Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Lj70 1993 2,4TD 90cp


Flo123123

Postări Recomandate

Salut

Ieri am devenit posesorul unui LC J70 din 1993 2,4TD 90cp autoutiliara in carte si cu o bancheta fragile in spate

Stare generala buna spre foarte buna, dar deh, varsta de 21 anisori mai scoate coltii pe ici/colo. Mai am de

bagat de seama..

 

Am deja cateva rugaminti de la voi, dragi colegi:

1) User manual in orice forma disponibila inclusiv copie Xerox

2) Cati litri de ulei sunt necesari la motor si de care (10W40"pt un motor de 259k km)?

3) Cine are panoul de la usa spate dreapta de vanzare - la mine lipseste Iata cum e acum

int-usa-spate-dr.JPG.7f4ed99df39a593d578205729e6c5fa4.JPG

4) Masina mea are o "bula" de inaltare deaupra scaunelor spate - ex Olanda/Benelux unde se pare

ca asa devine autoutiliara. Aici am o problema URIASA : nu-mi intra in garaj din cauza acestei suprainaltari

si asa ma gandeam sa tin "pupila" - in garaj ferita de zapezi..

Va rog o idee cum sa mai tai din aceasra bula, eventual sa scap defintiv de ea..

In plus, nici macar un portbagaj nu pot pune din cauza acestei cocoase. Va rog ajutor ca nu am idei si ma pun

pe taiat si nu e de bine..

 

Voi reveni maine, sper, cu poze

 

Multumesc anticipat pentru tot

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Felicitari pentru achizitie !

 

Manual pentru masina ta gasesti aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?72859-Manuale-de-service-Toyota

Odata cu manualul vei gasi si cati litri de ulei ai nevoie.

 

Daca tu consideri ca ar fi mai buna alta bancheta, vezi ca am eu una la vanzare, iar panoul usii din spate eu l-as face direct din aluminiu....

 

Te-as sfatui sa nu-i tai "cocoasa".....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Pai daca nu tai cocoasa, nu intra in garaj, iar de folosit chiar nu ma prind la ce mi-ar folosi ! Nici macar un portbagaj nu pot prinde de sinele laterale.

Problema e cu ce pun in loc, sa nu intre apa si sa nu stric bunatate de lucrare..

Iata 3 poze cu cocoasa

IMG_2406.JPG.6953161aea47f172c05187efb9bdb8f1.JPGIMG_2404.JPG.b6083682b07837481f67c1b56edfe91b.JPGIMG_2405.JPG.2c25fa6c2f4ee3bdd95bea592630926d.JPG

 

Prinderea banchetei spate - aici am o problema ca e facuta absolut

de mantuiala pt ca e de fapt autoutilitara. Deh, cum ma feream sa patesc, anumite lucrari

sunt facute prost chiar de maestri in reconditionari..

Va rog ajutor cum e de fapt prinderea banchetei de podea de la mama ei

si mai ales ce piese sunt in podea, la mine e o gaura mare si atit in stg. si o piulita prinsa in podea in dreapta. Atit !!

 

Merci

Florin

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

SA o stapanesti sanatos....

 

Ca sa scapi de bula si sa pastrezi cat de cat aspectul original parerea mea este sa cumperi alt plafon de la dezmembrari , un tinichigiu il taie pe al tau si il decupeaza pe cel nou, chituit, vopsit si scapi de belea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

parerea mea este sa o faci targa. pe linga unicitate, cei din spate vor avea un ditamai zimbetul pe fata iar daca duci si copii cu ea, or sa stea numai agatati.asta se poate face usor, cu panouri ca la freelander (si la orica masina targa).

pentru prinderea banchetei iti recomand sistemul original pe care il poti decupa de la dezmembrari. cred ca poti vorbi linistit cu Cosmin, el stie ce face acolo.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Tocmai de aceea iti recomandasem sa nu ii tai "cocoasa" : ai nevoie atat de un plafon original, decupat de pe alta masina, dar si de tavan pe interior si pe care il vei gasi foarte greu in stare buna....

 

Pentru prinderea banchetei in podea poti vedea cum arata sistemul original in a doua poza din postarea de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?57630-Toyota-LJ70-a-lui-Astral-Black-Swan&p=750135&viewfull=1#post750135

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

O sa scurtez cocoasa !

Adica "'scot" o fasie din ea prin taiere in 2 planuri paralele, scot straiful rezultat si ce ramane lipesc la loc

cu fibra de sticla.

Astfel nu operez pe lipirea cocoasei pe plafon (unde nu pot reface lipiturile sigur) si doar voi lipi plafonul mai mic pe o baza mai mare cu un nou bandou de fibra. Sper ca ma fac inteles..

 

Pina la urma cocoasa in partea ei de sus trebuie sa fie la nivel cu suportii de portbagaj si va intra in garaj.

Asta e planul (maret) :banana

 

Pina una alta luni am RAR - autentificare, am pus plasa despartitoare cargo si am scos bancheta. (e autoutilitara in carte).

Dupa ce rezolv asta, scot plasa si ma apuc sa fac prinderea banchetei in mod solid, ca la mama ei.

Dupa aceea ma apuc de usi ca au ceva rugina mica sub vopsea la partea inferioara si de cocoasa - vai de mama ei !

Orice idee e buna, chiar daca pare extravaganta. Astea imi plac !

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Felicitari pentru achizitie !

 

Manual pentru masina ta gasesti aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?72859-Manuale-de-service-Toyota

Odata cu manualul vei gasi si cati litri de ulei ai nevoie.

...

 

Multumesc de info, am descarcat toate fisierele de acolo si cred ca e o mica exagerare despre asteptarile prea mari despre continutul atotcuprinzator.

In mod sigur nu am gasit (si am cautat, nu bag mana in foc ca nu o fi..) cati litri de ulei de motor si de care imi trebuie pt LT-2T 90cp..

Zau Astral, unde e informatia asta, ca eu nu o vad !?

Mai bine zii, te rog, cati litri sa cumpar si gata ! :h5

Please !

 

Multumesc

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Tocmai de aceea iti recomandasem sa nu ii tai "cocoasa" : ai nevoie atat de un plafon original, decupat de pe alta masina, dar si de tavan pe interior si pe care il vei gasi foarte greu in stare buna....

 

Pentru prinderea banchetei in podea poti vedea cum arata sistemul original in a doua poza din postarea de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?57630-Toyota-LJ70-a-lui-Astral-Black-Swan&p=750135&viewfull=1#post750135

 

Te rog poze cu prinderea dubla din partea spate spre haion a banchetei. Cum se rabateaza complet ? Se desurubeaza ceva ?

Eu nu am acolo nici o piesa si vreau sa fac ca originalul, dar nu ma prind exact cum si ce..

E o incuietorare smechera acolo peste axul din spatele banchetei sau e doar un fier intre 2 prinderi ?

 

Merci

F

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Am crezut ca ai identificat poza cu podeaua si cele doua prinderi....in fine, pun si aici poza respectiva iar ce se vede incercuit cu rosu sunt bridele de metal, fixate in podea deasupra unei gauri/scobituri :

 

998963220_IMG_2107(Custom).thumb.JPG.1d88052e6e3edee022be9c7e87fcdd52.JPG

 

In poza de mai jos, incercuite cu galben, sunt cele doua incuietori ale banchetei care se inchid (ca un cleste) peste cele doua bride din podea din poza de mai sus :

 

10082013189.thumb.jpg.63fb4e2ddc943de478ab8cb1b3522a07.jpg

 

Acum ai inteles cum se prinde ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Legat de uleiul de motor, eu saptamana trecuta am facut schimbul si am pus 6.5 litri (evident am schimbat si filtrul). Folosesc 5W-40 sintetic. Ca parere proprie si personala, fereste-te de Castrol si de Mobil (sunt facute la turci si sunt sub orice critica). Repet, este doar parerea mea. Uleiul pe care il folosesc (sa zicem X, nu fac reclama si oricum cred ca nu prea a auzit nimeni de acesta marca in Romania) este fabricat in Germania si il cunosc personal pe importator. Toate masinile din parcul lui auto folosesc acest ulei de noi si au acum in jur de 400.000 Km fara probleme la motor.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Daca nu-i problema cu reclama...aceasta este alegerea mea. O fi buna sau nu, imi asum consecintele. Oricum, din cate stiu, livreaza doar en-gros. In lipsa unor echipamente profesionele de testat uleiul cred ca este greu de spus care este cel mai bun dar din cate am observant eu (pornire la -18 grade sau regim dur de exploatare vara) uleiul si-a facut datoria (presiune, consum, zgomot motor, depuneri). Cel mai concludent test pentru mine a fost congelarea mai multor marci de uleiuri (toate 5W-40) la -27 de grade (atat am avut posibilitatea) si acesta mi s-a parut ca ar curge cel mai bine. In afara de toate aceste aspecte, sunt sigur de provenienta lui si de faptul ca este fabricat in Germanaia.

Ultimul schimb l-am facut la 5000 km pentru ca a trecut anul.

Legat de Casrol, acum ceva vreme a trebuit sa completez peste un litru cand motorul (nemtesc) avea aproximativ 90.000 km (cu alte marci de ulei nu s-a intamplat asta) si un amic a trebuit sa-l schimbe dupa 100 km (da, o suta) la un motor cu 30.000 km (BMW) pentru ca motorul se auzea ca dracu'. Cred/sper ca au fost cazuri nefericite cand uleiul a fost contrafacut (desi a fost cumparat dintr-un magazin foarte cunoscut) dar nu vreau sa imi mai asum aceste riscuri.

In concluzie, cred ca pana la urma este o loterie.

 

http://finke.ro/produse.php?id_produs=7

 

http://www.hoyer-energie.de/index.php?id=139

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Am crezut ca ai identificat poza cu podeaua si cele doua prinderi....in fine, pun si aici poza respectiva iar ce se vede incercuit cu rosu sunt bridele de metal, fixate in podea deasupra unei gauri/scobituri :

 

[ATTACH=CONFIG]229114[/ATTACH]

 

In poza de mai jos, incercuite cu galben, sunt cele doua incuietori ale banchetei care se inchid (ca un cleste) peste cele doua bride din podea din poza de mai sus :

 

[ATTACH=CONFIG]229115[/ATTACH]

 

Acum ai inteles cum se prinde ?

 

Salut,

Exact toate piesele incercuite si cu rosu si cu galben nu le am

De aceea faceam tot felul de presupuneri

Masina mea a fost autoutilitara de la mama ei... Cred

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Ia pune o poza cu podeaua masinii tale, sa vedem si noi cum arata !

Poate podeaua e doar acoperita cu o tabla sub care se afla incuietoarea....?

 

Si chiar daca nu exista, poate gasesti la dezmembrari bucata cu cele doua prinderi si pe care s-o pui la loc asa cum e in poza....

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Lj70 1993 2,4TD 90cp

 

Legat de uleiul de motor, eu saptamana trecuta am facut schimbul si am pus 6.5 litri (evident am schimbat si filtrul). Folosesc 5W-40 sintetic. Ca parere proprie si personala, fereste-te de Castrol si de Mobil (sunt facute la turci si sunt sub orice critica). Repet, este doar parerea mea. Uleiul pe care il folosesc (sa zicem X, nu fac reclama si oricum cred ca nu prea a auzit nimeni de acesta marca in Romania) este fabricat in Germania si il cunosc personal pe importator. Toate masinile din parcul lui auto folosesc acest ulei de noi si au acum in jur de 400.000 Km fara probleme la motor.

 

Am bagat azi Aral 10W40 ''made in Germany''

De pe siteul indicat de tine, sorry, nu m-am prins in 2 minute cum pot sa cumpar efectiv..

Va voi tine la curent cu presiunea din ''instalatie''

Florin

Editat de Flo123123
LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare