Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare anvelope Jeep Cherokee XJ nemodificat


Lucianeu

Postări Recomandate

Va salut!

 

Am niste Yokohama Geolandar A/T 225/70/R16 (10.000 km) dar as vrea sa le inlocuiesc cu M/T-uri. Ma puteti ajuta va rog cu o informatie legata de dimensiunea maxima a cauciucurilor pe care o "suporta" masina tinand cont ca masina nu este suprainaltata si nici nu intentionex sa o suprainanalt?

 

Masina o folosesc ocazional la iesiri la "iarba verde" pe drumuri forestiere decente, dar se mai poate intampla sa mai fie si noroaie pe drumuri, asa ca as avea nevoie de un M/T cat de cat OK! Imi poate recomanda cineva o marca de M/T-uri avand in vedere ca masina va fi folosit foarte putini km/an?

 

Multam!

 

cred ca am rezolvat-o cu dimensiunea cauciucurilor - am atasat si o poza edificatoare.

 

Mai ramane recomandarea legata de ce model de cauciuc M/T sa iau pentru R16, sau daca aveti comentrii la poza atasata, va rog sa-mi spuneti.

 

Multam!

154_0512_fitt_05_z.jpg.b35c1cb2b38fc102dd4b5b9a0d44b9f5.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Poti pune linstit 225/70/16 .

Dar dupa 17-20 ani masina 90% e lasata din arcurile de fabrica uzate. Schimba macar arcurile pe fata cu unele noi si mai inalti masina cu 2cm.

Am in curte un englez si un american

:F

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Arcurile sunt in stare foarte buna - chiar ieri vorbeam cu mecanicul de ele si mi a zis că nu are sens să le schimb pentru că sunt în stare bună. :)

Dimensiunea de care ai pomenit o am acum la cauciucuri, eu vroiam sa stiu daca pot pune cauciucuri mai mari, si daca da, care ar fi maximul, dar am aflat că mă pot duce până la maxim 30, cu oarece riscuri, dar că cele de 29 sunt sigure, evident, cu arcurile în stare bună.

 

Mulțam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Salut.

 

Am un set de de MT-uri care stau degeaba pt ca am schimbat pe Jeep cu unele mai mari (l-am inaltat). Daca imi dai o adresa de mail, iti trimit poze cu ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Salut.

 

Am un set de de MT-uri care stau degeaba pt ca am schimbat pe Jeep cu unele mai mari (l-am inaltat). Daca imi dai o adresa de mail, iti trimit poze cu ele.

 

Daca ai ceva de vanzare sau donatie pune anuntul la ,,mica publicitate"

 

:old

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

doar ii dadeam o idee colegului incat sa imi trimita mesaj. Doar atat. Sunt membru de ceva ani, dar inca nu am vandut nimic aici, Doar am cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

doar ii dadeam o idee colegului incat sa imi trimita mesaj. Doar atat. Sunt membru de ceva ani, dar inca nu am vandut nimic aici, Doar am cumparat.

 

:h5 si eu ti-am dat doar o idee care sa te ajute daca ai ceva de dat . Acolo pot sa vada si alti potentiali doritori asta incazul in care doresti asta

 

:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare cauciucuri Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

:h5 si eu ti-am dat doar o idee care sa te ajute daca ai ceva de dat . Acolo pot sa vada si alti potentiali doritori asta incazul in care doresti asta

 

:wink:

 

 

si nu-mi dai si mie raspuns la intrebare?

 

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Recomandare anvelope Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Va salut!

 

Ma ajuta cineva cu un sfat pentru achizitie anvelope? In plus, imi recomandati sa pastrez jAntele R16 sau sa-mi pun alte jAntE R15?

 

Masina este stock si nici nu am de gand sa o inalt, avand in vedere ca nu vreau sa parasesc drumurile forestiere.

Editat de Astral
JANTE, nu jenti, nu genti sau alte vuitoane ! La naiba, suntem pe un forum auto, totusi !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare anvelope Jeep Cherokee XJ nemodificat

 

Bfg At ko2, KUMHO road venture MT

La off road/ masini de teren recomandat janta cat mai mica anvelopa cat mai mare.

Daca nu vrei sa mai dai bani pe inca un set de jante si cele de 16 vor fi foarte bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

De curand am achizitionat si eu un Cheerokee xj 2.5i 1998 si  as vrea sa i cumpar printre altele anvelope pentru jantele de 15.  Oare daca folosesc un kit de inaltare cu 5 cm  (de genu: https://www.jeepmania.ro/kituri-inaltare-distantiere/Kit-Inaltare-5-cm-cu-distantiere-RUGGED-RIDGE-ORVpt-84-01-Jeep-Cherokee-XJ-3872.html) as putea sa folosesc anvelope BF GOODRICH All Terrain T-A KO 2 235/75 R15 ? Oare se merita deranjul cu inaltarea? 

De fapt pe mine m-ar interesa niste anvelope mai putin late dar mai inalte, dar nu prea gasesc.

Editat de irinel_g
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare