Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

1999 Vitara 1.6 16V (VX) Cluj


scirocco1

Postări Recomandate

Salutare, tocmai am cumparat o Vitara 1.6 16V.

 

Singurele chestii ce nu imi plac sunt zgomotele relativ mari in vitezele 1-2. La debreiere din viteza 1-2 se aude un fel de suierat. Alti prieteni cu Vitara/Jimny m-au asigurat ca sunt normale si sa verific/schimb uleiul din cutie/diferentiale.

 

Dupa 50-60 kmh se aude un uruit, nu stiu daca sunt rulmenti sau cauciucuri (are acum 235/75/R15 M+S) (cum imi dau seama?)

Franele prind, dar mi se pare ca destul de slab.

 

Rugina e in limite rezonabile, pe moment este OK (se vede ca s-a mai lucrat la masina).

 

Inca nu i-am facut RAR-ul. In brief am trecut doar 195/R15 5.5J. Cu ce gume ma sfatuiti sa ma prezint la RAR? Merg cele de Jimny 205/75/R15? sau sa iau 195/80/R15. Ce ma sfatuiti pentru offroad "normal".

 

Mersi!

 

vitara4.jpg.f942cb0b74e2ec3e6fe1605f66464c96.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1999 Vitara 1.6 16V (VX) Cluj

 

Frumoasă "arătare".. Mai multe detalii?? Poze?? :D Să o stăpâneşti sănătos :)

"Am avut ... jante mari , talon mic ...deh eram copil , acum visez jante mici talon foarte mareee si pe PATROL" @timberland0910. - 13th November 2015
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1999 Vitara 1.6 16V (VX) Cluj

 

Salutare, tocmai am cumparat o Vitara 1.6 16V.

 

Singurele chestii ce nu imi plac sunt zgomotele relativ mari in vitezele 1-2. La debreiere din viteza 1-2 se aude un fel de suierat. Alti prieteni cu Vitara/Jimny m-au asigurat ca sunt normale si sa verific/schimb uleiul din cutie/diferentiale.

 

Dupa 50-60 kmh se aude un uruit, nu stiu daca sunt rulmenti sau cauciucuri (are acum 235/75/R15 M+S) (cum imi dau seama?)

Franele prind, dar mi se pare ca destul de slab.

 

Rugina e in limite rezonabile, pe moment este OK (se vede ca s-a mai lucrat la masina).

 

Inca nu i-am facut RAR-ul. In brief am trecut doar 195/R15 5.5J. Cu ce gume ma sfatuiti sa ma prezint la RAR? Merg cele de Jimny 205/75/R15? sau sa iau 195/80/R15. Ce ma sfatuiti pentru offroad "normal".

 

Mersi!

 

[ATTACH=CONFIG]262307[/ATTACH]

 

Salutari,suieratul n u vine de la cauciucuri daca sunt de strada indiferent de marimea lor.Problema poate sa fie un rulment de cutie,roata sau diferential.La 235/75/15 sa nu te astepti sa aibe aceeasi eficienta la franare ca si cu 195 sau 205 /15,dar mai pot sa fie si sabotii de frana uzati sau repartitor blocat.Cu privire la rar eu zic sa mergi cu ce ai in brief ceea ce priveste dimensiunea anvelopelor,sau cu recomandare si hartie suzuki

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1999 Vitara 1.6 16V (VX) Cluj

 

Salutari,suieratul n u vine de la cauciucuri daca sunt de strada indiferent de marimea lor.Problema poate sa fie un rulment de cutie,roata sau diferential.La 235/75/15 sa nu te astepti sa aibe aceeasi eficienta la franare ca si cu 195 sau 205 /15,dar mai pot sa fie si sabotii de frana uzati sau repartitor blocat.Cu privire la rar eu zic sa mergi cu ce ai in brief ceea ce priveste dimensiunea anvelopelor,sau cu recomandare si hartie suzuki

 

Am vazut undeva aici pe forum ca in "calculatorul RAR" sunt trecute 205/75/R15 si 195/80?/R15 pentru Vitara. Am incaltat-o deja cu 205/75/R15.

 

 

Uruitul apare mai pregnant la curbe luate mai strans > 50km/h.

 

Am observat ca la franare mai violenta pe coborare se blocheaza spatele. E usoara de spate si e normal sau sunt probleme (repartitor, etc)?

Cu transmisia am sa vad la un mecanic, deocamdata m-am obisnuit cu zgomotele.

vitara_tires.jpg.78532c665be03ceab214ad7bbbe1cb75.jpg

Editat de scirocco1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: 1999 Vitara 1.6 16V (VX) Cluj

 

huruitul vine de la rulment roata atunci. spatele nu ar avea voie sa blocheze inainte sa blocheze fata. repartitorul nu functioneaza corect

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare