Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Repartitor frana spate samurai japonez


corrad

Postări Recomandate

Cu putin timp in urma mi s-a aprins in bord martorul de avarie, la o verificare in compartimentul motor am observat nivelul scazut al lichidului de frana. Am inceput sa verific imbinarile de la conducte si surpriza: la repartitorul montat pe sasiu in partea din spate am gasit o scurgere destul de importanta. Nu e poza facuta de mine dar cam asa arata si la mine: DSC01721.JPG.d13e17aa3618a9b7a08e98e1d6957f33.JPG Curgea pe langa capacul marcat cu sageti rosii. Am cautat informatii, pe un forum strain, am aflat ca nu exista kit de reparatie, atunci am cumparat de la un vanzator din Arad, foarte prezent pe site-urile de publicitate, unul second. Am primit un gunoi: DSC04978.JPG.c570d8aac667ace26d7443b9e8634297.JPG

Variante ar fi prin montarea unui regulator (proportioning valve), pe circuitul secundar al pompei de frana si inversarea a doua conducte din distribuitorul montat pe sasiu in partea din fata (front 6 way brake line joint), metoda e explicata foarte bine de cei de la LowRange off-road, si costa pe site-ul lor 79 $, la care se adauga transport si taxe. Am mai gasit ceva si pe un site de tuning de la noi la 380 de lei, dar fara kit-ul de tevi mici si mufe de legatura, acestea urmand a fi cumparate separat: 338.jpg.b92fc03033ca170682a77d19054d891d.jpg

Varianta completa de la Lowrange:

proportioning_valve_2.jpg.3a2076a57346d9711034f8c351610048.jpg

 

Si daca ai nevoie de o piesa sau o solutie pe care nu reusesti sa o gasesti, exista un singur om care sa-i dea de cap, asa ca l-am sunat pe @Mini, multumesc pe aceasta cale ca ma mai suporta :grin: , asa am aflat sigur ca nu exista kit de reparatie, repartitorul se gaseste destul de greu, dar se gaseste, insa are un pret prohibitiv, aproape 800 de lei. M-a sfatuit sa iau legatura cu cineva de la Sebes care dezmembreaza samuraie si care este o persoana serioasa, l-am sunat pe om dar era plecat in Austria, se intorcea peste o saptamana. Neavand ce face in timpul asta, am zis sa vad ce pot face. L-am desfacut si am descoperit problema. Garniturile de pe cele doua pistonase pierdeau lichid, din cauza imbatranirii cauciucului nu mai etansau, in plus aveam pe unul din pistonase si un mic canal de uzura in locul unde calca garnitura.

DSC04963.JPG.4c7e7f4436714e43519348f2fbbfdaa9.JPGDSC04966.JPG.6e9f12242591e8bbb8ee46eeb1f34fa7.JPGDSC04976.JPG.b2617c03d294683c5efc1c0db5e1d92e.JPG

Am scos sigurantele din capul pistonaselor, am extras cu un patent cele doua pistonase, am masurat dimensiunile garniturii buclucase si am comandat doua simeringuri cu dimensiunea respectiva, nu mai retin exact ce dimensiune era dar simeringul este Corteco, costa 12 lei si are codul CO01020437 DSC04983.JPG.1f7f648952d9fd1086bd6a1774317a2c.JPG

 

am luat la smirghel P500 pistonul care avea canal dupa care cu smirghel de 800 am lustruit pistonasele si interiorul cilindrilor, oringurile de la pistonase nu le-am mai schimbat deoarece erau in stare buna si etansau bine, am inlocuit garniturile cu simeringurile, au intrat putin mai greu dar nu atat de greu incat sa afecteze suprafata cilindrilor, montat totul la loc si pentru moment nu a mai aparut nici o picatura de lichid. Nu este chitul de reparatie original, nu stiu cat va tine, dar poate ajuta aceste informatii pe cineva.

DSC04971.JPG.84c2069ae8db4a7f67fa0a4713eb13e5.JPGDSC04972.JPG.980946a59aa2f1d6be22a63efef9e34a.JPGDSC04986.JPG.da63d79e0059f371896a329291170a08.JPGDSC04987.JPG.c88198dd53561e71c564d875bf92ee9f.JPGDSC04994.JPG.a9a3ca5cd1cf2f41931a8aac1bddfbf0.JPGDSC04995.JPG.7b949150555c27ab10c2a3503b466de3.JPG

Ai dracu" rusi au fost romanii...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Repartitor frana spate samurai japonez

 

Cu putin timp in urma mi s-a aprins in bord martorul de avarie, la o verificare in compartimentul motor am observat nivelul scazut al lichidului de frana. Am inceput sa verific imbinarile de la conducte si surpriza: la repartitorul montat pe sasiu in partea din spate am gasit o scurgere destul de importanta. Nu e poza facuta de mine dar cam asa arata si la mine: [ATTACH=CONFIG]250132[/ATTACH] Curgea pe langa capacul marcat cu sageti rosii. Am cautat informatii, pe un forum strain, am aflat ca nu exista kit de reparatie, atunci am cumparat de la un vanzator din Arad, foarte prezent pe site-urile de publicitate, unul second. Am primit un gunoi: [ATTACH=CONFIG]250133[/ATTACH]

Variante ar fi prin montarea unui regulator (proportioning valve), pe circuitul secundar al pompei de frana si inversarea a doua conducte din distribuitorul montat pe sasiu in partea din fata (front 6 way brake line joint), metoda e explicata foarte bine de cei de la LowRange off-road, si costa pe site-ul lor 79 $, la care se adauga transport si taxe. Am mai gasit ceva si pe un site de tuning de la noi la 380 de lei, dar fara kit-ul de tevi mici si mufe de legatura, acestea urmand a fi cumparate separat: [ATTACH=CONFIG]250134[/ATTACH]

Varianta completa de la Lowrange:

[ATTACH=CONFIG]250135[/ATTACH]

 

Si daca ai nevoie de o piesa sau o solutie pe care nu reusesti sa o gasesti, exista un singur om care sa-i dea de cap, asa ca l-am sunat pe @Mini, multumesc pe aceasta cale ca ma mai suporta :grin: , asa am aflat sigur ca nu exista kit de reparatie, repartitorul se gaseste destul de greu, dar se gaseste, insa are un pret prohibitiv, aproape 800 de lei. M-a sfatuit sa iau legatura cu cineva de la Sebes care dezmembreaza samuraie si care este o persoana serioasa, l-am sunat pe om dar era plecat in Austria, se intorcea peste o saptamana. Neavand ce face in timpul asta, am zis sa vad ce pot face. L-am desfacut si am descoperit problema. Garniturile de pe cele doua pistonase pierdeau lichid, din cauza imbatranirii cauciucului nu mai etansau, in plus aveam pe unul din pistonase si un mic canal de uzura in locul unde calca garnitura.

[ATTACH=CONFIG]250136[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250137[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250138[/ATTACH]

Am scos sigurantele din capul pistonaselor, am extras cu un patent cele doua pistonase, am masurat dimensiunile garniturii buclucase si am comandat doua simeringuri cu dimensiunea respectiva, nu mai retin exact ce dimensiune era dar simeringul este Corteco, costa 12 lei si are codul CO01020437 [ATTACH=CONFIG]250139[/ATTACH]

 

am luat la smirghel P500 pistonul care avea canal dupa care cu smirghel de 800 am lustruit pistonasele si interiorul cilindrilor, oringurile de la pistonase nu le-am mai schimbat deoarece erau in stare buna si etansau bine, am inlocuit garniturile cu simeringurile, au intrat putin mai greu dar nu atat de greu incat sa afecteze suprafata cilindrilor, montat totul la loc si pentru moment nu a mai aparut nici o picatura de lichid. Nu este chitul de reparatie original, nu stiu cat va tine, dar poate ajuta aceste informatii pe cineva.

[ATTACH=CONFIG]250140[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250141[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250142[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250143[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250144[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]250145[/ATTACH]

Fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare