Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

SJ 410 -modificare totala - proiect

cost3alex
 Share

Recommended Posts

Dragi colegi,

Dupa ce am studiat mare parte din forum-urile de la noi si din exterior, vin la voi cu intrebari.

Detin un samurai 1.0 din 1986,softop si doresc sa il modific pentru a-l folosi zilnic in oras, naveta, plimbari la munte in weekend.

In momentul de fata nici viteza de rulare, nici consumul, nici coNfortul nu sunt plusuri.

Imi place cum arata samuraiul si posibilitatile pe care le ofera in privinta modificatului (deci sa aleg alta masina se exclude).

In privinta modificarilor as dori urmatorele:

1. 1.9 TDI ALH cu tot ce implica el (bord,cheie, turbo, pompa injectie)

2. punti Patrol (am citit ca astea scot rotile suficient in afara cat sa aiba si un impact vizual impunator si sunt cele mai indicate)

3. conversie pe arcuri elicoidale

4. cutie viteze Vitara (cu adaptarea pentru motorul de VW)

5. pompa centrala frana Subaru

6. bare fata-spate custom, intarit sasiu cat de mult, intarita caroseria (imi doresc masina un mic tanc)

Imi doresc masina foarte rezistenta in eventualitatea unor accidente.

Ca intrebari as avea urmatoarele:

1. cutie viteze - care e cea mai indicata? ambreiaj? metode de adaptare

2. in RO cine poate face flansa de adaptare pt cutie?

3. daca sunt persoane care au facut macar o parte din astfel de modificari, dar pentru o masina care se foloseste in regim zilnic si nu ocazional off road/concurs.

Imi doresc ca masina sa arate foarte bine, totul sa fie facut cu bun simt si gust.

Stiu ca se poate, nu sunt modificari imposibile; Astept pareri PRO eventual alte variante mai bune decat am gasit eu.

Multumesc de ajutor.

Edited by Astral
forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=871242#post871242

Re: SJ 410 -modificare totala - proiect

Da... Cum crezi ca umbli cu modificările astea pe strada ? Toate trebuie omologate, iar in Romania e aproape imposibil...

Off-Road in Waldland

salut,cam ce vrei sa faci iti cam trebuie vreo 7000E minim.

punti patrokle cu o revizie buna minim 1000E.

ALH da nemuritor da mai bine awx 131cp pe cutie Toyota minim 2500E cu ambreiaj bun.

suspensie minim 1000E cu tendoane si alte acareturi.

jante+cauciucuri,daca pui 31"umbli cu diferentialul pe jos si e pacat de punti care duc lejer 35"

nu prea merge de masina de strada cam ce vrei sa faci,oricum ideile sunt bune.

Bafta.

Dacă tot nu te trezești din acest vis după cele spuse de colegi, iti mai spun și eu câteva.

Daca dispui de bani și nu știi sa faci tu aceste modificări suma sare de 10.000 euro

Uita de suspensie elicoidale cu puntile de patrol obligatoriu treci direct pe coillovere. Mai "simplu de pus" și cu performante mult superioare.

Mai amuzat destul de tare cu "un mic tanc". Ce te face sa crezi ca tu nu o sa pățești nimic în urma unui accident? Ranforsare caroseriei cum.vrei sa o faci rollchage sau o întărești cu tabla mai groasa? :)

Iar dacă pana la urma tot o sa le faci masina ta o sa bata foarte tare la ochi și o sa fii o prada ușoară pentru politie ca de omologat ceva nici vorba.

Vestea buna este ca nu o sa-ti facă dosar penal.

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.

Pentru ce vrei tu (zilnic oraș şi ieșiri la munte în weekend), ia-ti un Jimny...

Îl pregătești pentru a face fata iesirilor la munte şi asa sigur ai mai puține bătăi de cap...

Presupun ca dacă luni, după ce ieși la munte, vrei sa mai ai masina întreaga şi functionabila sa te folosești toată săptămâna, ieșirile la munte n-o sa fie asa "extreme" încât să se justifice pregătirea pe care vrei s-o faci...

Nu stiu dacă-ti place cum arata Jimny dar şi el iti oferă destule posibilitati în privința modificărilor...

Sau... cauta-ti un Samurai mai nou 1.3 injecție...

Edited by Astral
4x4, Way of Life !

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use