Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mici modificari


ionut25

Postări Recomandate

Am un vitara din 96 cu motor 1.6 8v si lam modificat putin: lam inaltat 5 cm am pus cauciucuri 235/75 15 troliu de 5.9 t cu bara in fata de metal si i-am sudat sateliti pe fata, am facut asta pt ca am cuplaje manuale la rot si cuplez doar una si cand am nevoie o cuplez si cealalta avantajul este enorm dar partea proasta e ca is slabe planetarele schimb aproximativ 4 capuri pe an am incercat si verzi si tot asa.

Intrebarea mea este ar rezista puntea de samurai ca am vazut ca sunt persoane aici care au asa ceva.

Eu ma gandeam sa pun axa fata spate de land rove.

Si ar mai fi problema motorului care e slab l-am incercat pe ce a penti mari si efectiv s-a oprit cu tot cu demaraj.

Care ar fi parerile voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mici modificari

 

Am un vitara din 96 cu motor 1.6 8v si lam modificat putin: lam inaltat 5 cm am pus cauciucuri 235/75 15 troliu de 5.9 t cu bara in fata de metal si i-am sudat sateliti pe fata, am facut asta pt ca am cuplaje manuale la rot si cuplez doar una si cand am nevoie o cuplez si cealalta avantajul este enorm dar partea proasta e ca is slabe planetarele schimb aproximativ 4 capuri pe an am incercat si verzi si tot asa.

Intrebarea mea este ar rezista puntea de samurai ca am vazut ca sunt persoane aici care au asa ceva.

Eu ma gandeam sa pun axa fata spate de land rove.

Si ar mai fi problema motorului care e slab l-am incercat pe ce a penti mari si efectiv s-a oprit cu tot cu demaraj.

Care ar fi parerile voastre.

 

Incearca un kit Calmini si rezolvi problema sau coboara 2-3cm cutia sau grupul, nu mai stiu exact. Dar gasesti info.aici pe forum, doar sa vrei...

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mici modificari

 

Daca nu mai poti urca "penti mai mari", inseamna ca trebuie alta masina.

Daca nu poate urca "pentri mari" in configuratia actuala, ce te face sa crezi ca o sa poata cu punti de rover sau de alta natie?

Punte de samurai se poate monta pe fata, cu anumite modificari. E si normal sa se intample ceva cu transmisia fata, daca in momentul cand cuplezi MRL-urile si 4x4 low, cu grup fata sudat, incepi sa faci viraje, flexeaza rotile fata si tot ce tine de mersul in teren accidentat.

Masinile care vin din fabrica dotate cu blocant fata, foarte rar se foloseste acesta, bineinteles daca cel care este la volan are habar de ceea ce face un blocant fata, cand te ajuta un blocant fata, cand sa il cuplezi/decuplezi un blocant fata.

Nu sa te salveze nici Calmini, nici grup de fonta, nici orice natie de planetare fata de vitara, daca nu lasi satelitii liberi. Ar trebui sa zici mersi ca rupi doar capete de planetara, si nu rupi grup, suport de grup etc.

 

Pune blocant spate, sau autodeblocant sau sudeaza doar spatele si lasa fata libera. Cutia de transfer de Vitara este blocata pe 4x4, adica transmite cuplu 50% fata 50% spate. Fata o ai sudata, planetarele spate sunt de 2-3 ori mai rezistente decat cele fata. Ce crezi ca va ceda cel mai des si cel mai curand?

 

Daca ai probleme de putere, recomand schimbarea rapoartelor in cutia de transfer, costa ~700 dolari la americani, plus transport, plus vama plus etc. dar merita cu varf si indesat.

 

O zi buna!

 

PS: Te rog scrie corect gramatical ca sa intelegem si sa te putem urmari mai usor, si normal, sa primesti raspunsurile care le cauti.

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mici modificari

 

Imi cer scuze era tarziu si am scris de pe telefon...

Ideea e ca carcasa tine deoarece sa rupt suportul din dreapta o data. Am sudat inapoi suportul desi e din aluminiu se poate suda, dupa care am facut peste toata carcasa un suport de metal de la suportii laterali si in spate la suruburi, am sa pun poze. De atunci nu am mai avut probleme cu carcasa. Recomand la cei care au carcase de aluminiu. Am facuto eu personal deoarece ma pricep asa putin la masini

In general se rupe planetara cand il fortez peste masura asta find vina mea

Legat de motor ma gandeam sa pun unul de 2l V6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mici modificari

 

Imi cer scuze era tarziu si am scris de pe telefon...

Ideea e ca carcasa tine deoarece sa rupt suportul din dreapta o data. Am sudat inapoi suportul desi e din aluminiu se poate suda, dupa care am facut peste toata carcasa un suport de metal de la suportii laterali si in spate la suruburi, am sa pun poze. De atunci nu am mai avut probleme cu carcasa. Recomand la cei care au carcase de aluminiu. Am facuto eu personal deoarece ma pricep asa putin la masini

In general se rupe planetara cand il fortez peste masura asta find vina mea

Legat de motor ma gandeam sa pun unul de 2l V6

 

Stiu foarte bine de ce se rup planetarele, si ca o mica paranteza, sunt printre putinii care repara planetarele de Vitara cu piese noi indiferent de unde se rup si ce se rupe. De aceea insist pe recomandarea mea. Pune inapoi in grupul fata sateliti normali, si "incalta" o pereche de sosoni marime mai mica de 44+ :grin: ca sa fiu putin ironic, si o sa tina si planetarele fata. E intradevar punctul slab la vitara, planetarele fata. Am confectionat/adaptat planetare fata pentru un posesor de vitara din planetare fata de mitsubishi. Is mai masive, mai grele, dar nici acelea indestructibile, chiar si pentru motorul de Vitara. Conteaza foarte mult cum mergi, cand sa ii dai, cand sa o lasi etc. Toate astea le descoperi in timp, si ai sa vezi ca nu o sa se mai rupa asa usor.

 

Spor!

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Mici modificari

 

cand esti greu la picior,si nu simti utilajul,nu ai acea comunicare cu el poti sa pui ce planetara vrei ca tot o rupi.

Aici nu sunt senzori care sa te salveze si sa te indrume in ceea ce sa faci

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare