au nascut turele de noapte, lucrurile fiind oarecum diferite atunci.

 

Ramane pe viitor sa vedem cum Vali si Luci ne vor surprinde. Oricum, vreau sa le mutumesc pentru invitatie, pentru efortul depus la organizarea evenimentului, asigurandu-i totodata ca noi ne-am simtit bine, atat cat a fost, chiar daca nu am reusit sa le tinem companie intreaga zi de sambata.

 

Duminica dimineata ne-am luat ramas bun, iar fiindca ramasesem dator muschetarilor, am luat-o peste munte, fara sa ne grabim o secunda sa ajungem acasa.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-11.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-12.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-13.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-14.jpg

 

Nu m-am putut abtine sa nu surprind modul absolut inedit a lui Dani de a inlatura crengile ce atarnau in drum, dovada ca o treaba extrem de simpla se poate face si intr-o maniera extrem de complicata.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-15.jpg

 

Ne-am abatut de la drumul cunoscut, fara directie, fara tinta, vrand-nevrand avand parte si de trolieri si de coborari asigurate.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-16.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-17.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-18.jpg

 

Iar noroiul de pe urcari a zadarnicit toata truda lui Dani, cand a spalat masinile sambata.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-20.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-19.jpg

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-21.jpg

 

Multumesc Cristi pentru cele cateva secunde filmate, care m-au uns la suflet.

 

http://wildstate.files.wordpress.com/2013/11/poiana-sarata-luciada-4-2013-22.jpg

 

 

Seara tarziu, ne-am oprit pentru o masa calda in Lepsa, apoi in drum spre casa, baietii au inrosit firul de la statie cu glume.

 

Asa cum spuneam, noi ne-am simtit minunat, indiferent de imprejurari si situatii. Cu multumiri tutror pentru companie si amabilitate. Felicitari organizatorilor pentru ca tin aceasta pasiune vie.

 

Fotografiile la rezolutia reala pe WILDSTATE.

  • Like 1
W.I.L.D.S.T.A.T.E - Off-road & Adventure powered by The White Wolf.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Uamenii aia chiar stiu meserie , desprinsa din practica - unul din ei este TAF-ist . Fara ezitari , fara finetzuri , fara rateuri .

 

.. vrusei sa vaz si io , dar se pare ca videoul era undeva la privata ( ce private mai ai , doctore ? Ai si cu pisicutze ?... ) ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Scuze, acum am vazut... dar bine ca a ramas un film la "privata" decat sa dau drumul la toate pisicutzele :grin:

 

Metoda asta de troliere, in cercul meu de offisti (in care esti si tu :ha:) am numit-o metoda Marius Lupu...

Pe el l-am vazut prima data la Bogata Namoloasa 2009 facand asta, pe o panta si mai abrupta. Bronco coborase printr-o ravena si se blocase, eu urma sa-mi dau drumul pe langa (dar fiind primul meu concurs la extrem am zis sa mai fumez o tigara inainte) si l-am lasat pe altul in locul meu, iar Marius Lupu a venit, a studiat, a intors jeepul si si-a dat drumul la vale pe o a 3-a trasa :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

alte vremuri Vali.....

 

scoate si tu filmul din privata vb lui Cos...sa vedem si noi ce si cum.....:grin:

 

nu de alta da stiu pe unu care a coborat pe acolo...netroliat....:grin::grin::grin:

Editat de Marius C alias Turagmes
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Luciada 2013

 

Se poate urmari filmul acum... direct. Nu mai trebuie pus un alt link.

 

O sa primesc in curand alte poze si filmari de la Bogdan (care nu are cont aici), printre care si coborarea netroliata :grin: Le pun saptamana asta.

Editat de doctoru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare