Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki LJ80 o noua viata

hop_si_eu06
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

Vreau sa va prezint un proiect, momentan finalizat, poate reusim sa inspiram lumea si sa incercam sa mai salvam de la moarte o parte din masinile clasice.

Povestea incepe cu un Suzuki LJ80 din 1981 adus din Austria anul trecut, masina cu am luat locul I la un concurs de off road local.

Mai multe detalii in pozele de mai jos

IMG_4954.thumb.PNG.24223cfcbdbde1e3972eb6fbdd621087.PNGIMG_4953.thumb.PNG.a678d2306cdbc4b00c63e911f4221a86.PNGIMG_4952.thumb.PNG.7a5303e7bb9a4afa904215ebeeeee072.PNGIMG_4951.thumb.PNG.57e2c5309b351aff4051fb5b7d7bea81.PNGIMG_4950.thumb.PNG.a252357bed6a4cb7130dd0da2a8a2789.PNGIMG_4949.thumb.PNG.415846e382f40a9e574b2668ee9e8301.PNG

Re: Suzuki LJ80 o noua viata

Toata stima, numai pentru simplul fapt ca ti-ai pus problema sa mai tii in viata o vechitura, totusi eu nu inteleg ce doamne iarta-ma va bucura la masinile astea cu caroserie juma' textila in care te bate vantu', sunt zgomotoase ca uraganul, te mai uzi cand ploua, nu prea vezi mare lucru in retrovizoare, ma rog si cand vezi nu prea iti foloseste,etc.

Nu vreau sa-ti stric foiletonul dar banuiesc ca acum arata mult mai bine, spor la postat

Toata stima, numai pentru simplul fapt ca ti-ai pus problema sa mai tii in viata o vechitura, totusi eu nu inteleg ce doamne iarta-ma va bucura la masinile astea cu caroserie juma' textila in care te bate vantu', sunt zgomotoase ca uraganul, te mai uzi cand ploua, nu prea vezi mare lucru in retrovizoare, ma rog si cand vezi nu prea iti foloseste,etc.

Nu vreau sa-ti stric foiletonul dar banuiesc ca acum arata mult mai bine, spor la postat

Ca sa-ti raspund ar fi de zis urmatoarele:

Cred ca masina asta cu prelata e una dintre cele mai urate masini dar fara e una dintre cele mai frumoase. Deci nu o sa o folosesc cu prelata asadar cand ploua facem altceva.

Cred ca LJ80-ul il poti compara mai degraba cu un ATV decat cu o masina si aici pot sa-ti zic ca e mult mai silentioasa decat un ATV si poti merge mai multe persoane, mai multe bagaje si are autonomie mai mare.

Am vrut sa fac o masina cu care sa iesi cand e vreme frumoasa pe dealuri, sa te bucuri de o plimbare alturi de cei dragi. Desi pot sa-ti zic ca masina asta este foarte capabila cand vine vorba de off road.

Sunt convins ca oricine ar avea ocazia sa o vada de aproape si sa faca o tura cu ea s-ar indragosti de masina asta.

Ca si concluzie vreau sa zic urmatoarele,

Ce se vede in pozele astea este doar o firmitura din ce s-a intaplat. Toata restaurarea a durat un an de zile in care de mute ori am crezut ca nu mai terminam. La masina am lucrat doar eu si tata ( mai putin partea de tinichigerie ) si amandoi avem servici care nu are nicio legatura cu mecanica, deci totul a fost din pasiune si am lucrat acasa in curte, dupamasa si in weekend, cand ne-a permis vremea dar pot sa zic ca pana la urma a meritat.

Desi am zis ca nu mai fac niciodata din astea ca nu se merita momentan am inceput un proiect de restaurare la un Mercedes W460 pentru care o sa incep o postare la sectiunea dedicata.

Edited by hop_si_eu06
  • Like 1

Felicitari! Arata intr-un mare fel! Si mai ales, e o masina rara.

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.

Un proiect foarte frumos, finalizat pe măsură.

Felicitari!

Văzând fotografiile de la finalul restaurării, afirm ca a meritat munca depusă de tine și de tatăl tău.

Imi place foarte tare masina mai ales că este un model rar la noi in țară.:br

ZULU

44 Africa

TOYOTA Land Cruiser - Nothing to prove!

Pe langa faptul ca e rara si draguta foc, comportamentul in teren e de invidiat, 40 de cai la nici 800 kile, unghiuri bune, ampatanent mic, roti de 28 inch inguste, punti sanatoase, dimensiuni mici, benzinareasa, etc, mie personal mi se par geniale scaunele din spate.

Spor la restaurat G-ul si la final poate ne delectezi cu un test comparativ ca doar le ai pe amandoua in ograda.

P.S.

Fara suparare, nu mai compara frumusetea asta de masina cu ateveul, care din punctul meu de vedere nu e nici motocicleta nici masina, e mai mult o sirena, nici s-o prajesti nici, s-o.............

BRAVO.ai facut un lucru extraordinar si ai salvat o masina clasica .sa te bucuri de ea ca+i tare frumoasa.

Edited by emp

• 2 weeks later...
 Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use