Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recondiționare samurai 1997

andrei ilie
 Share

Recommended Posts

image.thumb.jpeg.aebe31222fb95f274b7ca3ef7caec734.jpegVa salut,sunt posesorul unui Samurai an fabricație 1997.

O dețin de un an,si o folosesc la vanatoare si plimbări prin natura.

Odata cu primăvara m am hotărât sa între intr o reparație capitala,mai ales pe tinichigerie unde are probleme mari cu rugina(praguri,aripi,suporti de caroserie,etc),șasiul la o prima vedere arată bine(fără rugina)o sa atașez si poze!

Recomandați mi va rog:1.ce tabla sa folosesc pentru înlocuire pod pedalier(grosime)?si eventualele petice....

2.un teroson sau antifon bun pt.caroserie si ,sasiu

Merci!

image.thumb.jpeg.9411f9231940bd20d9c6dd0b3de49149.jpeg

image.thumb.jpeg.7742eb62b12ce1ace47a3df74b6034da.jpeg

Re: Recondiționare samurai 1997

La podea , 1mm grosime .

Antifon de la Sinto , nici scump nici ieftin , nici prost nici stralucit ... mai mult s-ar pune problema pregatirii suprafetelor inainte de aplicare - decapate de rugina , degresate bine ... e foarte indicat o vopsire peste antifon sa-i inchida eventualele porozitati care nu pot fi evitate s( porozitati care nu sigileaza bine suprafata de protejat ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Incepi in prealabil cu pensula doar in locurile greu accesibile cu pistolul ( care vor fi prea putin sau deloc pulverizate ) , in rest toate straturile la pistol .

Cu pensula nu rezulta o depunere uniforma la suprafete mari .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

• 4 weeks later...

Va salut!ma apropi de final cu mașina,dupa o munca si un chin de nedescris e aproape gata!Nu credeam ca poate sa arate o mașina in halul in care era aceasta,probabil ca si cel care a avut-o înainte si a bătut foarte mult jog de ea!Pe timpul reparației am avut de câteva ori tendința s o duc la remat,si sa renunț la ea.Am sunat la toate parcurile de Dezmembrari din tara pt o alta caroserie,si cum nimeni nu avea o caroserie in mințile ei,a urmat Operațiune!Ce am gasit pe dedesubt:

Toată podeaua mancata,suporti tampoane(șasiu)complet refăcuți,aripi fata spate mâncate de rugina,înlocuite cu altele noi,praguri mâncate-inlocuite,contrapraguri mancate-inlocuite etc.toata podeaua am înlocuit-o cu tabla dublu decapata de 2mm inclusiv contrapraguri

.Efectiv puteam sa cad din ea pe vreun câmp pe undeva.

Schimbat piese,daca tot era desfacuta:amortizoare,rezervor si conducte benzina,pompa de benzina,frâne spate absolut tot nou inclusiv cabluri,ambreiaj Exedi,etc

Încerc sa pun si ceva poze dar nu reușesc

Înainte de toate întâmplate,am încercat pe la 7-8 tinichigi,răspuns:ne pare rau,nu ne băgam la asa ceva:))))

Atunci am apelat la socramiu care se ocupa cu confecti metalice si am bagat o la el in hala.2 băieți au stat pe ea timp de o luna muncind si injurand!sunt mulțumit cum a iesit mașina,si ma bucur ca am ,,salvat"un samurici!

Mai am si un lc120 din 2008,dar Samuraiul e altceva!

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use