Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7


Cneazu

Postări Recomandate

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... coduri si coade ... corzi si coarde ... n-are treaba cine ce si cum zice , principalul e sa stii tu ce-ti trebuie sa rezolvi problema . In mod ciudat , cumpararea pieselor ar trebui sa fie simpla si sigura dar nu-i nici una nici alta ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... coduri si coade ... corzi si coarde ... n-are treaba cine ce si cum zice , principalul e sa stii tu ce-ti trebuie sa rezolvi problema . In mod ciudat , cumpararea pieselor ar trebui sa fie simpla si sigura dar nu-i nici una nici alta ...

 

asa e, eu am venit cu poze cu cod, cu modele...pregatit sa dea din ei :))

 

si am zis...haideti sa o identificam dupa o poza sau un manual..."nu este asa ceva"

 

inca m-a amenintat: daca nu e bun codu nu primiti banii inapoi, nu e vina mea, va priveste...

 

 

pam pam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

In mod ciudat , cumpararea pieselor ar trebui sa fie simpla si sigura dar nu-i nici una nici alta ...

 

cumpararea pieselor este foarte simpla daca cunosti un "piesar" axat pe modelul/marca respectiva.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

cumpararea pieselor este foarte simpla daca cunosti un "piesar" axat pe modelul/marca respectiva.

 

ma eu am Ph D in relatii internationale si lucrez in domeniu...am sanse f slabe sa cunosc pe cineva...noroc cu voi :)

 

comenzile de piese, manopera si alte lucruri conexe nu ar trebui sa fie pt cunoscatori...

 

aaa si de replica: ce iti trebuie masini de astea? ia-ti vw, ford etc - is cam foarte satul

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

asa e, eu am venit cu poze cu cod, cu modele...pregatit sa dea din ei :))

 

si am zis...haideti sa o identificam dupa o poza sau un manual..."nu este asa ceva"

 

inca m-a amenintat: daca nu e bun codu nu primiti banii inapoi, nu e vina mea, va priveste...

 

 

pam pam

 

da da si eu am primit raspuns de felul asta de la Dacia/Nissan ca daca nu e bun codu adio bani, norocu meu era ca virgula :grin: codul provenea de la nenea Costel care pare in materie de nissan tot teren infailibil :grin:

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

ma scuzati dar bateti campii.....

evident ca daca tu-mi comanzi un cod si nu se potriveste , hai la revedere , cum sa vrei banii inapoi ?????

ai gresit si ai fost destept , plateste

daca tu-mi dai datele corecte ale masinii si eu aduc altceva , atunci platesc eu....ca este greseala mea...

era un tip din Iasi care a luat o muie mare cu niste segmenti de ZD30 ( sau piston ) .....pt ca la nici un aftermarket nu gasesti corect referinta si nici macar la Nissan daca nu stii sa folosesti bine Fast-ul

si terminati cu a confunda Nissan cu Dacia si cu Oltcit si cu alte avioane si a spune ca toti sunt tampiti si idioti si numai voi destepti

m-am racorit verbal , acum ma voi racorii cu o bere

bafta !

 

L.E. daca ai fii dat o serie de caroserie , se ajungea si la reperul publicat mai sus , precum si la referinta actuala si alte variante , dar acelasu DE... de ce sa nu fie simplu cand poate fii complicat ? de ce sa nu fac eu pe desteptul ( nu ma refer la tine sau la cineva anume ) si sa-i invat pe aia ce trebuie ??? ca stiu eu , ca am eu , etc....

Editat de patriciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... alt cod este 32202-B950A ...

...alt cod este 322027F401 ...

 

 

Nu va mai infierbantati degeaba , cel care vinde piesele nu e obligatoriu sa stie mecanica detaliata a masinii respective ... ca am eu un cod sau cinci bucse nu inseamna nimic , poate doar ca mi-am facut candva temele si acum s-a nimerit sa ma prinda pe subiect . Si asta tot aia inseamna , cam nimic , frate cu zero ... , inseamna doar ca am consumat ceva timp sa dau din taste si cam atat ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Uhuuuu , sunt campion la cel mai mare pret/buc dat pe o asemenea bucsa !!! .... Nu ? ( oare mai exista speranta sa fi dat cineva mai mult ? ...) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Un an nou cu sanatate si fericire tuturor !.

 

Aceeasi problema are si Nissanul meu, doar ca este Terrano II cu motor de 3 000 cmc. fabricat in 2004.

Bucsa se potriveste fiind motorul de 3 000 cmc ?.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Da , e aceasi de la 2.4 pana la 3.0 ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

50 de lei o bucata de bronz grafitat din care faci 7-8 bucsi daca ai strung...nu stiu daca e valabil si pentru Nissan...am facut pentru marca noastra stricacioasa...important e cine ia cotele.:ha:

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... alt cod este 32202-B950A ...

...alt cod este 322027F401 ...

 

 

Nu va mai infierbantati degeaba , cel care vinde piesele nu e obligatoriu sa stie mecanica detaliata a masinii respective ... ca am eu un cod sau cinci bucse nu inseamna nimic , poate doar ca mi-am facut candva temele si acum s-a nimerit sa ma prinda pe subiect . Si asta tot aia inseamna , cam nimic , frate cu zero ... , inseamna doar ca am consumat ceva timp sa dau din taste si cam atat ...

 

a fost buna, si iti multumesc. lasa-ma cu astia catolici, eu am patit-o la nissan "pe serie de sasiu" cu multe piese ca nu o venit ce trebuie (filtru de motorina si maruntisuri)

asta la nissan, la alte masini....nu are rost sa vb.

De aia am venit aici si am cerut ajutor, daca eram politically correct nu era gata masina la timp :)

 

 

deci multumesc!

 

SI DA - NISSAN E DACIA, LA CLUJ! - aceeasi cizmari ce dau cu ciocanu la logan dau si la Nissan - 8 luni de zile pt o reparatie de nissan micra - pe casco.

 

SANATATE!

Editat de Cneazu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... deci , cu placere ...

 

 

 

 

... deci , nu trebuie neaparat sa-mi multumesti ... n-am transpirat mai deloc ... mai mult m-am amuzat ...

 

 

 

 

 

 

... P.S. .... deci , o mai face si Hitachi ...

... si inca alte cateva ceapeuri ...

 

... si daca cuiva care e la mare nevoie intr-o sambata noapte i-ar folosi cotele ... sa ceara bre ... ca le dau in vileag si pe alea ... - ext 20,8 /int 16 / lat 17,5 ...mm ... Axul prizei de cutie are el 15,9 , nu e nevoie de majorat cota interioara a bucsei ... stiu sigur ca am cercetat intr-o noapte cand eram confuz cautand faimoasa bucsa cu ace mentionata de cineva si n-am gasit-o in lung si nici in lat ... ca nu e de gasit altceva decat bucsa ... si nu colivie cu ace .

 

 

 

 

... P.P.S. ... ne mai invartim si in jurul unui simering pe trei pagini ?... aproape ca a functinat bine toata discutia - n-a corectat nimeni greselile obisnuite , n-a pomenit nimeni de aia univesala cu cati trebuie sa aia , ailalata si offtopicii ... aproape ca ne iese ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

... deci , cu placere ...

 

 

 

 

... deci , nu trebuie neaparat sa-mi multumesti ... n-am transpirat mai deloc ... mai mult m-am amuzat ...

 

 

 

 

 

 

... P.S. .... deci , o mai face si Hitachi ...

... si inca alte cateva ceapeuri ...

 

... si daca cuiva care e la mare nevoie intr-o sambata noapte i-ar folosi cotele ... sa ceara bre ... ca le dau in vileag si pe alea ... - ext 20,8 /int 16 / lat 17,5 ...mm ... Axul prizei de cutie are el 15,9 , nu e nevoie de majorat cota interioara a bucsei ... stiu sigur ca am cercetat intr-o noapte cand eram confuz cautand faimoasa bucsa cu ace mentionata de cineva si n-am gasit-o in lung si nici in lat ... ca nu e de gasit altceva decat bucsa ... si nu colivie cu ace .

 

 

 

 

... P.P.S. ... ne mai invartim si in jurul unui simering pe trei pagini ?... aproape ca a functinat bine toata discutia - n-a corectat nimeni greselile obisnuite , n-a pomenit nimeni de aia univesala cu cati trebuie sa aia , ailalata si offtopicii ... aproape ca ne iese ...

 

 

 

asta e mirifica bucsa care se schimba odata cu ambreiajul si din cauza careia imi suna din nou dupa nici 4000 km ? oare ce n-am facut bine? dimineata la rece suna de o ia dracu , iar cand calc ambreiajul liniste deplina...sa o mai schimb odata? se poate gresi la montaj?

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Parerea mea e ca...poate fi de la calitate bucsei...

Discutia asta am avut cu mecanicu, Nissan originala sau...ce se gaseste sau manufactura...

 

bucsa care a fost montata la mine a fost facuta in 10 min pe strung ce-i drept :|...o sa o schimb din nou cu originala nissan sa vad cat tine

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

E posibil sa fie de la bucsa dar si de la cutie , iti pot arata niste poze horor cu rulmenti care mai aveau cateva bile dar cutia mergea impecabil in afara de bataia de blide din puscarie cand era scoasa pe liber .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

E posibil sa fie de la bucsa dar si de la cutie , iti pot arata niste poze horor cu rulmenti care mai aveau cateva bile dar cutia mergea impecabil in afara de bataia de blide din puscarie cand era scoasa pe liber .

 

deci se poate ca rulmentii sa strice bucsa? acum 4000 km am schimbat placa disc rulment pe LUK , bucsa a facut-o un strungar dupa cotele date de mecanic . Dupa montarea ambreiajului nou nu am mai avut acel zgomot pana zilele trecute ...Deci ce ar trebui schimbat ca sa dispara zgomotul de blide puscariabile ????

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Nu stiu nene la cutia ta ce nu-s clarvazator , rulmentii nu strica bucsa dar lipsa busei bune strica primul rulment de pa priza de putere , unul mare ...... eu am schimbat aproape toti rulmentii si niste sincroane si aproape ca-mi cumparam o alta cutie de Y61 numai cu banii de piese ... Ideea e ca dupa niste ani cam iar a dat in murmurat , poate ca rulmentii aia n-au fost ei prea corect montati sau nici SKF nu mai e ce-a fost . Cum stiu muuulte cutii care zorneie mai mult sau mai putin dar care merg in aceasta stare de cand a descalecat Isus , tind sa cred ca ar trebui sa faci altceva cu banii aia daca tot le-ai pus gand rau ...

 

Cu ambreiajul e cam alta discutie , depinde cum a fost montat , cum a fost exploatat ... Dulceanu a schimbat trei ambreiaje intr-o saptamana , deci cine vrea - poate ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bucsa bronz grafitata Nissan Terrano II 2.7

 

Cand ai schimbat ambreiajul,ai verificat priza,nu avea joc? Pune bucsa originala si atentie la adancimea de montaj!

 

nu am verificat ca nu eu am schimbat ci un mecanic ...detaliaza te rog referitor la adancimea de montaj

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare