Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Casuta din lemn pentru gradina, baraca sau rulota

Maresalul
 Share

Recommended Posts

Re: Casuta din lemn pentru gradina, baraca sau rulota

pai pana la urma ce vrei?:)

casuta de lemn?

container? sau rulota?

indiferent la care din ele te opresti vei avea nevoie d eutilitati.

casuta de lemn este de la 1000-1500 euro

rulota cam 1500-2000 euro entry level

containerul e 6000 parca daca vrei sa il cumperi iar de inchiriat...nu stiu.

cel mai ieftin si convenabil parerea mea e cu rulota,la care pui un aparat de AC pentru vara daca vrei neaparat si avantajul e c ala sfartsitul lucrarii o poti vinde sau o arunci direct da nu stai cu o constructie acolo :) unfli rotile si o tari de acolo :)

Poti sa construiesti una . ai nevoie doar de o suprafata stabila pentru a o monta si de maxim 2 metri cubi de material lemnos ( grinzi , scandura astereala , capriori , dulapi , etc ) . Materialul amestecat se vinde cu 650 - 700 ron /mc. O poti acoperi temporar cu carton si tegola si ulterior o poti lasa ca si casuta de gradina. Toata afacerea te poate costa pana in 500 euro cu tot cu scoabe si cuie. Ai nevoie de o drujba ieftina si ceva manualitate , insa o poti construi in 2 zile fara probleme. Eu am facut un foisor in 3 zile ( am lucrat cam 4-5 ore pe zi ) , de unul singur si a fost prima data cand am facut asa ceva .

Si utilizare unei rulote este o idee OK , mai ales ca o poti si inchiria ( desi este mai cavantajos sa o cumperi . Am vazut rulote si la 1000- 1500 euro , perfect functionale . Dezavantajul este in perioada rece , ai posibilitati destul de reduse sa daptaezi o soba pe lemne sau alt tip de incalzire . La casuta iti instalezi in 2 ore o soba veche cu care te si incalzesti si iti si gatesti .

Edited by FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Daca nu intentionezi sa o pastrezi, cauta o rulota. Pentru orice alta constructie, chiar si provizorie, iti trebuie autorizatie. Pentru mai multe detalii cauta-ma pe privat si ne auzim la telefon.

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:

Salutare!

Sunt interesat de o casuta din lemn (tip casuta de gradina) care sa poata fi folosita in timpul construirii unei case pentru a dormi, a depozita diverse unelte etc, eventual o rulota, sau orice alt tip de baraca dar care sa fie in conditii decente. tel. 0723322414

http://olx.ro/oferta/casa-mobila-ascot-ID33YhP.html#dffd74435f

O iei, o pui unde ai nevoie, n-ai nevoie de autorizatii.

http://olx.ro/oferta/casa-mobila-ascot-ID33YhP.html#dffd74435f

O iei, o pui unde ai nevoie, n-ai nevoie de autorizatii.

Am vazut rulotele astea fixe dar sunt cam scumpe plus ca e si problema transportului. Avantajul la ambele tipuri de rulote este ca la terminarea lucrarilor le poti revinde(depinde in ce stare se pastreaza). Inca mai studiez.

In momentul de fata varianta cea mai ieftina este ceea ce spune FordRanger.

Este nevoie de autorizatie pentru orice fel de constructie noua sau modificare, prelungire a uneia vechi, dar depinde pe raza carei loclitati se ridica constructia. Unii sunt mai permisivi.

pai nu e chiar asa:)

si anume,atata timp cat tu ai autorizatie de construire pentru casa poti sa iti constuiesti acea "baraca"pentru santier

face parte din acea numita organizare de santier pe care o ai aprobata.

asta pentru ca tu acea cosntructie de lemn o darami la finalizarea lucrarii,casei pe care o ai de facut

intradevar daca vorbim de acea baraca o faci ieftin si o parte din material le poti refolosi aproape in totalitate,

ma refer aici la lemn care il poti folosi la cofraje sau la astereala in functie de dimensiuni...etc

nu iti trebuie aprobari decat pentru constructii care sunt permanente,

de cele mai multe ori chiar pe autorizatie scrie:"se aproba,autorizeaza construirea imobilului S+P+E+M in suprafata de xxx metri patrati,a aleilor si dependintelor aferente"

e drept ca asta trebuie sa ceri de la inceput,sa spui pe cerere,dar autorizatie separate pentru baraca nu ai nevoie.

Mare atentie ca fiecare consiliu local sau administratie deasta locala are reguli proprii si e posibil ca ce e ok la unul sa nu fie ok la altul :)

Pentru constructii pe piloni este necesara autorizatie?

Chiar daca e incadrata la constructie provizorie, sau organizare de santier, are nevoie de autorizatie. Autorizatia este necesara si la obtinerea racordului la reteaua electrica.

pai nu e chiar asa:)

si anume,atata timp cat tu ai autorizatie de construire pentru casa poti sa iti constuiesti acea "baraca"pentru santier

face parte din acea numita organizare de santier pe care o ai aprobata.

asta pentru ca tu acea cosntructie de lemn o darami la finalizarea lucrarii,casei pe care o ai de facut

intradevar daca vorbim de acea baraca o faci ieftin si o parte din material le poti refolosi aproape in totalitate,

ma refer aici la lemn care il poti folosi la cofraje sau la astereala in functie de dimensiuni...etc

nu iti trebuie aprobari decat pentru constructii care sunt permanente,

de cele mai multe ori chiar pe autorizatie scrie:"se aproba,autorizeaza construirea imobilului S+P+E+M in suprafata de xxx metri patrati,a aleilor si dependintelor aferente"

e drept ca asta trebuie sa ceri de la inceput,sa spui pe cerere,dar autorizatie separate pentru baraca nu ai nevoie.

Mare atentie ca fiecare consiliu local sau administratie deasta locala are reguli proprii si e posibil ca ce e ok la unul sa nu fie ok la altul :)

Legea 50 si legea 10. Ai nevoie de Autorizatie de construire si pentru organizarea de santier.

Articolul 11

(1) Se pot executa fara autorizatie de construire urmatoarele lucrari care nu modifica structura de rezistenta si/sau aspectul arhitectural al constructiilor:

a)reparatii la imprejmuiri, acoperisuri, invelitori sau terase, atunci cand nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate;

b)reparatii si inlocuiri de tamplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tamplariei, inclusiv in situatia in care se schimba materialele din care sunt realizate respectivele lucrari, cu exceptia cladirilor declarate monumente istorice, in conditiile legii;

c)reparatii si inlocuiri de sobe de incalzit;

d)zugraveli si vopsitorii interioare;

e)zugraveli si vopsitorii exterioare, daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor;

f)reparatii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare, de orice fel, aferente constructiilor, in limitele proprietatii, montarea sistemelor locale de incalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate, precum si montarea aparatelor individuale de climatizare si/sau de contorizare a consumurilor de utilitati;

g)reparatii si inlocuiri la pardoseli;

h)lucrari de reparatii, inlocuiri ori reabilitari fara modificarea calitatii si formei arhitecturale a elementelor de fatada, daca aceste lucrari nu se executa la constructiile prevazute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:

1.finisaje interioare si exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;

2.trotuare, ziduri de sprijin ori scari de acces;

3.lucrari de reabilitare energetica a anvelopei si/sau a acoperisului - daca nu se schimba sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasa/sarpanta - la cladiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau in curs de clasare, respectiv situate in afara zonelor de protectie a monumentelor si/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;

i)lucrari de intretinere la caile de comunicatie si la instalatiile aferente;

j)lucrari de investigare, cercetare, expertizare, conservare si restaurare a componentelor artistice ale constructiilor prevazute la art. 3 lit. b), cu avizul Ministerului Culturii si Cultelor si al autoritatii administratiei publice judetene sau locale, dupa caz;

k)lucrari de foraje si sondaje geotehnice pentru constructii de importanta normala sau redusa, situate in afara zonelor de protectie instituite pentru zacaminte acvifere;

l)lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului.

m)lucrari de compartimentare provizorie nestructurala.

(2)Se pot executa fara autorizatie de construire si lucrari pentru amplasarea de tonete, pupitre acoperite sau inchise, destinate difuzarii si comercializarii presei, cartilor si florilor, care sunt amplasate direct pe sol, fara fundatii si platforme, precum si fara racorduri si/sau bransamente la utilitati urbane, cu exceptia energiei electrice.

(3)Daca lucrarile prevazute la alin. (1), cu exceptia celor prevazute la lit. e) si j), se executa la constructiile mentionate la art. 3 lit. b), este obligatorie emiterea autorizatiei de construire.

Edited by abrudila

• 2 weeks later...

daca terenul a avut deja trase la gard utilitatile,tu mai ai nevoie doar de proiect pentru a te putea lega le ele pe interiorul proprietetii.

organizarea de santier e inclusa in autorizatie,mie asa mi sa dat cand am cerut autorizatia de constructie pentru casa,nu o am la indemana ca ii faceam o poza sa vezi dar suna astfel:

'se autorizeaza construirea imobilului P+E +M ,imprejmuirile si totodata lucrarile si consturctiilor necesare pentru executatrea imobilului mai sus mentionat pe o perioada de 2 ani incepand cu..."

ca si lucrari erau trecute in paranteza (subtraversari,terasari,lucrari de defrisare pe suprafata intravilana,lucrari necesare racordarilor la retelele existente,montarea de stalpi temporari,toate acestea facand parte din organizarea de santier.)

obligatia mea a fost sa ii informez pe cei de la primarie si de la inspectorat ca inainte cu 7 zile de inceperea lucrarii sa le trimit un formular completat prin care ii anuntam

acum eu chestiile astea le-am facut acum 4 ani poate intre timp s-a mai schimbat ceva pe la proceduri,nu contest dar atunci la mine asa a fost,e drept eu am lucrat cu o firma si de multe acte s-au ocupat ei dar autorizatiile au cazut in treaba mea si nu imi amintesc de nici o autorizatie separata pentru organizarea de santier si am avut si containere si baraca de-asta de lemn facuta pentru materiale si scule :)

Maresale :)

eu am folosit la aia de lemn pe o deschidere de 3,5m pe 3 metri grinzi de 10/10 cm ca stalpi inalti de 2m

la distanta de 1,5m aproximativ unii de altii,centura la partea de sus tot din 10/10cm de jur imprejur cu traverse intre ele din dulapi de 40mm si lati de 30-40cm ,iar o parte din acoperis am ridicat-o cam 40cm cu niste capete de piloni ramase in asa fel incat sa se scurga apa,

pe exterior s-a inchis cu scandura de astereala de-aia de 22-24mm grosime ca de-aia aveam,si peste s-a batut folie sa nu bata vantul printre scanduri, pe acoperis am folosit 2 role de carton bitumat de-ala negru urat batut primul strat in cuie al doilea lipit cu smoala sau ce chestie era aia.

costul materialelor nu stiu sa il spun ,oricum eu din ele am refolosit la cofrag si la fundatia gardului deci nu pierzi nimic,:)

Edited by Astral

• 5 years later...

Salutare

Cred ca ar fi cel mai bine ca sa construiesti aceasca casuta din lemn singur. Eu am comandat o casuta, dar marimile nu s-au potrivit si a trebuit sa-mi fur din timp pentru ca s-o " reconstruit ". Am cumparat uneltele necesare online. Chiar ti-as recomanda sa faci totul singur, o noua modalitate de a te dezvolta si daca ai copii sa petreci timpul cu copiii. Eu la inceput doream sa comand alta, dar ce bine ca m-am razgindit. Sper ca te-am ajutat si daca te decizi sa o faci singur poti sa ne expediezi si citeva poze, ar fi minunat.

• 1 year later...
Salutare!

Sunt interesat de o casuta din lemn (tip casuta de gradina) care sa poata fi folosita in timpul construirii unei case pentru a dormi, a depozita diverse unelte etc, eventual o rulota, sau orice alt tip de baraca dar care sa fie in conditii decente. tel. 0723322414

Poti incerca la cei de la Doxar, ei se ocupa si cu casute mici din lemn si tot felul pentru gradina si casa. :)

• 9 months later...
 Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use