Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

toyota rav 4,2.2 diesel 136 cp, pierde apa


ionwld

Postări Recomandate

buna seara, daca postez unde nu trebuie va rog sa ma scuzati. posed o toyota rav 4,decembrie 2006,2.2 diesel 136 cp si de vreo trei luni pierde apa.am schimbat radiatorul de apa,capacul vasului de expansiune si termostatul.mai ramane garnitura de chiulasa sau altceva.masina nu fierbe. nivelul acului de la indicatorul de apa nu trece de jumatate.am ajuns sa completez aproximativ un litru pe zi. va rog, daca aveti sfaturi sau recomandari pentru un mecanic sau service,sa ma ajutati. multumesc anticipat.vladauionoctavian@yahoo.com
:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: ajutati-ma si pe mine va rog

 

Am patit ceva asemanator prin 97 la un w disparea apa si nu gaseam problema.

Un furtun picura de zor doar in mers dar nu se vedea pt ca fisura era linga motorul fierbinte s picaturile se evaporau. la doua trei minute dupa ce pornesti motorul pipae cu un servetel colorat(se vede mai bine umezeala) toate furtunurile.

si alta varianta vezi in zona caloriferului sa nu curga.

Editat de Yoghi

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: toyota rav 4,2.2 diesel 136 cp, pierde apa

 

verifica sa nu care cumva s apiersi pe la pompa de apa

asa am patit la o masina si tot asa nu se vedea cand curgea si pe unde :)

iar la patrol am avut cam aceeasi treaba dar la el pierdea pe la un colier care retezase putin furtunul pe care il tinea si se prelingea pe langa chiulasa care fiind fierbinte tot asa nu vedeam nici o urma:)

desigur caloriferul sau caloriferele de caldura neaparat verificale ca e posibil sa ai mochetele ude :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: toyota rav 4,2.2 diesel 136 cp, pierde apa

 

s-a gasit buba.mecanicul a observat ca face presiune mare in vasul de apa.am demontat chiuloasa si am trimis-o la rectificat.s-e pare ca toyota rav 4,o masina pe care o consideram buna,nu este chiar asa.

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare