Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

Yonutz
 Share

Recommended Posts

• Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Re: Monument comemorativ si panou de atentionare Baiului

Practic placa este gata!

Abia am dat-o jos cu Yon din duba. Se pare ca are in jur de 200kg.

Bine ca...vorba lu' Yon "aveam cooaiele la noi''.

Fiarele sunt pregatite. Cel mai probabil se va opta pentru cimentarea suportului in pamant/stanca.

Ramane de vazut.

Asa, ca daca puteti sa va mobilizati si sa ajutati ar fi perfect!!!

Sambata pe 20.08.2016 are loc actiunea.

:tk:tk:tk

17082016023.thumb.jpg.d17d2d2fd8fd5bab403fb2c9dae00c86.jpg

17082016024.thumb.jpg.30082e667e69fbc76d8945f9e1313ced.jpg

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Scuze, vorbeam sincer, te-am deranjat?

Nici macar, dar ma gandesc ca oamenii astia nu au nevoie de scuze si nici nu cred ca au rabdarea sa le mai si citeasca.....

"Drumul spre iad e pavat cu bune intentii".....nu-i asa ?

"Astrale", culoarea rosie nu-ti da voie sa fii mitocan.. Fa-ti ITP, RCA, rugina de la colturi, iesi in teren. Pana atunci, lasa-i pe aia care au...care pot, vor...

Edited by Cristian Irimescu
Luaz 969, Aro 244, L200

"Astrale", culoarea rosie nu-ti da voie sa fii mitocan.. ia uimeste-ma si da-mi cu flit.....

Mitocan in ce sens? Reciteste si poate intelegi?1? E usor sa arunci vorbe din taste. :ang3

Cred ca s-a exprimat f.clar.

E nevoie de oameni care sa se implice, sa urce in masini si sa mearga acolo sa ajute, nu sa se lamenteza ca poate si daca...

@Astral venea dar lipsa RCA+ITP chiar sunt un obstacol.

:tk

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

"Astrale", culoarea rosie nu-ti da voie sa fii mitocan.. Fa-ti ITP, RCA, rugina de la colturi, iesi in teren. Pana atunci, lasa-i pe aia care au...care pot, vor...

Cred ca mai mitocan e ala care, dupa ce ca nu intelege ce citeste, incepe sa produca jigniri gratuite din putul gandirii....

PS - Cred ca n-are rost sa-ti reamintesc :

"2.g Atacurile la Persoana sunt interzise

Sunt interzise atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

Dezbateti ideea nu persoana.

Atacurile la persoana vor fi sanctionate prin avertisment, iar repetarea abaterii poate atrage inclusiv banarea respectivului.

De asemenea, daca sunt sesizari ca anumiti useri aduc atacuri la persoana si prin mesageria privata, acesti useri vor fi sanctionati."

Nu uza de rosu.. 0723252328 :-)

N-ai vrea totusi, si tu si aia de se tot scuza cand tot nu i-a obligat nimeni cu nimic, sa-i lasam pe oamenii astia sa-si duca la bun sfarsit gestul lor generos ....?

Cine poate, ok, anunta, participa si punct.

Cine nu, nu-i bai, poate va putea cu alta ocazie, intr-o alta situatie, dar hai sa n-o luam razna inutil din cuvinte.

Da, e ok sa fii sincer, dar in cazul asta nu ajuta cu nimic doar sinceritatea ! Iar scuzele, nici atat....

Imi place la nebunie discutiile din acest topic, care are cu totul alt scop decat dezbaterile unora.

Ma alatur si eu la munca.

Din pacate in Veverita mea nu sunt foarte multe de carat, dar dupa ce se face lista de cumparaturi va pot spune ce pot inghesui la mine in masina.

Am un invertor de 1000W daca are cineva un ciocan rotopercutor pentru spart si gaurit sa-l aduca.

Altceva mai vb.

Numai bine, si spor la discutii in loc de fapte.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Acum am ajuns acasa,cadrul este deja sudat,a facut @Gaganul un roll cage,s-au dat 2 maini de vopsea,urmand ca maine sa se dea a 3-a. Tarusii i-am definitivat,urmand ca la fata locului sa-i batem in pamant si sa sudam pe loc restul structurii.

Vom mai avea nevoie de tarnacop,lopata, cazma si o nivela. Deocamdata astea imi vin in minte. Daca va mai fi ceva de adaugat,voi reveni. Poate pune Yon cateva poze cu stadiul lucrarii. :tk

Ho bre asa nu va infierbantati (desi infierbantarea asta uneori e buna, da rezultate :grin:)...am taiat fiarele si cu ajutorul lui Gaganu le-am si sudat pe piatra, dupa care l-a si vopsit Liviusan!

Am facut cu Liviusan si tarusi pe care i-am ascutit la capete.

Tot Liviusan ne-a adus o remorca de la dacu ??? (multumim)

Avem doua baroase si "coaiele la noi". Da' cred ca ne mai trebuie cateva perechi :ha:

Nu e de carat nimic ... ci doar pricepere la sudura ca eu sunt praf la asta (cred ca m-a luat flama deja :ha:) si bulan la batut picioarele la suport (sa nu dam de piatra ...dar mai iau cativa tarusi de proba ... :ha:)...

Avem aparat de sudura, generator, electrozi ...

Cred ca ar mai trebui un tarnacop-doua si o lopata.

Pentru ca actiunea se va desfasura sambata propun plecare la ora 06.00 din Bucuresti (intalnire benzinarie Mol pe centura dupa A2 in sens Afumati) sa nu prindem aglomeratia si sa nu ne bata prea tare soarele la cap.

Ca vom ramane si vom mai povesti la ceas de seara la foc pe munte vom vedea ...in functie de cum ne miscam.

Reprezentantul sektei Land Rover in actiune ... :dr2: :cl

attachment.php?attachmentid=268087&d=1471461438

I-a cam tremurat mana, stia el de ce a izolat-o inainte ... :-P

attachment.php?attachmentid=268086&d=1471461419

Sper ca si poza va veni in timp util ... :ang3

Edited by Astral

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Daca vii cu vreo doua trei :top

sa vezi ce repede intra tarusu ....ba mai mult sa vezi atunci participare record si coada pana la Ploiesti la dat cu ciocanu ...

Cwoaie avem, da' mai bine poate folosim neuronul + tehnica (trolii, sufe, parghii etc). Lombarele "stie" de ce:wink:

Rotopercutoare cu burghiu lung 16x400 + spitz - este.

Cazmalutza mea originala - este.

Boloboc - este.

Ne va trebui apa daca trebuie sa facem beton.

Am destule scandurele de 2x12x 80 cm lungime, daca trebuie sa facem cofraj, sa-mi spuneti cate trebuie.

Cu sudura e mai greu, da' ne-om descurca noi. Benzina la generator si electrozi destui sa fie:ha:. Am si eu o saracie de aparat mma, il voi lua sa fie 2.

Edited by giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Giorgele, daca dam bine la baros sa intre feru adanc...eu zic ca un sacotei de beton uscat si vreo 20 kile de apa ajung. Ma gandeam sa sapam "o cazma" la fiecare stalp si sa turnam cate o lopata-doua de beton.

Eu cu turnatul betoanelor nu le am cum de altfel nu le am nici cu sudura (daca imi dati ceva sa sudez, sudez tot ce e in jur lemn-beton-fier "solz da caras" + bonus "ocarine da broasca da nisip" :ha:) , poate gasim vreunu mai luminat ...care sa stie la ce foloseste aparatul de sudura... :ha:

Cu tot neuronu si toata bunavointa... am banuiala ca la lucrarea asta "barosu" si "oole" or sa fie la putere. :grin:

Edited by Yonutz

Iau eu un bidon de 35 litri si unu de 15 litri cu apa.

La sudura cat de cat ma mai pricep, la dat cu barosu e mai complicat din cauza unor probleme medicale dar cu ceva ingenerii cred ca scapam de baroseala :grin:

Cazma am si eu una in dotare, cred ca ceva burghiu sds mai lung mai gasesc pe la mine.

Yonutz sa inteleg pentru sambata acum este actiunea 20.08.2016 ora 6:00.

Silviu Grigore

Tel.: 0760.654.468 / Gratis nu exista, ieftin nu rezista :wink:

E-mail: grigsilviu@gmail.com

Yonutz sa inteleg pentru sambata acum este actiunea 20.08.2016 ora 6:00.

Pai cum altfel? Am zis sa plecam de dimineata ...

Daca le ai cu sudura scapi de barosaiala, iar daca aveti ceva inginerii in cap...sa fie primite ...am atat electrozi supertit cat si bazic. Mai trebuie maine sa tai 8 bucati de platbanda din niste corniere ptr fixarea stalpilor pe suport (am si platbanda zincata dar nu cred ca iti doresti sa sudezi asa ceva).

Edited by Yonutz

De sudat, o sa sudez eu! Numai ca trebuie sa fac "masa" cu o bere, sa pot sa-i dau cordon de solzi de peste:grin:

Deci problema este ca si rezolvata. @Yonutz, sa iei electrozii aia care a zis Gaganu ca sunt buni, sa nu ma chinui cu ei.

Ma gandeam la niste bidoane de 2oL de apa,daca n-o da Dumnezeu de sus,sa udam locul unde batem tarusii..

In ciuda vremii capricioase (asa cum se anunta la meteo) am dus la capat proiectul nostru.

Asta este locul ...

attachment.php?attachmentid=268358&d=1471721365

attachment.php?attachmentid=268356&d=1471721362

Infiorator ca si adancime...

Am carat piatra cu Patrolul sus si am simtit pe toata durata drumului "povara" ei. Nu ca si greutate cat ca si responsabilitate. Asa cum cred ca a spus Razvan ...probabil ca e primul patrol care a carat pietre funerare ... :grin:

Si am inceput munca ... sapat, batut, taiat, sudat, betoane... cu norii in jurul nostru.

attachment.php?attachmentid=268362&d=1471721373

attachment.php?attachmentid=268351&d=1471721357

attachment.php?attachmentid=268349&d=1471721355

attachment.php?attachmentid=268347&d=1471721354

Apoi am potrivit piatra pe suportul din pamant ...

attachment.php?attachmentid=268348&d=1471721355

attachment.php?attachmentid=268344&d=1471721352

Dupa care au urmat sudurile, betonul si placarea betonului cu pietre de pe munte ...

attachment.php?attachmentid=268359&d=1471721367

attachment.php?attachmentid=268346&d=1471721354

Chiar daca inainte de a duce proiectul la final aparatul de sudura a cedat, am intarit suportii dublandui, am dat gauri, am descompletat niste suruburi de pe Patroale ...si am terminat lucrarea... :h5

La final ...am aprins o lumanare in memoria celui cazut pe munte (Nea Lucica a fost extrem de inspirat in acest sens, eu uitand cu desavarsire de acest aspect)

attachment.php?attachmentid=268354&d=1471721359

attachment.php?attachmentid=268345&d=1471721353

Cum am coborat din golul alpin soarele a fost schimbat pe o ploaie torentiala dar cu toate astea, ne-am vazut de gratarul nostru si am baut un pahar de vin in memoria celui cazut ...

attachment.php?attachmentid=268343&d=1471721352

attachment.php?attachmentid=268342&d=1471721351

attachment.php?attachmentid=268353&d=1471721358

attachment.php?attachmentid=268352&d=1471721357

Cam asta a fost povestea zilei de azi.

Vreau sa multumesc tuturor celor implicati in acest proiect, azi am simtit din nou acel spirit 4x4 ... si sper din toate inima ca aceasta piatra sa salveze pe altii care se vor aventura nepregatiti in acel loc.

As vrea ca inainte ca vreunul dintre noi sa se aventureze pe acolo sa adauge o piatra la gramada existenta de la baza placii ...Asa o sa stim cand o sa mai trecem pe acolo ca s-a inteles mesajul nostru.

Noi am pus primele pietre, voi adaugati-le pe urmatoarele!

attachment.php?attachmentid=268361&d=1471721371

attachment.php?attachmentid=268360&d=1471721369

Amintiti-va mereu ca offroadul e un hobby si nu un scop iar viata e o calatorie si nu o destinatie.

Edited by Yonutz
  • Like 1

Buna seara!

Sincer nici nu stiu cum sa povestesc despre aceasta actiune care am facut-o impreuna cu colegii,o misiune ingrata,dar in acelasi timp un avertisment pentru toti cei care se vor mai aventura pe acele melaguri de o frumusete rara si totusi foarte periculoase. Am avut o "incercare" fix inainte de ziua plecarii din pricina vremii,dar am hotarat de comun acord sa ne asumam acest risc si sa definitivam treaba la care ne-am inhamat. Asadar, cei care si-au anuntat prezenta,am ajuns la locul de trista amintire si ne-am pus pe treaba. Desi prognoza meteo se anunta a fi potrivnica, iata ca am avut o "fereastra" de cateva ore in care am reusit sa ne ducem la bun final(nu fara incidente)ce ne-am propus. In speranta ca aceasta actiune a fost un omagiu adus in memoria celui care a impartasit aceasta pasiune si totodata va trage un semnal de alarma pentru cei ce se vor aventura pe acel traseu,vreau sa multumesc echipei alaturi de care m-am simtit mandru sa particip:Yonutz,Giorgel,Grig Silviu,Gigi Naste,Razvan Dinescu,Lucian,Bebe(un prieten bun de-al meu).:tk:h5:cl

• Like 1

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use