Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pareri Achizitie Samurai SJ 1999

shelx
 Share

Recommended Posts

Salutare,

Cu greu m-am hotarat sa-mi iau si eu un agregat pentru o posibila pasiune (offroad). Dupa lungi cautari m-am gandit sa incep cu ceva ce e si ieftin, ceva la care daca nu e de mine sa nu pierd mult la bani la o eventuala revanzare. Asa ca m-am hotarat la Samurai cu care am si mers si cred ca e cel mai potrivit. Masina o sa fie folosita in general pentru offroad si pentru drumul pana la locul unde se face offroad. Nu stiu exact care este diferenta intre ani, motorizari, etc. Ce SJ e ... preturi piese de schimb. Mentionez ca sunt o persoana perfectionista de fel, si foarte schimbatoare ... de 3 ani nu ma decid ce masina sa-mi iau. :D

Am gasit masina urmatoare:

Samurai SJ 1999 - 3000E

- cred ca e pe elicoidale

- nu are servo

- nu modificari

- cauciucuri cam zob

Vreau sa-mi spuneti in primul rand scurt si la obiect daca merita banii astia, si daca piese de schimb se gasesc, daca exista posibilitati relativ ieftine de upgrade (inaltare). Am citit multe despre asta ca s-ar putea sa fie modelul acela struto-camila Samujimny :) si ca e greu ca e scump de facut ceva la el .. ca are planetare proaste ca nu e fiabil ca e spaniol ...

Atajez poze:0ffcdebf-b089-4b09-a52a-9e72854647e8.thumb.jpeg.4c7209a4ba74d09e9837e16e74d00558.jpeg2bc34717-1509-4818-a292-67f0b2404f01.thumb.jpeg.e605ea063bc5f0089e743375c0ccd953.jpeg7be4beda-8b7c-4659-8d5c-ac72c5654f8f.thumb.jpeg.6609f55f1c0fad0d5ec2e5627d41a342.jpeg91e37478-52c2-496a-9d46-3075e4424885.thumb.jpeg.bc22ffdf294d8c7263a78d7eb18a11b7.jpegdb74b7b0-98bb-45ba-86ab-82d1e61dff6f.thumb.jpeg.0e2818b7574d3b4046212d2440cfaee8.jpege1049cfc-238d-4446-a920-d223db792758.thumb.jpeg.b99d4c4ad7e3b6248995c5499aedd6dc.jpegf3f783c0-50e2-48ea-8cda-4465601ca938.thumb.jpeg.7ec8bcf155bce68933f1cdc8d23d1e85.jpeg

!!! Este prima mea postare pe acest forum deci sper sa nu incalc vreo regula.

Multumesc mult pentru eventualul ajutor

Re: Pareri Achizitie Samurai SJ 1999

Salutare,

E pe arcuri de foi, nu elicoidale. Avantajul ca e Samurai clasic, usor de inaltat si la care gasesti mai usor piese. Dezavantajul clasic e ca zdruncina. Tot asa are si rugina clasica la Samurai - sincer cred ca e urat sub overfenderele acelea de plastic.

La pret... E greu de spus din poze. Trebuie sa mai pui vreo 400 eur pt cauciucuri, xyz eur pentru tinichigerie (daca esti perfectionist sari lejer mia de eur) si mai ceva pentru reparatii mecanice.

Ca idee vezi pe forum ce samurai sau vitara sunt la vânzare si la ce preturi. Iti mai faci o idee.

Ca sfat personal: hobby-ul asta cam costa si nu te baza ca vei recupera banii. Poti de antrenament sa dai foc la 100 lei sa vezi cum e sentimentul :)

Bafta

Robert

Dupa lungi cautari m-am gandit sa incep cu ceva ce e si ieftin, ceva la care daca nu e de mine sa nu pierd mult la bani la o eventuala revanzare.

Samurai-ul nu este o masina ieftina.

Samurai-ul nu este pentru saraci.

Trebuie sa-ti permiti sa intretii un Samurai

Oricati bani bagi in el, se vor pierde la revanzare.

Dupa ce-l vezi inmatriculat in ograda, sparge pusculita si scoate de acolo minim 3000 euro ca sa-l faci masina de offroad.

Altfel este un cazan ruginit si aproape inutil.

SI mai ales:

NU ESTE O INVESTITIE !!!

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Adevarul e, ca sa scoata masina de dat pe coclauri, trebuie sa bage banii astia in ea, dar usor, usor. Nici un hobby cu motor nu e ieftin, mai ales unul pe 4 roti.

Primul lucru care trebuie sa il faci inainte sa te dai, e sa te documentezi pina crezi ca le stii pe toate.Pentru ca altfel o sa faci tot felul de investitii care se vor dovedi a fi ce nu iti doresti si o sa pierzi bani si timp.Apoi verifici toata masina cap-coada si sa schimbi uleiurile si consumabilele.Personal as da jos radiatorul si l-as spala pt. a scoate toata rugina din el si bineinteles schimbat antigelul.Asta pt. o racire eficienta in teren.

Am vazut citeva masini stricate pe tema asta.Achizitionat acaretul, pus anvelope, eventual bara si troliu si spaaan.O masina ca sa duca in teren, trebuie sa fie in stare tehnica perfecta.Asa ca, incepe de aici( cu starea tehnica), si pe urma cu up-gradeuri.Nu ai vrea sa afli cum e sa ramii in virf de munte printre copaci .

Eu am trecut prin toate fazele de mai sus, pe pielea si banii mei:wink: si stiu cum e.Dca gasesti un echilibru intre finante si timp, o sa ai satisfactii mari.Si eu ma uit dupa un Samurai ca al tau.. Nostalgia.Am avut doua si tot as mai vrea unul din nou...

Multumesc pentru opinii. Nu am vrut sa sune cum ca ar fi o problema cu banii. Dar sa detaliez cum am gandit eu:

- In conditiile in care nu o sa-mi placa e ca si cum am pierdut 3000euro nu 9-10000 cat ar costa un patrol.

- O masina relativ noua scumpa acum o sa aiba o devaloriazare mai accelerata decat un samurai care din 89 se poate vinde si acum cu 4-5k euro.

- E recunoscuta ca o masina fiabila (din cate am citit) deci o sa ma astept sa se strice putin mai rar decat altele.

Piesele de schimb se gasesc si sunt relativ ieftine.

Cam asa am gandit eu ... acum despre masina:

E pe lamelare si sare:

- banuiesc ca in afara de confort care este un minus (oricum e mica ... so ... nu cred ca pot avea mari asteptari) restul sunt numai de bine despre suspensia pe lamelare.

O sa bagi bani in ea:

- de acord ... oricum vreau sa o demontez sa fac tinichigeria + vopsea

- cauciucuri clar ...

Uita-te pe forum la preturi

- M-am uitat si sincer sunt prea dotate si implicit scumpe pentru ce vreau eu sa fac cu masina (momentan)

- Cred ca nefiind revopsita, preparata este un avantaj pentru mine. O sa am placerea (sau nu) sa o modific corect si cu simtul raspunderii progresiv.

Imi place mult la masina ca e si ca design ultimul model si interiorul care este curatel, bordul acela nou ... adica nu e chiar agregat si ma gandesc ca o mai pot scoate si putin prin Bucuresti de colo colo sa intoarca niste priviri ...

Acum asa vad eu ... am tot respectul pentru toti care sunt in domeniu si stiu mai bine detaliile astea si nu contrazic. Intreabarea mea e asta legata de pret ... ba merita/ e in grafic sau nu. Ma gandesc ca poate as merge pe un Jimny ... poate ar fi mai potrivit ... poate nu ...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use