Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reglare unghi de fuga Samurai dupa schimbarea suspensiilor

Dyno
 Share

Recommended Posts

Buna ziua mi-am schimbat suspensiile pe samuraiul meu cu un kit complet iron man + 5cm si mi sa deplasat puntea fata cu vreo 2/3 cm in spate fata de cum era si nici volanul nu mai e drept si vream sa va intreb daca este nevoie sa imi fac unghiul de fuga din nou ? multumesc anticipat !

Re: Reglare unghi de fuga Samurai dupa schimbarea suspensiilor

da ar fi indicat sa iti faci macar o verificare la directie,dupa inaltare

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Ceva nu-i in regula , nu ar trebui sa se modifice atat de mult pozitia puntii .

Unghiul de fuga e fix , fiind punte rigida , poate fi ajustat doar din pene puse intre punte si arcul lamelar - dar nu at rebui sa fie nevoie , in rest poate regla numai convergenta rotilor fata .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

da , normal nu ar trebui sa se modifice nimic ca nu m-am atins de reglaje la directie , oricum o sa ma duc sa fac o verificare a unghiului de fuga de siguranta ,numa mi sa parut ciudat cum sa schimbat si pozitia volanului , mersi pentru raspunsuri

Dupa inaltare e normal sa se modifice pozitia volanului, pentru ca "ramane scurta" bara de directie, cu implicatiile de rigoare. In rest nu ar trebui sa se schimbe nici un alt unghi.

4x4

bun multumesc de raspuns , dar ar trebui sa mai fac ceva modificari la bara de directie sau ii ok sa o las asa ? si oare ar trebui sa pun si o flansa la cardan spate ca am vazut ca sa distantat maxim 1 cm ?

Ca sa ramana "impartita" cursa casetei corespunzator ar trebui sa lungesti bara care pleaca de la pitarm.

4x4

... si oare ar trebui sa pun si o flansa la cardan spate ca am vazut ca sa distantat maxim 1 cm ?

este necesar, astfel tensiunile din culisanta o vor uza mult mai rapid

SAMURAI SJ stock

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use