Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pornire intarziata la cald


dan_mircea

Postări Recomandate

La RAV 4 -ul meu(2.0 benzina +gpl)am observat ca atunci cand motorul este cald,pornirea se prelungeste si se face dupa 2-3 secunde dupa ce invart cheia.La rece,porneste imediat.Din ce am citit pe internet,multa lume zice(la diverse marci de masini) ca este de la senzorul de temperatura motor.Alta chestie ce am observat-o este ca indicatorul de bord la temperatura apei urca exact pana la jumatate si ramane acolo ,mai sus nu urca orice as face cu masina.

Sunt acestea intr-adevar semne ale unui defet senzor temperatura sau poate fi si altceva?Mentionez ca masina o am de cateva zile si inainte de cumparare a fost verificata la Toyota si pe tester nu a dat nici o eroare.In rest masina merge perfect.

Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pornire intarziata la cald

 

poate pierde presiunea din rampa. la mercedes asa am patit. este o supapa cu un vacuum pe ea. poti cauta si poti incepe de acolo.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pornire intarziata la cald

 

indicatorul de bord la temperatura apei urca exact pana la jumatate si ramane acolo ,mai sus nu urca orice as face cu masina.

Sunt acestea intr-adevar semne ale unui defet senzor temperatura sau poate fi si altceva?

Jumatate inseamna cate grade? Daca nu ajunge la temperatura de lucru in principiu ai nevoie de un termostat nou, daca totusi ajunge si nu indica corect atunci ai o sonda sau un instrument de bord defect.

poate pierde presiunea din rampa. la mercedes asa am patit. este o supapa cu un vacuum pe ea. poti cauta si poti incepe de acolo.

Pai daca pierde presiunea din rampa o pierde si la rece(mai ales) nu doar la cald, in concluzie nu de acolo pare a fi problema...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pornire intarziata la cald

 

Nu scrie gradele,doar sta acolo la jumatate acul,nu stiu cate grade ar fi acolo.Sa nu fie ceva legat de instalatia GPL?Stiu ca pornirea se face pe benzina,dar stiu eu,poate e o chestie pe undeva care influenteaza...Personal nu ma deranjeaza 2 -3 sec in plus la pornire,dar ma gandesc sa nu-mi faca vreodata o figura sa nu mai porneasca deloc,de aceea as vrea sa rezolv problema.

Editat de dan_mircea
Daca te rogi la Dumnezeu lumea spune ca esti o persoana religioasa.Daca Dumnezeu iti vorbeste, lumea spune ca esti nebun.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pornire intarziata la cald

 

Jumatate inseamna cate grade? Daca nu ajunge la temperatura de lucru in principiu ai nevoie de un termostat nou, daca totusi ajunge si nu indica corect atunci ai o sonda sau un instrument de bord defect.

 

Pai daca pierde presiunea din rampa o pierde si la rece(mai ales) nu doar la cald, in concluzie nu de acolo pare a fi problema...

 

nu e obligatoriu. la cald se dilata garnituri, stuff, chestii...

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare