Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica


alk

Postări Recomandate

Pentru patrulare nocturna in cimp si pe diguri, am nevoie de un sistem atasabil cu iluminare cit mai extinsa ca suprafata, dar in acelasi timp sa fie si practic. Mentionez ca este vorba despre un autoturism clasic (nu de teren), astfel ca optiunile atasarii sistemului de iluminare sunt foarte limitate, adica un atasament pe cuiul de remorcare sau in cel mai rau caz , un trepied pe plafon, insa varianta trepiedului nu-mi va permite sa ma deplasez cu autospeciala. In ambele variante, timpul de punere in functiune a iluminarii de la inaltime ar trebui sa fie cit mai scurt, maximum intre 15-30 secunde. Pe de alta parte, fiind bugetar, nu prea stau bine cu banii... ......... dar am sa ma ...:grin: ''straduiesc'' sa fac fatza unei '' eventuale provocari financiare''. Asadar, daca nu are careva vreo idee mai buna de rezolvare la cele expuse mai sus, caut bara de aluminiu, telescopica, lungime 3-5 m. care sa sustina un reflector de pina la 2 kg. Va multumesc. Pot fi contactat la 0725724854, 24/24 ore. Editat de Astral
....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Daca va fi pus in functiune doar 15-30 secunde si are timp de racire intre utilizari se poate merge pe leduri de putere cu radiator sub-dimensionat. Asta daca vrei sa construiesti reflectorul singur. Daca vrei sa il cumperi, trebuie sa stii ce amprenta si pe ce distanta vrei sa bata lumina, in vederea alegerii unui wattaj potrivit. O varianta intermediara ar fi sa iei un reflector de putere mica si sa pui un led si un driver de putere mai mare in corpul reflectorului, ca sa nu mai muncesti tu la carcasa. Daca e timp de racire intre utilizari se accepta un radiator subdimensionat.

 

completare: imi cer scuze, am vazut dupa ce am postat ca acest topic este in bazar. daca nu este de ajutor mesajul meu se poate sterge.

Editat de adi_1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Nu e buna din aluminiu. e cu deformare plastica cand mergi cu ea....

Cauta pe la articole de protectia munci alpinism exista bara telescopica de montare carabina la inaltimi mari. diamertul de jos e parca 7 cm dra suport a mult....ii facii o adaptare gen prindere de rack bicileta pe cui si aia eeee mergi cu el montat....doar sa nu agati cu el fire electrice....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Cauti ceva similar cu astea de mai jos ?

 

[ATTACH=CONFIG]270856[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]270855[/ATTACH]

 

NU se extind alea la 2-3 metri ever poate 170cm. da.s au un sistem d ecacat la tijele telescopice , am aasa ceva prin garaj...umbli cu ele cu grija ca altfel se dezmembreaza.....

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Cred ca mai degraba iti trebuie un suport telescopic folosit in radiocomunicatii... Nu stiu unde ai putea gasi asa ceva cel mai probabil in magazinele de profil.

 

Daca vrei sa fie low cost, cred ca iti poti face tu una homemade dintr-un rectangular patrat modulara din metru in metru cu imbinare. O bara de 2/2 din metal de 3-4 metri modulara ar avea cateva kile. Si ar fi relativ usor de manevrat. Se poate monta pe haionul masinii. cu dubla prindere ... In comert se gasesc proiectoare cu motor rotative la comanda (buton) si cu talpa magnetica.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Va multumesc tuturor pentru idei, insa problema este ca dupa calculele pe care le-am facut niciunul nu se ''potriveste''. In principiu, sistemul trebuie sa functioneze si sa reziste in mers pe teren accidentat, la max.50 km/h.! Am optat pentru varianta unui led bar, cu lungimea de 48 cm. si pentru pentru varianta iluminarii frontale/spate in rulatul pe asfalt la viteze mari. Asadar, iluminare la nivelul plafonului,front/spate/laterale, la viteze mari cu posibilitatea inaltarii 2-3 m., inclusiv cuplare prelungitor de la plafon. Pentru cine este interesat sa ma ajute si sa-si faca o idee despre cum se poate initia proiectul, unde si cum poate fi amplasat, atasasez citeva foto. :tk

DSCN1403.jpg.640aca974d589ad1d71e1be3ccbfc46f.jpg

DSCN1404.jpg.4fb03e10ecd7e97238f638cd3ffe90ae.jpg

DSCN1405.jpg.e35923df1132ed42b3973b8f0eb83bcf.jpg

DSCN1406.jpg.504bad85474b68cc7e5bbccf9d89b232.jpg

DSCN1407.jpg.c9cdc919570c038da61abb8614dc1cc1.jpg

DSCN1408.jpg.396049bd72e75fc47ce5abec8abcd9e9.jpg

DSCN1409.jpg.a3a7154ad576cf7d7fc5daa1f1571a5f.jpg

DSCN1411.jpg.4d42107cc057dd51b9b5d49e72b4eaec.jpg

Editat de alk
....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caut suport telescopic sau bara aluminiu telescopica

 

Daca va fi pus in functiune doar 15-30 secunde si are timp de racire intre utilizari se poate merge pe leduri de putere cu radiator sub-dimensionat. Asta daca vrei sa construiesti reflectorul singur. Daca vrei sa il cumperi, trebuie sa stii ce amprenta si pe ce distanta vrei sa bata lumina, in vederea alegerii unui wattaj potrivit. O varianta intermediara ar fi sa iei un reflector de putere mica si sa pui un led si un driver de putere mai mare in corpul reflectorului, ca sa nu mai muncesti tu la carcasa. Daca e timp de racire intre utilizari se accepta un radiator subdimensionat.

 

completare: imi cer scuze, am vazut dupa ce am postat ca acest topic este in bazar. daca nu este de ajutor mesajul meu se poate sterge.

 

Este vorba despre timpul de reactie, nu de utilizare!!! Oricum,:tk

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare