Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme cutie Range Rover Evoque SD4 2.2 l 190 CP 4WD ( 2013 )

raul01
 Share

Recommended Posts

Salut,

Am achizitionat acest Evoque anul trecut iar recent a inceput sa imi provoace cateva neplaceri cutia de viteze ( 6 trepte, automata - masina are aprox 68000 km).

De aproximativ o luna de zile cand schimb viteza din Reverse in Drive ( mai nou si din Parking in Drive ) se aude o pocnitura mecanica si masina tremura putin. Am fost cu ea la reprezentanta din Otopeni si mi-au facut o reconfigurare la cutie care ar fi trebuit sa rezolve problema. Cand mi-au predat masina, baietii de acolo mi-au spus ca atunci cand cutia este pusa pe Drive frana sa fie apasata 6 secunde si dupa sa plecam de pe loc cu ea ( doar pentru o perioada de 2 saptamani in care cutia ar trebui sa se re-adapteze stilului de condus ).

Nu au trecut 2 saptamani dar cutia face in continuare la fel. Ciudat este ca nu pot reproduce de fiecare data problema, cutia scoate zgomotul asta ocazional ( tinde mai des in ultima vreme ). Eu personal suspectez ca dupa ce ruleaza ceva mai mult decat rutina zilnica Casa-Birou-Casa.

A mai avut cineva problema asta? Ma puteti sfatui intr-un sens? Martea viitoare am programare la Otopeni din nou. Problema e ca la prima vedere si baietii de acolo sunt putin nedumeriti de problema si ma tem ca o sa imi iasa in curand din garantie :cn

Edited by raul01

Re: Probleme cutie Range Rover Evoque SD4 2.2 l 190 CP 4WD ( 2013 )

Ca prima idee: cere un schimb de ulei la cutie, integral, daca se poate!

Intra si aici, fa-ti cont si rasfoieste un pic buletinele informative privind modelul tau:

http://topix.landrover.jlrext.com/topix/vehicle/lookupForm

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Ca prima idee: cere un schimb de ulei la cutie, integral, daca se poate!

Intra si aici, fa-ti cont si rasfoieste un pic buletinele informative privind modelul tau:

http://topix.landrover.jlrext.com/topix/vehicle/lookupForm

Am intrebat si data trecuta si mi s-a spus ca uleiul se schimba la 200.000km, o sa le mai sugerez o data marti. Multumesc!

Am intrebat si data trecuta si mi s-a spus ca uleiul se schimba la 200.000km, o sa le mai sugerez o data marti. Multumesc!

Daca nu ai suficiente date despre cum a fost exploatata masina inainte sa ajunga la tine, insista pe operatiunea asta! Mai ales, daca nu apare nimic relevant pe tester!

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Daca nu ai suficiente date despre cum a fost exploatata masina inainte sa ajunga la tine, insista pe operatiunea asta! Mai ales, daca nu apare nimic relevant pe tester!

Nu am absolut nici o informatie despre cum a fost condusa masina - stiu doar ca a apartinut unei doamne care a dat-o in buyback pentru un alt model. Multumesc mult pentru sfaturi! Revin saptamana viitoare cu update-uri.

Depinde si daca cei de la reprezentanta au efectuat upgradeul ca la carte ca la astea procedura e foarte stricta si legata de temperaturi iar daca nu e executata perfect e degeaba

LTB00782v4 - Automatic Transmission Shift Concerns _ TOPIx.pdf

Edited by sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Depinde si daca cei de la reprezentanta au efectuat upgradeul ca la carte ca la astea procedura e foarte stricta si legata de temperaturi iar daca nu e executata perfect e degeaba

Foarte tare! Am citit buletinul si este descrisa fix problema pe care o am. Pana si recomandarile pe care le-am primit de la ei coincid cu cele din buletin. Ce nu mi-au spus ei ( si scrie in buletin ) este ca exista posibilitatea sa mai faca acelasi zgomot si dupa vizita la service, pana se re-adapteaza cutia. Le trimit un mail acum sa ma asigur ca au avut in vedere acest buletin.

Multumesc!

M-as mira sa recunoasca si daca nu l-au avut in vedere, mai bine fa pe prostul si intreaba ce varianta de soft au incarcat ca mai este un buletin similar care a fost surclasat de acesta

Edited by sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use