Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Directie R20


Irod

Postări Recomandate

Re: Directie R20

 

Buuuuun, ieri au fost puse saibele distantiere de la tirantul rotii dr. fata. Scopul lor fiind de avansare a rotii dreapta fata. Apoi a urmat un lung sir de probe , reglaje de geometrie cat si ale casetei de directie. Timpul de lucru total a fost de 8 ore.

Ca rezultat :

- jocul volanului stanga-dreapta fara sa fie angajate rotile a fost adus spre zero

-masina merge perfect drept (in sarcina - pe accelerare)

-masina merge drept o vreme apoi vireaza usor dreapta cand e in viteza dar e pe franande motor

Dupa reglajele de acum ma declar foarte multumit dar inca nu e gata. Baietii de la geometrie au spus ca mai mult de atat pe fata nu se poate obtine asa ca s-au concentrat pe puricarea puntii spate:

-au descoperit jocuri in bucsile de tendoane ale puntii spate pe partea dreapta.

Asa ca ultima ipoteza lansata e ca Panzer II nu va merge perfect numai dupa inlocuirea acestora.

Dupa masa daca am timp ma bag personal si verific tot ce inseamna bucsi de tendoane si de bara stabi.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Directie R20

 

Irod, te urmaresc de ceva vreme cu posturile tale...sunt posesor nou de terrano, cumparat la second, si pot sa spun cand l-am luat m-m speriat cum mergea si tremura la viteze de peste 70...boon, masina second, asta e, schimbam...am bagat 500 de euro cap coada cu manopera si am schimbat tot ce inseamna suspensie si directie (aproape...) atat fata cat si spate...

acum masina merge impecabil fara trageri de directie in nici o parte...probabil ca secretul la masinile astea este sa le identifici si sa le schimbi cam tot ce se poate in faza incipienta...mecanicii mei cand au facut lista cu piese nu se mai termina, ma speriam...noroc ca sunt ieftine :))

acum pot sa ma declar super multumit de ea si pe asfalt (desi cam zgomotoasa)....

ce mi-ai dat seama e ca au foarte multe piese de directie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

Is cam multe minuni pe fata..... .

Eu am facut numai in 2014 vreo 4 geometrii pana sa fie treaba ok. Faza ii ca am vb cu multa lume si nimeni nu stia de existenta acestor saibe de avansare a rotii fata. Si exact piesa asta mica a facut diferenta in reglaje.

Mai trebuie sa vad acum cum sta cu bucsile de tendoane.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Directie R20

 

Nu am mai postat pe aci ca masina s-a miscat decent. De ce spun decent? Pentru ca directia nu am reusit sa o fac neutra. Oricat s-a lucrat la ea tot aveam impresia ca trage usor dreapta. Pe de alta parte odata ce directia a fost facuta nu a mai consumat deloc cauciucurile neuniform. Lansez pe aceasta cale o intrebare pentru cei mai experimentati : este posibil ca masina sa nu uzeze neuniform cauciucurile dar sa nu aiba directia reglata bine? ca nu mai inteleg nimic.

In alta ordine de idei de cateva saptamani ceva s-a schimbat. Adica nu mai trage deloc si simt ca directia e perfect echilibrata. Asta nu s-a intamplat dupa un reglaj de geometrie ci dupa un schimb de roti. Masina era initial incaltata cu jante tabla OEM 16" si gume 235/70/16 BFG MT. In loc de astea am pus jante aliaj 16" OEM si gume 265/70/16 profil rutier. Ambele seturi de jante sunt originale de NISSAN. Masina merge acum perfect. Ce credeti ? ceva explicatii posibile pentru ce v-am povestit?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

Ai trecut la un ET mai pozitiv .

 

eu as spune ca nu, nu am gasit pe ele scris ceva legat de ET. Dar jantele sunt prezentate cu poze in sectiunea jante in doua topicuri diferite intitulate recunoaste janta. Oricum la ochi par a avea ambele modele ET pozitiv in jur de 5-10.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

eu as spune ca nu, nu am gasit pe ele scris ceva legat de ET. Dar jantele sunt prezentate cu poze in sectiunea jante in doua topicuri diferite intitulate recunoaste janta. Oricum la ochi par a avea ambele modele ET pozitiv in jur de 5-10.

 

Posibil ca anvelopa respectiva sa fi fost cu probleme. Unde ai facut geometria ? imi poti recomanda si mie , trebuie sa fac si eu acest lucru...si nu stiu unde sa ma duc :) as vrea sa merg la cineva la care a mai facut la acest tip de suspensie.

Editat de Halogen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

eu iti recomand dar te-ai uitat la semnatura? ai vazut ca eu locuiesc in Baia Mare?

Am facut geometria la ATP Exodus. E o multinationala cu capital romanesc. In mod normal ar trebui sa aiba punct de lucru si in Bucuresti dar nu stiu.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

masina poate sa nu toceasca anvelope , fara a avea unghiurile pe verde :)

spune-ne si noua cat de tare trage....adica la viteza de 100 km/h in x metri deviaza cam y metri

si apoi fata mare nu o faci , asa ca abuzeaz-o :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

eu iti recomand dar te-ai uitat la semnatura? ai vazut ca eu locuiesc in Baia Mare?

Am facut geometria la ATP Exodus. E o multinationala cu capital romanesc. In mod normal ar trebui sa aiba punct de lucru si in Bucuresti dar nu stiu.

 

Am omis acest lucru , o sa vad prin bucuresti ce gasesc :D mersi de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

masina poate sa nu toceasca anvelope , fara a avea unghiurile pe verde :)

spune-ne si noua cat de tare trage....adica la viteza de 100 km/h in x metri deviaza cam y metri

si apoi fata mare nu o faci , asa ca abuzeaz-o :))

asta cu cat trage ii tare relativa, e in functie de drum , spre exemplu pe anumite sectoare de drum ( mai ales pe cele cu sens unic unde drumul nu are inclinatie spre dreapta ci e perfect drept sau inclinat spre stanga , tinde sa nu traga de loc). Daca drumul e inclinat usor spre dreapta in 20 m ma scotea pe margine cu gumele vechi. Forta care trebuia sa o pun pe volan ca sa pastrez cursul era infima dar treaba era ca nu avea acea tendinta neutra de a sta pe drum care o au foarte multe masini. Acum cu gumele noi inca nu am fost la drum lung asa ca inca nu pot sa ma pronunt.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

eu zic sa nu iti bati capul, la primul sant mai sanatos sau o groapa mai mare undeva in teren si masina iarasi trage stanga. pe urma dai in alta si poate ai norocul sa traga dreapta(si se indreapta situatia). Eu m-am tot chinuit cu a mea si am lasat totul balta pana la urma(desi am facut de cateva ori sa stea dreapta, si pe drum si volanul...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Directie R20

 

tot rasfoind forumuri de pe-afara, la Terrano modelul WD21 am vazut ca mai exista variant montarii unei casete de directie manuala in locul levierului intermediar/semi-casetei de directie. Daca sistemul la R20 e la fel ca la modelul anterior de Terrano, presupun ca si acolo e valabila variant asta.

 

Avantajele tehnice sunt reprezentate de sistemul de 3 rulmenti cu ace pe care se roteste axul casetei de directiv manuala, comparativ cu sistemul de bucsa sau ce e in varianta de levier intermediar/semi-caseta.

 

Un alt detaliu la Solutia de mai sus este ca bratul de legatura intre bara de directive si semi-caseta, a carui prindere trebuie majorata pe partea cu caseta manuala, axul acesteia fiind mai gros decat al piesei originale de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Directie R20

 

Intodeauna m-am intrebat care e motivul pentru care semicasetele sunt atat de fragil dimensionate , unele fiind chiar un ax amarat intr-o bucsa de cauciuc la fel de amarata cu ceva saibe subtiri de tabla etc ...

 

 

Nu m-as duce chiar pana la folosirea unei casete intregi doar pentru axul ei , devreme ce pot oricand sa pun in practica o semicaseta simpla cu o largaruire cel putin la fel de durabila . Doi rulmenti cu role seria NU sau NUP si un arbore bine elaborat sau si mai simplu doi rulmenti conici 3030 si un simering plus un ungator si un arbore mult mai simplu , ar fi chiar si ajustabil adica teoretic ar merge si la alte generatii mostenitoare ... ma rog , cam asta e idea ... detaliile ar face restul ... Chiar si cu totul nou si cu materiale de calitate tot as iesi mai ieftin decat o caseta de directie SH . Si cred ca la a doua as iesi in profit ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Directie R20

 

Grosimea o stiu, nu mai stiu diametrul interior. Pentru reglajul fin mai sunt si alte grosimi. Voi desface un surub pentru diametru. Multumesc.

 

 

singurele grosimi sunt cele scrise de mine

restul e artizanat :0

 

P.S. Mihai , poti sa ma suni :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Directie R20

 

Am mari probleme cu geometria rotilor din fata, am pus acum 3 saptamani flanse de 30 si azi cand m-am uitat la roti partea interioara a gumelor fata e aproape stearsa iar pe partea exterioara crestele sunt doar putin uzate, mi-a venit sa urlu in mijlocul strazi cand am vazut, erau un set de 4 BFG MT 31 cumparate noi in vara si acum pot sa arunc 2 din ele, ce naiba am gresit, e din cazua flanselor sau e o alta problema ca vreau sa o remediez rapid

PS

daca are careva 2 bucati BFG MT 31x10.5/15 cu uzura mica spre medie sunt interesat

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare