Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dilema achizitie anvelope iarna !!!

shreck
 Share

Recommended Posts

Re: Dilema achizitie anvelope iarna !!!

nordmann Nokian WR + Gume de vara bune pe 17 VS Maxxis AP2 mi-a luat fix 2 luni....

am avut de ales intre gume vara + jante + senzori sau coada la schimbat x2 anual sau gume all pe jante o data si gata 2-3 ani.

de la +4000lei la 1600 lei

Am ales 1600 pt ca bani si pt ca vreau sa fiu comod. sper sa fie ok, inca nu am mers cu ele pe zapada ca lumea.

pana acum, vazand cozile de la vulcanizari, ma felicit continuu. sper sa fie asa si dupa 15 cm de zapada.:grin:

LE: dar asta-i alegerea mea. nu inseaman ca se potriveste cu tine si nevoile tale.

de aia ziceam ca-i relativ sfatul pe forum.....

Edited by RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

La tine vad oricum ca scrie vitara 2016 .. A mea e din 96 :)

Eu am M/T-uri pentru vara (maxxis bighorn). Pentru iarna vreau dedicate de iarna pt 4x4-uri. Nu ma deranjeaza stat la coada cand e, se poate face si aia mai cu cap. Banii, asta este. Decat compromis tot anul, mai bine sa fie ce trebuie tot timpul.

Vezi? oameni diferiti, nevoi diferite.

Nu mai zic nimic.

spor!

dar intelegem clar diferit situatia. MT vara pt asfalt...este un mare compromis....mult prea mare pt mine dupa o experienta nasoala.pt tine este super, inca nu ai franat de urgenta pe ploaie la 60km/h....

Edited by RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Recomand duratrac. Am avut 235 75 15 timp de 4 ani.

Sunt un compromis bun. Cel putin la fel de bune iarna cum sunt AT urile, poate putin mai bune parerea mea, insa cu un plus in offroad datorita profilului.

Este un cauciuc moale. Bun iarna. In timp ce se uzeaza mai dispar din crapaturi insa tot e ok. Intradevar, nu se compara cu un cauciuc dedicat numai iernii insa ai 4x4 si o sa mergi fara probleme oricum.

Unde e gheata indiferent ce anvelope ai....trebuie lanturi sau cuie. Am ramas cu ea in 15 cm de zapada pe loc drept....fiind gheata jos.

PS: am avut si AT uri general grabber ca sa compar si anvelope dedicate iarna pe auto FWD.

In prezent: Suzuki Escudo LWB 1.6 16v 101 cp, 1993, RHD

In trecut: Vitara SWB 1.6 8v 80 cp, 1993, cabrio, injectie - stock

Recomand Nokian.

"Finlanda, Nokian Tyres a inventat prima anvelopă de iarnă din lume"

"Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.

Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."

Proverb african

La cat mergi tu cu masina de teren ...poti sa o pui "pe sticle de lapte" direct. :ha:

Sa stii ca si BFG AT e o guma buna de iarna... si o mai folosesti si vara ... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

La cat mergi tu cu masina de teren ...poti sa o pui "pe sticle de lapte" direct. :ha:

Sa stii ca si BFG AT e o guma buna de iarna... si o mai folosesti si vara ... :grin:

merci yoane ! am achizitionat bfg at ko2

am rascolit toate forumurile si parerile.... bfg at = cea mai buna varianta de iarna si in afara drumului

Multumesc de raspuns. Pai nu doresc struto-camila, as vrea guma de iarna dedicata, dar gandita pentru 4x4 suv. Cautam recomandari de la cei care au avut si le-au folosit iarna daily.

Eu ma orientasem la bridgestone blizzak dm-v2 si mai vazusem de la nokian wr suv (3 sau 4) parca. Asteptasem recomandari de la oameni care le-au avut si testat.

Dintre anvelopele AT M+S folosite, cele mai bune mi s-au parut G Grabber AT2 (profil asemanator BFG AT). S-au descurcat binisor si iarna, cand nu le-am fortat limitele. Ca durabilitate, excelente. Si totusi, pt iarna am pus anvelope dedicate (Nokian wr d4). Aderenta, stabilitatea, confortul, mai bune, in afara oricarui dubiu, iar pretul l-as incadra la rezonabil. Profilul e de offroad, mai putin agresiv decat MT.

Optiunea mea, in conditiile in care circul EU, anvelope dedicate pt iarna.

Edited by ctinu
Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !

Dintre anvelopele AT M+S folosite, cele mai bune mi s-au parut G Grabber AT2 (profil asemanator BFG AT). S-au descurcat binisor si iarna, cand nu le-am fortat limitele. Ca durabilitate, excelente. Si totusi, pt iarna am pus anvelope dedicate (Nokian wr d4). Aderenta, stabilitatea, confortul, mai bune, in afara oricarui dubiu, iar pretul l-as incadra la rezonabil. Profilul e de offroad, mai putin agresiv decat MT.

Optiunea mea, in conditiile in care circul EU, anvelope dedicate pt iarna.

Generalul Grabber sunt copie dupa Bfg dar mult mai grele adevarul ca se tocesc si mai greu... vezi cum sunt resapatele in comparatie

cu originalul (simex silverstone vs insa turbo..spre exemplu)

iar cu anvelope pur iarna... am mers cu nokian wr d3 acum ceva timp pe pajero... bune doar pe asfalt si dupa ce a trecut lama pe strada si a dat cu materiale antiderapante... f fragile... nu te poti aventura in zapada unde poti gasi un bolovan ca faci pana...

si daca te uiti la teste de aderenta pe carosabil ud/gheata, nokianul este la D fata de BFG AT care este la B...

oricum daca sunt noi... toate-s bune...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use