Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

robi_r
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

am un suzuki jimny an 2000 1300cm3 4x4 .Motorul merge foarte bine.

Problema este ca se incalzeste foarte repede apa in radiator,la urcarea unui deal mic de 500m in viteza a 3a sau a 4a 2500-3000 de turatii pe cadranul din bord la temperatura apa urca la maxim foarte repede.

Trag pe dreapta opresc motorul deschid capota si aud cum fierbe apa in instalatie.Daca am notorul oprit nu ar trebuie sa intre in functiune automat ventilatorul de la motor sa raceasca?

Se poate sa se fi defectat termocupla de la radiator?

Astept parerile voastre.

Edited by Astral
UNUI....fara cratima !!!

Re: Suzuki Jimny supraincalzire mortor,apa radiator.

Buna ziua,

am un suzuki jimny an 2000 1300cm3 4x4 .Motorul merge foarte bine.

Problema este ca se incalzeste foarte repede apa in radiator,la urcarea un-i deal mic de 500m in viteza a 3a sau a 4a 2500-3000 de turatii pe cadranul din bord la temperatura apa urca la maxim foarte repede.

Trag pe dreapta opresc motorul deschid capota si aud cum fierbe apa in instalatie.Daca am notorul oprit nu ar trebuie sa intre in functiune automat ventilatorul de la motor sa raceasca?

Se poate sa se fii defectat termocupla de la radiator?

Astept parerile voastre.

Jimny are ventilator cu vascocuplaj, care la varsta masinii tale este mort de mult.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Multumesc pt. raspuns.

Sincer sa spun nu stiu ce este ventilator cu vasocuplaj.Am vazut partea cu ventilator de la radiator.

Trebuie schimbat ventilatorul cu vasocuplaj si scap de problema cu supraincalzire motor?

Am sa caut pe net ce este acesr ventilator cu vasocupalaj si ce face cum functioneaza.

Multumesc pentru raspuns.

Multumesc pt. raspuns.

Sincer sa spun nu stiu ce este ventilator cu vasocuplaj.Am vazut partea cu ventilator de la radiator.

Trebuie schimbat ventilatorul cu vasocuplaj si scap de problema cu supraincalzire motor?

Am sa caut pe net ce este acesr ventilator cu vasocupalaj si ce face cum functioneaza.

Multumesc pentru raspuns.

asa arata

17120-81A00_v1.jpg.0212435bcb6c6fcfc58cac21336eb2de.jpg

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Cauta problema la termostat,pompa apa,garnitura chiuloasa(chiar si chiuloasa)etc!

Vasco poate fi mort de mult cum scrie colegul de mai sus si NU contribuie la incalzirea rapida cum relatezi tu mai sus!

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!

Aha acuma stiu cum arata.Multumesc.

Am cautat ieri pe net si se gaseste la piese auto noua.Nu trebuie sa schimb si ventilatorul!Ventilatorul functioneaza.

Coasta intre 220 Sash-648 Jacoport ron ,

Eu am cumparat masina ieri am facut proba la drum intins nu si deal.

O sa fac reparatia o sa incep sa desfac termostatul sa-l inlocuiesc ,antigel nou ca are doar apa.O sa spal si radiatorul.

Dupa care test si daca tot se incalzeste schimbat ventilator cu vasocuplaj.

Va multumesc pt sfaturi.

Edited by Astral

problema e de la vascocuplaj.problema asemanatoare am avut si eu.fiind destul de scump vascocupla,eu l-am blocat cu 2 suruburi,astfel am sunetul unui v6 si racire cat duce trenul

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

radiatorul se poate verifica cu mana,e usor de identificat daca e radiatorul sau nu.insa avand in vedere varsta masinilor,vascocupla e de vina.am schimbat si eu termostatul...degeab.pe offroad se incingea ca dracu.am blocat vascocupla,am scapat de griji

radiatorul se poate verifica cu mana,e usor de identificat daca e radiatorul sau nu.insa avand in vedere varsta masinilor,vascocupla e de vina.am schimbat si eu termostatul...degeab.pe offroad se incingea ca dracu.am blocat vascocupla,am scapat de griji

Da stiu ca se incalzeste motorul in offroad, azi am vazut si de acea am intrebat.

Merita sa schimb vasocupla cu una noua ?Sau sa o repar prin gaurire.

eu am blocat-o cu doua suruburi avand in vedere ca e destul de scumpa.insa va fi ceva mai zgomotos motorul,avand in vedere ca ventilatorul se va invarti odata cu motorul

Edited by Astral

eu am blocat-o cu doua suruburi avand in vedere ca e destul de scumpa.insa va fii ceva mai zgomotos motorul,avand in vedere ca ventilatorul se va invarti odata cu motorul

Aha,am inteles.Motor 1,3 benzina va suna ca un diesel cand se tureaza?

Am sa vorbesc si cu mecanicul sa vad daca stie treba asta cu blocare vasocupla ventilator.

1. am sa o blochez sa vad cum va functiona cum raceste si daca se va mai incalzi motorul in offroad .

2. daca nu imi place o sa o schimb cu una noua,nimic de pierdut doar asa invat ceva nou.

Daca se blocheaz vasocupa o sa mai bage caldura in masina ca vine iarna si o sa am nevoie de caldura :grin:

Multumesc.

da,se va incalzi ma greu,dar va baga.Sunetul va fi exact la fel ca la dacia 1300,care avea ventilatorul legat direct pe motor

Edited by Astral
VA FI....e la timpul viitor, deci, fara cratima !

da,se va incalzi ma greu,dar va baga.Sunetul va fii exact la fel ca la dacia 1300,care avea ventilatorul legat direct pe motor

Am sa incerc,nu am nimic de pierdut.Cum am spus daca nu o sa imi placa o voi schimba cu una noua.

Tin minte cum suna dacia 1300 cu ventilatorul pe direct.

Pe mine nu ma deranjeaza.Azi am iesit pe munte cu ea si inafara unui mic fum din ambreiaj,acul la apa a ramas acolo unde trebuie

Pe mine nu ma deranjeaza.Azi am iesit pe munte cu ea si inafara unui mic fum din ambreiaj,acul la apa a ramas acolo unde trebuie

Multumesc pt sfat.Abia astept sa o gauresc :grin:

Daca am timp saptamana si va vrea mecanicul daca nu am sa o fac chiar eu.

• Like 1

E destul de simplu.Desfaci alternatorul sa dai jos cureaua,desfaci cele 4 suruburi de pe fulie si dai ansamblu jos.Dai ventilatorul jos sa nu il distrugi cumva si il prinzi in menghina,dai doua gauri opuse de 4,surub si piulita si montezi totul la loc

E destul de simplu.Desfaci alternatorul sa dai jos cureaua,desfaci cele 4 suruburi de pe fulie si dai ansamblu jos.Dai ventilatorul jos sa nu il distrugi cumva si il prinzi in menghina,dai doua gauri opuse de 4,surub si piulita si montezi totul la loc

Ok,multumesc pt. sfat.

Pina sambata am sa ma documentez pe net,poate vad ceva video cum se face,ca sa nu gauresc altceva .

O sear aplacuta va dores,revin cu noutati dupa ce am facut modificarea.Va multumesc inca o data.

• 3 months later...

Am antigel verificat care rezista pana la -23 grade Celsius .În partea asta de tara au fost si -35 grade ...

Edited by mcbos

Atunci il dai pe tot afara, il recuperezi si apoi incepi sa umpli instalatia cu 1l de antigel concentrat. Apoi poti sa completezi cu cel vechi.

Edited by Astral

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Ai un mic robinet in partea de jos a radiatorului, il gasesti tu...

PS: Vezi ca e un topic sticky cu manualul de service aici :wink:

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use