Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vw T5 4motion - preparare offroad mediu


silvik_hhh

Postări Recomandate

Salutare,

Vreau sa imi iau curand un T5 4motion. La banii mei, maxim 6000 eur gasesc numai utilitare, model de 131cp, dar e de ajuns pt mine. Vreau sa o modific in turism M1 mai tarziu.

 

Intrebari:

Ce upgrade se poate face pe el pt a fi mai capabil in offroad mediu (iesiri la pescuit, uneori in conditii grele)?

Din cate stiu, are diferential Haldex. Ce blocante se pot pune si unde as gasi? Cine face pe la noi?

De obicei, trage fata, iar cand da de greu intra si spatele. Si-ar avea rostul niste mrl-uri?

 

As vrea si niste suspensii reglabile pe viitor.. snorkel, scuturi, troliu.. etc

Am dat si un mail la cei din germania, seikel. Par sa fie specializati in transportere. Astept preturi, dar cred ca sunt scumpi..

 

Daca stie cineva vreunul de vanzare, as fi recunoscator. Nu vreau decat sa aiba AC si geamuri el.. si 4motion, evident :)

20130000_04.thumb.jpg.0b5537e1b428b199b9c51885df482f4d.jpg

T5_Extreme_02.thumb.jpg.e12ad5404927435bb998097e482c8396.jpg

Editat de silvik_hhh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

eu zic ca ai gresit masina

t5 -ul sa te bucuri daca il poti mentine pt sosea nu sa visezi off road

e un model slab si spre deosebire de t4 te usca rau de tot la mentenanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

intreb initiatorul topicului : are masina asta reductor ? Daca nu are poti sa uiti de offroad.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Si eu as zice sa cauti mai degraba Mitsubishi Delica sau nu'sh ce Hyundai care are cam aceeasi platforma - beneficiezi macar de tehnologia Mitsubishi in materie de 4x4.

Editat de giorgel

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Da, stiu ca sunt pretentioase T5-urile, fata de T4 care duce mult.. dar am zis sa ma pregatesc cu cate vreo 2000 eur la fiecare 300.000 km, cand trebuie schimbate unele..altele. Cam atunci crapa cutiile :)

 

Desi, sunt si pareri de posesori destul de multumiti de masina.

Sunt o gramada de T5 pe strada, doar nu or fi toate cazute.. cred ca depinde si de cum e exploatata..

 

Mitsubishi Delica am avut pana de curand. Intr-adevar, este cel mai capabil van pt offroad.

De ce amm dat-o : mai ingusta decat altele si cam dificil sa o fac camper in interior (1,7m latime ext, fata de 1,9m la T5, spre exemplu), avea volan pe dreapta si motor de 2,8 (era bataie mare de cap cu conversia pe stanga si inmatriculatul la noi, am avut-o pe Bg si nu mai vreau). In rest, era tanc.

La un moment dat, cautam Space Gear cu volan pe stanga, benzina, dar nu am gasit.. sunt rare.

 

Acum vreau ceva si pt calatorii, sa poata fi condusa si de alti soferi in timpul excursiilor pe afara. Pe dreapta e mai greu sa pui o femeie la volan :)

 

Stiu ca T5-ul nu e pt offroad, dar ma gandeam ca la ce am eu nevoie, merge.

Nu cred ca are reductor..

Trage fata in special, iar cand da de greu, intra si spatele prin vasocuplaj.

Nemtii de la seikel zic ca se pune blocant doar pe spate..

Editat de silvik_hhh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

pai ziceai ceva de off road mediu asa ceva fara reductor este cel putin ciudat.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Usor, mediu, greu sunt acceptiuni proprii, nu sunt definitii universale.

Pentru pescuit un 4x4 chior se cam descurca pe orice balta.

Daca esti aventuros sau bagacios, nah, gasesti cioburi si-n ...molusca:ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Adevarat, clasificarea e relativa, dupa cum a vazut si trait fiecare :)

 

Eu, cand zic offroad mediu, ma refer la drumuri cu namol, coclauri mlastinoase de 30-40cm adancime, uneori cu pante de 30-40grade,drumetii la munte pe dumuri forestiere, traversari de rauri cu apa 1m, zapada de 20-30 cm..

Cu niste simexuri si blocant pe spate cred ca m-as descurca.. imi iau in portbagaj si un troliu manual, niste lanturi, padele de traversare :)

 

 

Daca se descurca ei aici cu astea... cu unul mai pregatit, poate fac si eu fata.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

namoale de 40cm?

apa de 1m?

cu t5 chiar 4motion ?

cum spune chinezu in 2 ,,cuvinte,, :EX CLUS !

era un utilizator care chiar avea una alba(Space Gear) pe benzina in Bucuresti

dar nu avea AC

sa mai auzim si de Bine,ca de rau este pamantul plin!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

in namol de 40 cm is rupe capu si Patrolu daca e cu gume nepotrivite , vaduri de 1m? Parca povesteam de un VW :ha:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Adevarat, clasificarea e relativa, dupa cum a vazut si trait fiecare :)

 

Eu, cand zic offroad mediu, ma refer la drumuri cu namol, coclauri mlastinoase de 30-40cm adancime, uneori cu pante de 30-40grade,drumetii la munte pe dumuri forestiere, traversari de rauri cu apa 1m, zapada de 20-30 cm..

Cu niste simexuri si blocant pe spate cred ca m-as descurca.. imi iau in portbagaj si un troliu manual, niste lanturi, padele de traversare :)

 

 

Daca se descurca ei aici cu astea... cu unul mai pregatit, poate fac si eu fata.

 

 

 

Ma doare burta :ha::ha::ha: Jizaz, pai le ce teren descrii tu aicea nu trece Patrolul blocat fata-spate cu Simex:ha::ha::ha:

 

Auzi tu, sleauri de 40 cm (Patrolul pe 35-uri are sub grup vreo 27 cm:grin:), rampe namoloase de 40 grade, apa de 1 M ?!?!??:ha::ha: Ai intrat vreodata, cu vreo masina, in apa de macar 50-60 cm?

 

La 80 de cm e cat roata mea si deja am masina inundata bine. Un T5 ar pluti o vreme:ha::ha::ha:.

 

Uite aici, apa de 60-70 cm, aveam rotile pe 32":

 

 

 

P.S. Am vazut la cineva un T5 Multivan 4Motion supersmecher, iar proprietarul sustinea ca are blocant spate de fabrica, la buton, zicea el: "face tzac si iese de oriunde".

Din varii motive m-am prefacut ca il cred si tema a murit asa, nu am vazut cu ochii mei butonul-minune.

Asta nu inseamna ca nu exista.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Da, stiu Space Gear-ul ala alb. Am fost tentat, dar nu avea aer. Cand m-am hotarat iar, cu gandul ca ii pun eu ulterior, s-a vandut.

Acum e una pe net, dar tocmai in Estonia, tot fara AC. Cam riscant, totusi.. sa ajung pana acolo si sa nu fie ce trebuie :)

 

In ciuda dimensiunilir mai mici, as lua iar una cu volan pe stanga, doar pentru posibilitatile cutiei. Cu toate ca nu se compara cu super selectul de la japoneza Delica, nici la cutie, nici la tablarie. Space Gear de europa cam rugineste..

 

T5-ul, inaltat si cu niste simex de 31 nu ar trece prin namoale de 30-40cm? Atat e pana la jumatatea rotii.. Garda lor standard e la vreo 25cm, inaltat ajunge si la 45..

Cuplu are 340 Nm la motorul de 2,5tdi cu 131cp.

Presupun ca snorkelul ala de aia se pune, pt traversari acvatice :) 1m .. nici nu trece de capota..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Giorgele, nu mai arunca banii pe blocante, gume, kit-uri bengoase si alte prostii de-astea, si mai bine cumpara-ti niste chedere ca lumea! :ha:

Sau treci si tu la un VW de-asta performant... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Da, stiu Space Gear-ul ala alb. Am fost tentat, dar nu avea aer. Cand m-am hotarat iar, cu gandul ca ii pun eu ulterior, s-a vandut.

Acum e una pe net, dar tocmai in Estonia, tot fara AC. Cam riscant, totusi.. sa ajung pana acolo si sa nu fie ce trebuie :)

 

In ciuda dimensiunilir mai mici, as lua iar una cu volan pe stanga, doar pentru posibilitatile cutiei. Cu toate ca nu se compara cu super selectul de la japoneza Delica, nici la cutie, nici la tablarie. Space Gear de europa cam rugineste..

 

T5-ul, inaltat si cu niste simex de 31 nu ar trece prin namoale de 30-40cm? Atat e pana la jumatatea rotii.. Garda lor standard e la vreo 25cm, inaltat ajunge si la 45..

Cuplu are 340 Nm la motorul de 2,5tdi cu 131cp.

Presupun ca snorkelul ala de aia se pune, pt traversari acvatice :) 1m .. nici nu trece de capota..

 

colegule ce vrea sa cumpere masina de oras , roatele de 33 inch de Patrol fa un calcul ca au cam 84 cm diametru , jumatatea rotii ar fi 42 cm , baga un ochi aci , ce se intampla cand molul ajunge pe la jumatatea rotii (patrolul avand dif spate blocat , roti 33 MT si reductii 4,8 in grupuri )

sti ce se intampla ? troliu ....

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?91816-20-Martie-pe-coclauri

 

traversari cu ape mari cand nici nu vezi ce e pe acolo pe sub? cu reductii ce are o masina de asfalt EXCLUS !

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Cu scuzele de rigoare, poate v-am ofensat masinile sau v-am lezat orgoliile dvs de offroaderi...

 

Stiam de la bun inceput ca nu pot compara T5-ul cu alte masini speciale de offroad, stiu problemele si neajunsurile lor, dar mi le asum.

Pentru spatiul interior si avantajele unui van, sunt de acord sa fac compromisul unui 4x4 adevarat.

 

Am vazut ce inseamna un 4x4 fara gume, dar si cu simex / mt.

Dimensiunile coclaurilor sau adancimii apelor erau, evident, maximul la care m-as incumeta in caz ca nu as avea cum altfel sa evit. Nu m-as baga de placere in asa ceva, daca exista alte variante.

 

Facand o paralela cu domeniul in care sunt cunoscator (pescuitul de competitie), dar ca si in multe alte cazuri, un om inteligent cu o scula proasta, poate intrece de multe ori pe unul mai putin pregatit cu o scula profesionala.

 

Nu ma dau profesionist in offroad, dar cred ca daca vreau sa traversez o apa sau niste namoale mai periculoase, ma dau jos intai si testez terenul, evaluez sansele inainte sa intru in belea. Masor apa, aproximez cat s-ar afunda si dau viteza, sa nu raman pe loc.

Daca vreau sa testez masina, ma opresc in mijlocul nenorocirii si vad daca mai ies. Intr-o apa cu fund moale, sunt slabe sanse sa iesi chiar si cu un utilaj preparat. Pe rauri de munte domoale, cu piatra dedesubt, mai merge.

Pe timpuri, am trecut si cu Dacia lu' tata prin apa de 50cm si nu era preparata.

 

Pana la urma, intrebarile mele erau legate de cine stie cum si de unde as putea lua blocante pt T5... asadar? Vreun cunoscator?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

@Irod

Cu Bfg-urile alea MT din topicul aratat de tine, e cam greu sa iesi din mocirla, chiar si cu 3 blocante. Nu prea compari simexurile cu alea, mai ales si tocite..

 

Acolo se testau masini, riscul sa ramai singur prin padure era 0. Daca stii ca nu te bazezi, o iei pe langa coclau, sau cauti variante sa reduci riscurile. Solutii se gasesc mereu dacs esti inventiv si ai scule la tine ;)

 

Un troliu frontal sau unul detasabil manual te salveaza din multe, uneori sunt mai de folos decat 3 blocante.

 

Parerea mea.... dar voi stiti mai bine ;)

 

P.S.

Si asta tot masina de oras era.

 

http://www.drivingline.com/articles/toyotas-4x4-sienna-unveiled/

2015-toyota-van-concept-nitto-trail-grapplers.jpg.1fd0070db4df23c49a357e5fd26efc79.jpg

Editat de silvik_hhh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Sunt tare curios sa vad un VW T5 cu simecsi pe 31" cum rupe noroaiele,vadurile si rusineaza Patroale...eu nu as fi chiar asa de afectat,avand un junghi de Defender nu am asteptari asa de mari...:ha::ha:

 

PS

Sunt cazut de pe scaun...ma intreb cati metri merge pana se dezintegreaza planetare,haldex,cutie si altele.

Fara suparare...nu e masina potrivita pentru caietul tau de sarcini.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Anii trecuti am folosit si eu o dubita in deplasarile mele prin tara si atunci cand a inceput sa dea semne de oboseala am cautat pe net un inlocuitor, VW T4 sau T5, dar in acea perioada nu am gasit un T4 Syncro in stare multumitoare iar de T5 nu ma puteam apropia din cauza banilor insuficienti la acea data.

Oricum, am sapat pe net si am gasit doar lucruri bune despre sistemul Haldex de la T5 si se pare ca nu ai nevoie de blocant in nici o situatie.

Gasesti aici un link catre un manual despre acest sistem iar la pagina 16-17 da cateva situatii posibile si care arata ca sistemul Haldex face fata cu brio ajutat si de ABS si ESP. https://vwpress.files.wordpress.com/2012/01/ssp_333_e.pdf

 

P.S. In urma cu 4 ani am fost pe malul lacului Fantanele din Apuseni, cu actuala masina B2500, si am intalnit un T5 plin cu oameni si fructe de padure ce au trecut prin sleauri cu noroi facute de camioanele ce cara lemne.

Vezi aici la 1: 14:30 intalnirea respectiva si ei veniti pe acelasi drum cu mine si s-au intors inapoi incarcati si alergau ca nebunii prin hartoape ca sa ajunga la timp sa predea fructele, vezi si ultimele 90sec. din film.

 

[video=youtube;QKkMOEH-peE]

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Ok, atunci ziceti-mi o varianta sa pun o caroserie de microbuz pe un sasiu de offroader adevarat. Dar ceva mai incapator.. minim 190cm latime..

 

O alternativa vezi min. 05:25

 

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

Multumesc si pt linkul cu Haldex, si pt clip.

E tare pinzgauer-ul. Parca si Arnold avea colectie...

 

Ma batea gandul odata la asa ceva, sa il iau doar pentru pescuit si iesiri prin tara,

Dar la calatoii de europa...nu cred ca se preteaza. In plus, cred ca as merge singur, nu stiu cati ar vrea sa ma insoteasca,femeia, nici atat )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vw T5 4motion - preparare offroad mediu

 

In plus, cred ca as merge singur, nu stiu cati ar vrea sa ma insoteasca,femeia, nici atat )

 

noa asta e o chestie interesanta in ideea ca masina are un farmec aparte , daca as putea alege as prefera cel 6x6 :jp1

Editat de Irod

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare