Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme racire VITARA 1.6 16V


Adriano_Bm

Postări Recomandate

Buna , am o nelamurire , poate ma ajutati. Am urcat ieri cu Vitara mea prin padure , drum foarte inclinat si cand am ajuns la destinatie am observat ca imi arunca antigel pe la furtunul de supraplin de la vasul de expansiune . Inainte sa pornesc antigelul era la nivel normal , iar cand am ajuns sus , vasul de expansiune era plin si curgea pe la acel furtun. La bord nu mi-a indicat ca motorul sa fie suprainalzit , acul de la temperatura apei a stat la jumate cum sta de obicei. La mers normal nu are nici o problema de acest gen ( de fapt e prima daca cand a facut si in offroad ). care ar putea fi cauza ? Termostat blocat ? Multumesc pt raspunsuri ! Editat de Adriano_Bm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme racire VITARA 1.6 16V

 

Salut,

 

Termostatul e usor de verificat. (Daca iti trebuie un manual gasesti aici.)

E posibil ca la tine sa fie un cumul de factori care au dus la efectul observat: termostat + radiator infundat (partial) + concentratie incorecta de apa+antigel. Alta varianta ar fi ca sa fie de vina capacul de la radiator (care nu mai tine la presiunea care trebuie). Mai greu de verificat (trebuie pompa cu manometru) dar destul de ieftin.

Chiar si asa e (relativ) normal ca sa dea pe-afara. Era interesant de stiut cat lichid a mai ramas in vasul de expansiune dupa ce motorul s-a racit complet.

 

Eu as mai fi verificat daca baga caldura la radiatorul din habitaclu (lichidul de racire circula tot timpul prin motor si acest radiator) i-as spune "circuitul mic de racire". E posibil ca si asta sa fie infundat si atunci nu isi face racirea cum trebuie.

 

:h5

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme racire VITARA 1.6 16V

 

Salut,

 

Termostatul e usor de verificat. (Daca iti trebuie un manual gasesti aici.)

E posibil ca la tine sa fie un cumul de factori care au dus la efectul observat: termostat + radiator infundat (partial) + concentratie incorecta de apa+antigel. Alta varianta ar fi ca sa fie de vina capacul de la radiator (care nu mai tine la presiunea care trebuie). Mai greu de verificat (trebuie pompa cu manometru) dar destul de ieftin.

Chiar si asa e (relativ) normal ca sa dea pe-afara. Era interesant de stiut cat lichid a mai ramas in vasul de expansiune dupa ce motorul s-a racit complet.

 

Eu as mai fi verificat daca baga caldura la radiatorul din habitaclu (lichidul de racire circula tot timpul prin motor si acest radiator) i-as spune "circuitul mic de racire". E posibil ca si asta sa fie infundat si atunci nu isi face racirea cum trebuie

:h5

Sorin

 

Ms Sorin. Radiatorul de racire e nou. La fel si antigelul. Se pare ca problema e vascocupla . Ventilatorul se invarte cu aceeasi viteza indiferent de turatie. Am cumparat vascocupla urmeaza sa o montez sa vad ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme racire VITARA 1.6 16V

 

Oh, da. Ai dreptate de vasco-cupla am uitat sa iti zic.

Vezi, asa e... Lama lui Occam... Cele mai evidente / simple raspunsuri/solutii sunt deobicei cele corecte!

 

Bine ca ai lamurti-o

:h5

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare