Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

AkiZane, un samurai batran


corrad

Postări Recomandate

In urma cu doi ani am devenit proprietarul unui SJ 413 din "87, vezi topicul http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75328-A-venit-Mosul&highlight=venit+mosul ,cate confuzii mai faceam, de... eram "incepator". Aveam atatea planuri in cap, cate as fi vrut sa mai schimb la el, dar intre timp masina si-a facut datoria cu onoare, un adevarat samurai, si chiar daca nu i-am adus imbunatatiri remarcabile, am reusit sa strangem impreuna altceva, mai de pret, amintiri. Printre primele:

DSC03245.JPG.29c6d17292b596ce22fa8b753e216b95.JPG DSC03246.JPG.1a4fe6649705af314b0b6b3cf2ed810e.JPG DSC03391.JPG.e665dbaf432beb647dc15a57accc173b.JPG

 

Altele:

DSC03435.JPG.dfd51a8096e541081fd93dbc2842d70f.JPGDSC03440.JPG.c742f2ced7821504e80921f106df115e.JPGDSC03442.JPG.232365f601a9cb3b6970d077bc2e5d34.JPGDSC03443.JPG.19625bd2340ec80bf064c5fb7b52862f.JPG DSC03444.JPG.04d3b80598e87c8f4b1cf9fac80c74b5.JPG

 

Aici se vede si prima lui "rana" dintr-o batalie cu o cioata care nu vroia sa se dea la o parte, canalul facut de ploi care nu-l lasa sa iasa...

DSC03445.JPG.1f9be9d0e0b590128a7970dcf3e48557.JPGDSC03446.JPG.4f3c24b80eaa4534f9931e0e3f323f1f.JPGDSC03448.JPG.52dbe0b9ecadafc23fd07b37700c3f90.JPG

Panorame:

 

DSC03456.JPG.6c04f003e21303f2efe8b43d78670a17.JPGDSC03458.JPG.c6066130641564fc11fed51842fc06eb.JPGDSC03459.JPG.87c6f2e07ff39e413da99e4dd33e4908.JPGDSC03509.JPG.55447a2892887c28f5a97feb8c72b9e9.JPGDSC03509.JPG.55447a2892887c28f5a97feb8c72b9e9.JPGDSC03967.JPG.9a0c9b029f026e38048513d3f526a35a.JPG

 

El e AkiZane... 安芸ゼーン

De ce samuraiele noastre trebuie sa aiba un nume? Nu stiu sigur, poate pentru cei ca noi ele nu mai sunt simple masini ci iti devin ceva mai apropiat, si atunci simtim nevoia sa le personificam, poate ca nebunia are mai multe fete... cine stie sigur? Am vazut pe forumul acesta oameni care au investit enorm in masinile lor, care au ateliere super echipate... eu de cele mai multe ori m-am lovit de ignoranta unora :f1 "...iar ti-ai luat o 'cheie'? -nu e cheie, e un cleste". Poate unii stiu despre ce vorbesc. Deci am inceput restaurarea, sa nu dati cu pietre, nu am pretentia ca as fi un profesionist, nici ca voi face eu personal vreo lucrare profesionista, dar ma voi stradui sa il readuc la viata pe "roninul" meu.

La inceputul acestui an am avut probleme cu motorul, facea presiune in instalatia de racire, asa ca... hai sa ne apucam de treaba. Ca orice bun mecanic, incepem cu dezechiparea:

 

DSC04365.JPG.a4e6b8f1800f5b009509809e150cf6cd.JPG DSC04366.JPG.992682aa3b9fba36f4512fd221a388cf.JPG

 

Motorul a fost dat jos si trimis unui coleg, un adevarat profesionist zic eu, inca nu postez numele pentru ca nu i-am cerut permisiunea sa-i fac "reclama". Daca va dori sa intervina, numele nu va mai fi secret...

DSC04401.JPG.b68e0c27b52368930d8cfc9a572c5136.JPG

DSC04399.JPG.16cb0afa2d34ced23647c1e7a73ae805.JPG

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

S-au demontat elementele principale de pe motor, pus in portbagaj si dus spalatorie, unde a fost spalat cu jetul si solutie de spalat motoare (prima greseala majora, motorul fiind demontat intra apa pe la admisie si evacuare si va incepe sa oxideze, imi cer scuze din nou "mecanicului" :daisazacaji5: ).Dupa care facut pachet si trimis, mersi din nou...

DSC04402.JPG.1fe6aa592b4053aaa1a9d62c401c5f91.JPGDSC04414.JPG.e7ecb2e83ceb6dd4c47d19fba2e11259.JPGDSC04426.JPG.c48bc63733be740793737a3dbea8f0e4.JPG

 

In continuare, am purces la rezolvarea unei probleme mai vechi... caldura. Banuielile se indreptau spre traseul climatizarii, care la samuraie se infunda cu frunze, pamant, cartite si alte oratanii. Am incercat sa urmez topicul dedicat deschis de colegul @omoroka, dar a iesit cam asa:

DSC04431.JPG.80c7deebcf076eda5ac19c77ba5d136e.JPGDSC04435.JPG.5c20c3da4dde4cb72fae22b682ed95df.JPGDSC04436.JPG.e5024f561cba622c3278f28d82a485e2.JPGDSC04438.JPG.c2562022511069cc45a6ac6240f0703d.JPGDSC04442.JPG.5dff0c7cc2347e1d71b50ce5999da46f.JPG

 

Acolo ...surpriza, nu exagerez dar caloriferul avea un strat de doua degete de pamant si frunze, traseele erau infundate in carcasa ventilatorului, ce mai, distractie.

DSC04444.JPG.b7347b4a1b36f35a16b19ac482ee0b4c.JPGDSC04445.JPG.6b47af3d84a90144c2044c4fa50a24cf.JPG

 

Ciocanul ala mare de langa ventilator era pentru a treia varianta de demontare a lui, solutie vazuta pe la americani parca... prietenii stiu de ce.

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Caroseria, plina de gauri si rugina, cine a facut-o inainte a facut doar o cosmetizare pentru a fi vanduta. In doi ani a iesit rugina prin toate colturile. La servici niste colegi, mai rautaciosi, mi-au cerut sa le tin berea in masina pana se termina programul. Le zic ca daca vor sa ramana fara ea, masina fiind soft-top, sa o lase acolo, la care unul zice: "lasa ba ca nu trebuie sa-ti taie prelata, baga mana prin aripa si o ia"... :uameni

 

DSC04453.JPG.d594e9e43188c1710c0f58ae35e4c054.JPGDSC04455.JPG.39548fc0ebb5d81080221343fb77a9db.JPGDSC04459.JPG.8351ceb3c8c7d172501617c0e20d873d.JPGDSC04488.JPG.f3242a23ba024a7507f485a7a4092da1.JPG

 

Deci caroseria a fost data jos si trimisa la tinichigiu, s-au cumparat aripile spate element de reparatie, care app. sunt mai subtiri decat cele originale. Tinichigiul a zis ca mai bine le reconstruia pe cele de pe masina. Cand va fi gata va fi dusa la vopsit, culoarea aleasa si deja cumparata: negru mat.

Am ramas cu sasiul si transmisia. Cutia de viteze si reductorul au fost bagate la cosmetizare si pregatirea pentru schimbat simeringurile. Nu le-am mai desfacut deoarece in afara de simeringuri nu par sa aiba alte scurgeri pe la garnituri. Intra bine in orice treapta atat CV cat si CT. Aici am folosit niste "scule speciale", respectiv o periuta de dinti pentru a putea intra in toate cotloanele. La CV am folosit nitrodiluant, dar la CT am folosit benzina (tot mutand rezervorul de colo colo, stau foarte rau cu spatiul in garajul meu de 6/4, imi curgea benzina din el, asa ca l-am golit si am gasit o intrebuintare combustibilului), curata mult mai bine decat diluantul.

 

DSC04490.JPG.2f8d3daf4a64eded8e0bdf80be4ebf77.JPGDSC04491.JPG.6e5c6ca3787862aeb98ca63567edf056.JPGDSC04492.JPG.ab51a45cae2c3e39fea957f25de3c99c.JPGDSC04494.JPG.6b4af830e659db59163572cdea6d6dd4.JPG

 

Inca nu m-am hotarat daca sa vopsesc Cv si CT, daca aveti o idee cu ce... nu ezitati sa dati un sfat. In mare ma gandeam la un spray argintiu, din acelea termorezistente, dar as avea si niste hammerite rosu, pe langa cel negru care este pentru sasiu si elementele de remorcare etc. Parca nu as vopsi cu rosu ...nu vreau sa iasa un papagal...

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Inca nu m-am hotarat daca sa vopsesc Cv si CT, daca aveti o idee cu ce... nu ezitati sa dati un sfat. In mare ma gandeam la un spray argintiu, din acelea termorezistente, dar as avea si niste hammerite rosu, pe langa cel negru care este pentru sasiu si elementele de remorcare etc. Parca nu as vopsi cu rosu ...nu vreau sa iasa un papagal...

 

dar de ce vrei sa vopsesti reductorul si cutia? cu ce te-au suparat?

spala-le bine si este suficient, aluminul cind este curat arata foarte bine.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

dar de ce vrei sa vopsesti reductorul si cutia?

 

Buna intrebare, in nebunia ce tocmai m-a apucat as vrea sa nu ramana nimic nedesfacut si vopsit... Probabil ca voi renunta la aceasta idee, mai ales ca nu eram foarte decis. Amortizoarele au primit un strat de grund, dupa care au fost vopsite alb. Daca nu e old man emu... macar sa semene. Se prezinta in stare foarte buna toate cinci, oricum cele de pe fata le-am schimbat eu in urma cu circa un an.Inainte de vopsire au fost luate la peria de sarma de pe polizorul de banc si degresate temeinic cu diluant.

DSC04499.JPG.3f117cf746d9cc00ab986c81b83fbf1b.JPGDSC04500.JPG.560aa666458f65c178e3abac3cd155b9.JPG

 

Celebrele tampoane de ford montate la reductor:

DSC04498.JPG.12c63f08977e739814ea5f4e680eadac.JPG

 

Si reductorul: DSC04493.JPG.b02fc136fc2aca5c656af2e859c3b3a4.JPG

 

Aici ar fi nevoie de doua persoane, singur a fost foarte greu la desfacerea piulitelor deformabile de la flanse. Am confectionat in prima faza o... cum sa-i spun, in manual arata altfel si e numita "special tool", eu am facut-o din platbanda de 4 mm, dar s-a dovedit ca nu rezista muschilor mei. Am facut alta din fier L care s-a dovedit mai tare. Scule necesare: blocantul din fier L, presa, cheie tubulara de 27, WD40, levier si MUSCHI. S-a curatat si CT iar acum asteapta noile simeringuri.

 

DSC04496.JPG.f5cfdca42010d9e816fe4348bedd2e0e.JPGDSC04504.JPG.e89a66fb83ec3aa5cc504d9f4d29d5e4.JPGDSC04505.JPG.30ed3f727f5bf63ca55be3a670bad8e2.JPGDSC04507.JPG.d522629527f0f3480d254515edbca868.JPG

Editat de corrad
Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Intre timp au ajuns semeringurile de la Ct si Cv, pe original.

DSC04531.JPG.ec4786576693997a02e2bf236945ab57.JPGDSC04532.JPG.4ba17ade378d13f3169cf40f98d16688.JPG

 

S-a continuat cu vopsirea pieselor marunte, dar in sfarsit s-a inceput si vopsirea sasiului, cu deja cunoscuta hammerite cu efect de lovitura de ciocan. Inainte de vopsire s-a curatat temeinic , s-a luat la peria de sarma (unde s-a putut cu flexul, unde nu cu peria mica de pe masina de gaurit), si s-a degresat cu diluant.Merge greu din cauza timpului, a faptului ca lucrez singur, dar cel mai mult ma deranjeaza inghesuiala, e prea mic spatiul... Dar incet-incet sper ca voi termina... candva.

 

DSC04536.JPG.a691dc41925e3b4c6f7967e0766127b8.JPGDSC04559.JPG.f9e73e98ff4475ef75a883c0919927ee.JPGDSC04556.JPG.0d7a6c2eb92b4c60954023638d8a08ce.JPGDSC04553.JPG.748a34177c1aafd0e35d48568804f7df.JPG

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Imi place ce faci,am si eu la activ 2 Samuraie refacute ,fiecare surub dat jos.

Hameritte e foarte bun insa cam scump.Daca ma intrebi ,mai bine dai un teroson de calitate cu pistolul acela special si apoi o vopsea buna (si Protecta e ok).Daca poti ,cu pistolul intra mai bine vopseaua peste tot.

Daca tot ai cutia jos vezi viata ambreiajului.

Spor la treaba!

KDJ 90, DID-163 hp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Multumesc Giani, cred ca era mai bine dat cu pistolul, dar cum nu am conditii la garaj am optat pentru metoda asta deoarece vroiam sa revizuiesc cu mana mea transmisia, suspensia... stii cum sunt "meseriasii", daca nu stai pe capul lor, cum am facut cu tinichigii, baga gunoiul sub pres. Macar la vopsit, am gasit un om de incredere zic eu, nea' "Semaca", are rabdare cu mine si nu i se par deplasate cererile mele. Ambreiajul este in stare foarte buna, adica in limite, mai putin rulmentul de presiune care va fi schimbat.

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Sasiul a fost terminat, s-au schimbat simeringurile la Cv si CT, ambele au fost luate la peria de sarma fina cu bormasina, ceea ce se vede in lustrul pe care l-au capatat. Jantele vopsite, cardanele vopsite si schimbat o cruce ce avea joc, vor fi montate cand voi avea si burdufele de la culisante. Momentan, in asteptarea componentelor mari, m-am apucat sa revizuiesc maruntisurile, gen pompa de frana etc.

 

DSC04560.JPG.fa13f92dd37dc8b139e96bbfa81c50ac.JPGDSC04564.JPG.b099e575ee1de4c8d4e96b52542ba7fc.JPGDSC04566.JPG.ab79895d494d183bf83fe6b5d999d859.JPGDSC04567.JPG.a0d3dd50eec8f02dbcb45879af869fd9.JPGDSC04568.JPG.51d48f760c0c2c38fd75f35f1f2e4719.JPGDSC04570.JPG.750fb9680177dc8f0ff4016ed3d6e131.JPG

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

cam ce cantitate de hamerite ai folosit pt sasiu, punti si arcuri?

sunt la inceput cu lucrarea la masina, ieri am dat caroseria jos de pe sasiu si incet sper s-o duc si la capat pt ca este mult de lucru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

La sasiu si punti ajunge o cutie de 2,5 l, dar am mai folosit o cutie de 0,7 l pentru alte maruntisuri, in plus am mai folosit cam jumatate dintr-o cutie de hammerite rosu de 0,7 l, trebuie curatat temeinic si degresat bine dupa care se da doua maini in strat subtire. Spor la lucru...

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Intre timp am adus si montat caroseria, a ajuns si motorul, dar momentan nu am poze in calculator. Motorul a primit un set de segmenti noi, cuzineti, chiuloasa a fost planata, rectificate scaunele de la supape si supapele, reglat jocul in cuzineti... a fost revizuit de o persoana cu mult simt de raspundere. Initial am vrut sa rectific la cota de reparatie cilindrii blocului, dar se pare ca erau in limite asa ca am lasat-o pe data viitoare. Elementele aditionale ale motorului au fost vopsite rosu in camp electrostatic.

 

DSCF5595.JPG.0147a936f9ba07fa635b493516f29147.JPG

DSCF5283.JPG.265f896cae29ad4abf178b643f05252e.JPG

DSCF5597.JPG.1e4efaa555f32cd35a532647d49c832d.JPG

DSCF5599.JPG.30dd5f3cdb6ba067e15ebeee7af36708.JPG

  • Like 1
Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Caroseria vopsita negru mat, roll-barul care il cautam de foarte multa vreme si in sfarsit am reusit sa-l gasesc, motorul care a ajuns acasa, ...si cam atat.

 

DSC04594.JPG.e36f1293f7ffe8f798dc72719d05984c.JPG

DSC04595.JPG.51717f0fc7e546e5d4239f5fd52a0795.JPG

DSC04602.JPG.82a901f72dcad117c297f10648620e27.JPG

DSC04604.JPG.c1258e1f93d8a400a361440ed77469ba.JPG

DSC04615.JPG.ecb11bfa313a0ef06c941250c0559900.JPG

DSC04620.JPG.fec0d1003c13026baf55158b966d2fc3.JPG

  • Like 1
Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: AkiZane, un samurai batran

 

"Mă trezii stăpanul în regulă al unei iepe mici și slabe... care urma să fie tovarășa odiseei ce plănuiam". Deci revin si eu cu odiseea micului catar. Am reusit de am remontat toata masina, singurele lucruri ce au ramas pe langa cateva maruntisuri ar mai fi fost o revizie in omocinetica si o verificare a sistemului de franare, dar...

Se pare ca nu s-a amorsat pompa de ulei si din acest motiv blocul motor a fost compromis cand am incercat sa-l pornesc. Pistonul 1 deformat, cilindrul 2 afectat...

Batranul catar se incapataneaza, la fel si eu, ...inca refuz sa-l duc la fier vechi. Lucram la asta, revin cu solutia, sper ca in curand.

Editat de corrad
Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Sal corrad ,

acum am descoperit topicul tau si ma mir ca suntem din lupeni amandoi si nu ne cunoastem...

M-ar interesa covorul acela de cauciuc ce l-ai pus in masina , de unde l-ai luat?

O zi buna si succes la reparatii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Salut,m-ar interesa si pe mine un model de rollbar pentru Samurai,deoarece pilotul meu are doar 17 ani.Am reconditionat si eu cam tot la masina de la avatar a mai ramas motorul,ma gandesc sa ma apuc de el pe la toamna.Pana atunci gaz si forja prin padurile Codlei atatea cate au mai ramas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Salut,m-ar interesa si pe mine un model de rollbar pentru Samurai,deoarece pilotul meu are doar 17 ani.

 

Cele pe care le am eu sunt originale, cel din spatele scaunelor sofer-pasager s-a montat pe unele modele japoneze, iar cel din spatele banchetei este un model care se gaseste destul de greu la dezmembrari, daca nu ma insel este modelul de roll-bar montat doar pe spaniole dupa anul 1998, si costa in jur de 100 de euro. Am cochetat mult si eu cu ideea sa-l confectionez singur, dar neavand conditii (masina de indoit teava), am renuntat pana s-a ivit ocazia si am cumparat respectivul. Daca ai posibilitatea il poti face singur, dar pretul total (teava, manopera indoit, sudat, vopsit), tot peste 100 de euro se va duce. In plus trebuie sa tii cont de calitatea sudurilor, altfel in loc sa devina un accesoriu care sporeste siguranta te poti trezi exact cu opusul. Numai bine.

  • Like 1
Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Utilajul deja a facut 1100 km, a mai ramas de facut revizia la homocinetica si un reglaj al carburatorului (probabil la Brasov), dar merge si merge... bine. In curand vor sosi si noile gume pentru el, am ales de la Insa Turbo profilul Sahara, desi as fi preferat Special Track am considerat mai potrivite Sahara pentru nevoile mele. Pe viitor flanse de 30-35 mm, un kit de inaltare din arcuri si sper... un troliu de 6000. Cateva Poze de la prima iesire, Pasul Vulcan pe drumul de creasta spre Schela:

 

DSC05007.JPG.ff1bb3a503445bf74c8f87509d6ffbdb.JPG DSC05018.JPG.5a7a8410ff8d8772242c90e2c25bf978.JPG DSC05023.JPG.26490e81fbc24e22856703592a0b9637.JPG DSC05029.JPG.f26abaa7e9843102eb2192925b7874fe.JPG DSC05032.JPG.5ceac428abb64056767b03e31ea4f9b3.JPG DSC05036.JPG.96d21809d581cf112a95ad7149faa200.JPG DSC05031.JPG.914d8a07c6d4dd6071a67e8dfe9af542.JPG DSC05008.JPG.1a355e9e687064079808e79d72516f73.JPG

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AkiZane, un samurai batran

 

Si... au venit:

 

[ATTACH=CONFIG]250493[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]250494[/ATTACH]

 

Sa le porti sanatos!

Azi ai fost pe undeva?

Eu am iesit cu inca 2 prieteni cu samuraiuri prin Dealul Babii pana la saivana de la stanile din Baru Mare.

Saptamana viitoare daca ies pe undeva dau un semn , poate ne organizam sa iesim impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare