Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Diferential Spate Samurai

zsolt
 Share

Recommended Posts

Am inceput sa fac mici inbunatatiri la Samurai, dar de fiecare data cand ma duc la off road simt ca lipseste ceva.... diferential blocabil spate! Am incercat sa caut punte spate cu diferential sa schimb pe al meu, dar nu prea gasesc !

Ma poate ajuta cineva cu niste pareri cum as putea face diferential spate blocabil la Samurai sau unde as putea gasi punte spate ?

Masina este din 1989 !

Multumesc ! :)

Edited by zsolt

Re: Diferential Spate Samurai

Am inceput sa fac mici inbunatatiri la Samurai, dar de fiecare data cand ma duc la off road simt ca lipseste ceva.... diferential spate! Am incercat sa caut punte spate cu diferential sa schimb pe al meu, dar nu prea gasesc !

Ma poate ajuta cineva cu niste pareri cum as putea face diferential spate la Samurai sau unde as putea gasi punte spate ?

Masina este din 1989 !

Multumesc ! :)

Salut,

Am eu diferential spate Samurai tot 1989 productie Japonia 300 lei sau puntea cu totul 500 lei

Giani

0722 600 680

KDJ 90, DID-163 hp

Salut,

Am eu diferential spate Samurai tot 1989 productie Japonia 300 lei sau puntea cu totul 500 lei

Giani

0722 600 680

Scuze, ma refeream la diferential blocabil ! Am uitat sa specific ! Multumesc oricum :)

nu merita diferentialul blocabil cel ce vine original pe unele modele de samurai, este foarte slab si nu rezista in teren....in rest poti sa sudezi sateliti(ieftin si nerecomandabil) sau poti sa cumperi un blocant diferential spartan automatic locker(cauta pe gooagle) sau un blocant de la ARB cu actionare pe aer foarte scump dar foarte bun....

Edited by Astral
MERITA, NU "se merita" !!...http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631

De ce nu incerci un autodeblocant (spartan locker sau detroit locker)? S-a mai discutat pe forum. Oops am intarziat putin cu raspunsul:wink:

Edited by uadi
Samurai 1.3i '98 mic da' rau, insa turbo special track 195/80/15, difflock spartan locker, troliu 6800lbs

nu merita diferentialul blocabil cel ce vine original pe unele modele de samurai, este foarte slab si nu rezista in teren....in rest poti sa sudezi sateliti(ieftin si nerecomandabil) sau poti sa cumperi un blocant diferential spartan automatic locker(cauta pe gooagle) sau un blocant de la ARB cu actionare pe aer foarte scump dar foarte bun....

hmm idee buna cu spartan locker, m am uitat dupa el si am gasit la pret bun. Cineva are de vanzare dif spate blocabil original, incerc sa vad cum se comporta si daca nu trec pe spartan ! :P

Nu vrei ca inainte sa cumperi blocantul original sa citesti mai multe despre el? Nu prea inteleg care sunt asteptarile tale de la el.

Suzuki Samurai - made in Japan...perfected in my garage

Nu vrei ca inainte sa cumperi blocantul original sa citesti mai multe despre el? Nu prea inteleg care sunt asteptarile tale de la el.

E bun blocantul dar trebuie sa stii de la bun inceput ca nu face minuni si nu te poate scoate din orice fel de situatie.

Cat despre model, recomand autodeblocantele pentru raportul pret/performanta/calitate

Va salut !

asteptarile mele.... sa traga 3 roti cand am nevoie, sa nu trebuiasca mereu folosit troliu :)

Salut, cred ca ma incadrez si eu cu aceasta intrebare la acest topic. Am o problema, cred ca e problema de fapt sunt doua chestiuni care nu-mi sunt clare si ambele vin de la diferentialul spate.

1. Cand dau in spate se aud niste sunete interesante de la dif sub forma de niste pocnituri regulate.

2. In vara am tras o remorca cu vreo 800kg incarcata si in forta facea un tacanit care l-am localizat la puntea spate, nu pot sa fiu 100% ca e de la dif, cand urc in forta mai face si acum, la mers normal nu face. Imi puteti sugera ce ar putea sa fie crapat. Eu ma gandesc la vreun rulment. Ma gandesc oricum sa fac conversia pe raporte de vitara in curand.

Multumesc

• 2 weeks later...

Raspunsul e "pe vine". Mi-au ajuns rapoartele de diff , iar joi o sa fac swap-ul. Am sa revin si cu detalii legate de cum ma simt cu rapoarte de vitara. Asta pentru cei ce au de gand sa faca asa ceva.

Eu am inteles ca schimbi pinion si coroana cu unele de vitara. Daca asa e iti spuneam de rulmentii de pe pinion nu cei de pe planetare.

Daca nu am inteles bine scuze ca m-am bagat si eu :)

Suzuki Samurai - made in Japan...perfected in my garage

• 5 years later...
  • 2 weeks later...

Am facut o revizie aproape totala LA grupul spate. In afara de pinionul de atac so coroana, am inlocuit cam got cu piese noi. Pinioane planetar si sateliti, rulmenti, semering. Reglaj Joc cu metoda hartia. LA prima iesire, in mom. in care urcam o pants abrupta a trosnit ceva si tractiunea spate s-a decuplat. Inainte sa desfac din nou, ceva pareri VA rog.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use