Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Versiune Samurai

Sicilianu
 Share

Recommended Posts

Re: Versiune Samurai

care e diferenta dintre samuraiele cu bordurile acestea? Ca ambele sunt fabricate si prin 98...

In prima poza este Samurai fabricat intre 1989 si 1995.

Intre 1996 si 1998 bordul arata la fel , dar are alt volan si alte manete la semnalizare si stergatoare.

In a doua poza este Samurai Spaniol fabricat intre 1998 si 2003.

Stim ca este spaniol uitandu-ne la bratele de la stergatoare.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

In prima poza este Samurai fabricat intre 1989 si 1995.

Intre 1996 si 1998 bordul arata la fel , dar are alt volan si alte manete la semnalizare si stergatoare.

In a doua poza este Samurai Spaniol fabricat intre 1998 si 2003.

Stim ca este spaniol uitandu-ne la bratele de la stergatoare.

Mersi mult! si care este mai bun? Sau nu sunt diferente la motor si comportament pe offroad?

PS: apropo, primul samurai e japonez?

foarte util fotografia aceea cu VIN-ul! mersi mult!

Este prea generica sa fie utila.

Corect si complet se decodeaza cu programul EPC.

Asta daca nu este spaniola intre 90 si 98, ca astora nu le recunoaste nimeni VIN-ul.

Dar ce incepe cu JSA este japoneza, ce incepe cu VSE este spaniola.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Eu japonez as vrea sa iau... cam dupa 96' gasesc oare la vreo 2000 si ceva de € sa fie bun?

NU. La banii aia nu o sa gasesti un Samurai BUN. Unul acceptabil mecanic dar ruginit DA.

Un Samurai bun fara rugina, adus din Spania sau Italia costa peste 3000 euro.

Daca vine din Germania, Austria, Olanda este copt pe dedesupt.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

NU. La banii aia nu o sa gasesti un Samurai BUN. Unul acceptabil mecanic dar ruginit DA.

Un Samurai bun fara rugina, adus din Spania sau Italia costa peste 3000 euro.

Daca vine din Germania, Austria, Olanda este copt pe dedesupt.

Nu am pe nimeni sa mearga in Italia sau Spania... doar in Germania... vreo 3000 as da, dar mai mult nu pentru ca vreau si sa il modific, ceva flanse sa il latesc la roti, ceva roti de 190 sau 200 cred, un bullbar si un portbagaj sus pe el si poate sa ii fac eu rugina ca mai ieftin ies decat sa dau mult pe unu neruginit.

Nu am pe nimeni sa mearga in Italia sau Spania... doar in Germania... vreo 3000 as da, dar mai mult nu pentru ca vreau si sa il modific, ceva flanse sa il latesc la roti, ceva roti de 190 sau 200 cred, un bullbar si un portbagaj sus pe el si poate sa ii fac eu rugina ca mai ieftin ies decat sa dau mult pe unu neruginit.

NU iesi mai ieftin.

Rugina nu inseamna numai la caroserie, ci si la punti, frane, arcuri, suporti caroserie, etc.

Ai uitat de proiectoare si stickere cu "Offroad Extrem".

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Portbagaj pe plafon este exact ce-i trebuie Samuraiului :ha:

Trebuie sa gasesti pe cineva sa te lase sa dai o tura cu unul sa vezi cum se misca, si daca ajungi proprietar de Samurica, o sa vezi tu in timp ce ii mai trebuie si il modifici pe urma. Daca il cumperi si direct il inalti, ii pui o gramada de gadgeturi pe el, o sa-l distrugi si atunci o sa spui ca masina e de vina.

Edited by Cristian1

Off-Road in Waldland

Nu este treaba, o masina nu se face batand din palme si cu buget limitat, doar o spinguire de arcuri pentru un set era vreo 450 ron iar Sami are doua seturi, daca mai are o foaie, doua rupte mai pui 100-200 deci deja ai inca vreo 1000 ron.

Patru gume resapate noi vreo 14-1600 ron total in euro 550 asa, preturile sunt estimative ce imi aduc asa aminte.

Mai sunt multe, uleiuri, o distributie o pompa de apa se aduna trebuie puse pe hartie si analizate.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Portbagaj pe plafon este exact ce-i trebuie Samuraiului :ha:

Trebuie sa gasesti pe cineva sa te lase sa dai o tura cu unul sa vezi cum se misca, si daca ajungi proprietar de Samurica, o sa vezi tu in timp ce ii mai trebuie si il modifici pe urma. Daca il cumperi si direct il inalti, ii pui o gramada de gadgeturi pe el, o sa-l distrugi si atunci o sa spui ca masina e de vina.

MRL = Mecanism Roata Libera. Decupleaza planetara de roata, la puntea fata. Nu doar Samuraiul are ci aproape orice 4x4 care se respecta. :h5

• Like 1

Off-Road in Waldland

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use