Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cosmetizare roti Samurai

Calin Jeep
 Share

Recommended Posts

Buna ziua posesori de Suzuki. Un prieten are un Samurai 1.3, 2001 si vrea o cosmetizare la roti. Pe langa piulite noi la prezoane, mai vrea sa acopere gaurile centrale din jante cu ceva capace la fel. Rotile arata ca in pozele alaturate. Multumesc anticipat pt. sugestii.

image.jpeg.8f8cc614a0e23c3e5c8ed07804bf4a50.jpeg

image.jpeg.39745b6952e2581c04da2a0177f21e7d.jpeg

image.jpeg.2a39629f3383d266e1f4df1fab183fc7.jpeg

Re: Cosmetizare roti Samurai

Este vorba despre un fel de capace la MRL-uri dar vrea si la rotile spate care arata mai rau. Am vazut la alt Samurai capacul din poza . Are cineva idee de unde pot procura astfel de capace? Am googlelit mult dar nimic.

Multumesc.

image.jpeg.520abd7f95c0ffabee11234c9cb9fb75.jpeg

Eu caut cea mai buna "operatie" pt Samurai, vreau sa-mi curat si sa revopsesc jantele dar nu stiu ce vopsea sa aleg pt a rezista zgarieturilor, apei, noroi (offroad soft)...etc!

Daca are cineva idei sau sfaturi, le astept cu drag.

Multam!

O idee as avea eu, cu mentiunea ca nu am folosit asa ceva la roti, si ca gasesti doar alb si negru in tara noastra (asta am observat acum cateva luni cand am umblat ultima oara prin magazine de bricolaj). Ma gandeam la vopsea Hammerite. Eu am folosit la reconditionarea inelelor unui butoi de vin, a rezistat atat la bataia cu ciocanul la montare, cat si la rostogolire, frecarea de diverse suprafete. Poti sa o dai si la spray, pentru o acoperire mai uniforma si un aspect mai "profi".

About Hammerite

We protect metal: our metal paints are specially formulated to form a tough barrier that resists knocks and scrapes, maintaining a beautiful finish for longer.

Unlike conventional paints, Hammerite can be applied directly onto metal without using a primer and undercoat first.

Eu am avut la Samurai, jantele date cu Hamerite, galben ;)

L-am luat din Hornbach si am dat in trei straturi. Au tinut foarte bine mai putin in zona piulitelor, unde dadeam frecvent cu WD40, pt ca imi stricasera la o vulcanizare filetele.

Mai poti lua si Protecta care este cam acelasi lucru.

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Este si sub forma de spray ?

Daca dai cu pensula cred ca arata oribil :). Eu vreau sa le vopsesc negre si inca nu`s decis ce si cum sa le fac. Zincarea + vopsire ar fi o varianta dar nu stiu cum adera vopseaua pe zinc, poate trebuie si ceva intermediar...etc! Electrostatic in Oradea nu este calitate, gros, curs si scump.

Nu am vazut sa fie vanduta la spray, si nici nu zice asa ceva pe site-ul lor. Dar o poti dilua si pune in spray tu, din acela de il folosesti la compresor.

Ca si protectie suplimentara poti folosi primer ca si prim strat, dupa o curatare atenta a jantelor. Se gasesc acum si sub forma de spray, cu diverse formulatii, inclusiv cu continut mare de zinc. Si atunci iei hammerite pentru metale neferoase si galvanizate.

Edited by adi_1

Nu stiu cum va arata pe jante, dar despre Hammerite numai de bine. Eu am dat cu ea sasiul, arcurile, carligul, puntile, scutul rezervor, cam tot ce este pe dedesubt. Rezista foarte bine si dupa un an, exceptand locurile pe unde am frecat bolovanii...

Nu se dilueaza, se da cu pensula deoarece este groasa, bineinteles se curata de rugina, vopsea veche, se degreseaza ...intr-un cuvant trebuie pregatita suprafata cu simt de raspundere. Chiar daca se da doar cu pensula, imediat se uniformizeaza singura. Este o vopsea 3in1 dar mult peste altele de genu", se da direct pe rugina fara grund sau altceva inainte, exceptie fac suprafetele neferoase, pentru acestea este un grund special tot Hammerite.

Ai dracu" rusi au fost romanii...

Din experienta, practica, nu pierdeti timp si bani incercand inhibatori, grunduri sau mai stiu ce sprayuri si vopseluri.

Cautati sa curatati fiarele prin sablare dupa care zincare termica ori electrolitica, care in prealabil are parte de curatare si decapare chimica. Incercati si o sa va edificati cu privirea la raportul timp/munca/calitate/pret.:wink:

Dupa aceasta puteti vopsi electrostatic sau clasic.

Edited by proof
SAMURAI SJ stock

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use