Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Consum foarte mare si scade puterea


cornel84

Postări Recomandate

Salut, de ceva timp masinuta s-a suparat si consuma foarte mult, mentionez mers normal , nu off road, cauciucuri normale de strada.imi arata in bord 13-16 l / 100 km, si nu mai trage ca inainte, pe tester nu imi da nici o eroare. Motor 1.8 GDI cutie manuala, an 2001, 2 portiere. Pana sa faca problemele astea consuma undeva la 6-7,5 /100 km. Astept pareri, multumesc!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum foarte mare si scade puterea

 

Salutare, imi pare rau sa aud de problema ta.

 

Primul sfat este sa incerci sa faci o diagnoza si s avezi ce erori da, daca sunt.

 

Verifica bujiile vezi in ce stare sunt, daca au ft multi Km schimba-le, daca arata foarte afumate/innegrite schimba-le. Alege intre Bosch Fr 78 si Denso Iridium-Platinum VKB20.

Baga benzina buna si reseteaza din buton computerul de 2-3 ori si vezi daca revine la normal.

 

 

Mai poate fi de la sonda lambda(prima sonda--- are doua).

Mai poate fi de la catalizator daca e mizerabil scade consumul si nu mai trage. Da-l jos si uitate cat e de murdar(ar trebui sa poti sa vezi prin el), eventual pune o poza sa vedem si noi situatia.

Daca ai posibilitatea verifica clapeta de acceleratie si curat-o daca e cazul.

 

 

Nu mai imi amintesc acum altele dar verifica astea si anunta-ne care e situatia.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de pareri si de timpul acordat, la unele dintre ele m-am gandit si eu, de luni o sa le iau pe rand si te tin la curent, poate o rezolv cumva

 

Apropo daca poti sa imi explici te rog de unde se reseteaza calc ala , am masina de 2 luni si nu am avut probleme cu ea deloc si nu prea o cunosc, restul sunt usor de gasiit. Multumesc!

Editat de Tavi D.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Consum foarte mare si scade puterea

 

Salut, cu cel mai mare drag doar de asta e forumul,sa ne ajutam :grin:.

 

Buuun, sub afisajul care arata ora, consumul etc. ai in dreapta butoanele de reglare a ceasului/orei, iar in capatul din stanga ai un simgur buton negru oe care nu scrie nimic. Tine apasat acel buton lumg si dupa ce auzi un piuit vei vedea ca se reseteaza valorile afisate la consum, aratand 0.0 l/100Km. Fa miscarea asta in mers de vreo 3 ori si vezi unde se stabilizeaza consumul.

 

Daca nu e ca si inainte atunci eu zic ca prima data sa incerci sa ii faci o diagnoza si sa verifici sistemul de evacuare axandute pe somda lambda si catalizator!

 

 

Spor, sa ne tii la curent:wink:

Editat de MihaiK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare