Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot puternic la liber, in mers la Y60


Rov

Postări Recomandate

Salut. Am o problema la un Y60, 2.8: in mers la viteza de la 40km/ora, cand este lasat la liber se aude un uruit care creste ca intensitate pe masura ce viteza e mai mare (la 90/ora e un zgomot horror). Precizez ca doar la liber scoate sunetul respectiv care vine de undeva de sub masina; initial am crezut ca e cutia in care am schimbat rulmentii. Zgomotul insa persista. Poate fi vorba despre diferential? Sau orice alta idee e binevenita. Multumesc,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Salut, in prima faza verifica rotile (piulite, prezoane, aparatori noroi, jocuri rulmenti) ...dupa ...verifica sa nu iti fi ramas frana de mana semiblocata ...daca toate sunt la locul lor si functioneste, suspenda masina si invarte rotile.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Ce intelegi prin "la liber"?La 90 la ora apesi pedala de ambreiaj la maxim?Cand ridici putin piciorul de pe acceleratie(nu de tot,doar partial - decelerezi) nu se aude acel zgomt?

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Ce intelegi prin "la liber"?La 90 la ora apesi pedala de ambreiaj la maxim?Cand ridici putin piciorul de pe acceleratie(nu de tot,doar partial - decelerezi) nu se aude acel zgomt?

 

La liber in sensul ca nu e in sarcina, scos din viteza masina ruleaza din proprie inertie, la viteza joasa zgomotul nu exista. Am schimbat rulmentii din diferential + reglaj, din cutie, kit ambreiaj...intr-adevar cand acceterezi usor sau lasi putin pedala apare un zgomot. Am mers fara cardan doar cu fata, cu diferentialul dat jos cu totul si nu scotea nici un zgomot. Sincer nu stiu ce sa-i mai fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Deci e clar din diferentialul spate .

 

Zgomotul care creste odata cu sarcina si/sau viteza indica regajul necorespunzator sau uzura la coroana /pinion .

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Deci e clar din diferentialul spate .

 

Zgomotul care creste odata cu sarcina si/sau viteza indica regajul necorespunzator sau uzura la coroana /pinion .

 

Se poate. Dar diferentialul a fost reparat si reglat ieri, montat pe masina si zgomotul nu dispare. Mai mult, in sarcina nu scoate zgomote, nici in frana de motor, doar la viteza de peste 60 km/ora si doar cand e scos din viteza. La accelerare/decelerare se aude un uruit scurt care apoi dispare. Ma gandesc sa nu fie din cardan sau cine mai stie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

La viteze si sarcini mici nici un diferential uzat nu scoate zgomot .

Exceptie fac rulmentii foarte uzati .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

La viteze si sarcini mici nici un diferential uzat nu scoate zgomot .

Exceptie fac rulmentii foarte uzati .

 

De acord; dar cu toti rulmentii schimbati, ce dumnezeu poate sa fie? eu personal nu mai am nici o idee...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Deci e clar din diferentialul spate .

 

Zgomotul care creste odata cu sarcina si/sau viteza indica regajul necorespunzator sau uzura la coroana /pinion .

 

La viteze si sarcini mici nici un diferential uzat nu scoate zgomot .

Exceptie fac rulmentii foarte uzati .

 

De acord; dar cu toti rulmentii schimbati, ce dumnezeu poate sa fie? eu personal nu mai am nici o idee...

 

asa cum a spus Cos mai sus

diferentialul incorect reglat.

Ca sa fie mai sigur, gaseaste la cineva un diferential second dar in stare buna.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

In lantul cinematic, de la reductor catre puntea spate nu exista si cardanul cu crucile aferente. Ma gandesc ca una din cruci are probleme, am avut o Dacie papuc cu tractiune spate, aveam obiceiul sa las masina sa mearga liber la vale, facea ca toate alea, am dus-o la mecanic, a schimbat o cruce si tot zgomotul ala a disparut. Incearca si asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Ce intelegi prin "la liber"?La 90 la ora apesi pedala de ambreiaj la maxim?Cand ridici putin piciorul de pe acceleratie(nu de tot,doar partial - decelerezi) nu se aude acel zgomt?

 

Am exact aceeasi problema, care-mi gadila timpanu' pentru ca apoi sa-mi enerveze neuronul : Adica (mai repet si io odat) la viteze de peste 80-90/h cand decelerez (nu de tot doar partial) se aude huruitul respectiv care creste in intensitate atunci cand viteza e mai mare.

 

Intrebare: sunt sanse ca acest gen de probleme sa fie rezolvate si altfel decat prin inlocuirea diferentialului ? (adica se poate incerca cu succes o reglare corecta ?)

 

Intrebare pt initiatorul thread-ului : cum s-a rezolvat problema ? ai luat alt diff?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Daca este masina scurta (SWB) OBLIGATORIU pui kit de coborare cutie daca nu vrei sa ai huruit de cardan (se vede cu ochiul liber cat de urat sta dupa inaltare) ...adica >>>asta<<<...e identic atat la Y60 cat si la Y61, fie ti-l confectionezi fie il cumperi, il gasesti pe piata 50-90 euro in functie de producator.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Iti spun din experienta proprie: Y60 scurt, inaltata +5,nu am montat initial kit-ul de coborare cutie din niste motive pe care nu le dezvolt acum."Merge si asa" vei auzi daca nu ai auzit deja: da marge,dar nu este tot una cum.Monteaza kit-ul,coboara cutia si revino cu feedback.Eu am facut-o intr-un sfarsit,lucrurile se schimba radical in bine.Daca masina ta este lunga, este alta poveste.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

E SWB. Bineinteles ca am auzit "merge si asa" si pentru kitul de coborare cutie si pentru kitul caster.

Apropos de caster kit : lipsa acestuia la ce mai dauneaza in afara de uzura anvelopelor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Bucsile ptr corectie ...dupa parerea mea sunt fix "p**a" (regleza DOAR 2-3 grade un unghi de mai multe zeci de grade) si daca sunt din poliuretan ...sunt fix o "p**a mare" ... poliuretanul la frig devine casant si la caldura se inmoaie si incepi lambada... Daca ai bucsile duse ...pune bucsa de cauciuc, aia e sfanta.

 

Dintre bucsile de poliuretan ... cele de la superpro mi se par cele mai bune calitativ. Dar repet ...bucsa de cauciuc e sfanta, chiar daca e neagra si mult mai urata decat preacoloratele ... :grin:

 

Atentie kitul ala nu influenteaza in nici un fel uzura cauciucurilor (nu are cum) ...ala este ptr "derasucirea" puntii ... Daca uzezi cauciucurile trebuie sa cauti in alta parte ...pivoti, rulmenti roata, bara de directi/conexiune implicit directie, jante etc...

 

LE ...kitul de coborare cutie in schimb la masina scurta mi se pare un "must have" daca masina e inaltata ...inainte de a fi prea tarziu...

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

verifica totusi daca nu cumva problema la tine nu e din cardanul spate fie si-a pierdut tablele de echilibraj de pe el fie e pus incorrect pe culisanta

eu am avut o astfel de problema cand am inlocuit cardanul original care avea putin joc in cruce cu unul "beton" cu totul pe el nou, si ...surpriza imi vibra masina de ziceai ca se dezmembreaza... la o inspectie a lor am constatat ca vreo 2 table dealea sudate pe el erau plecate si de acolo problema.

am dat jos cardanul brici :) si am pus la loc cardanul meu original vechi dar caruia I-am schimbat crucea cardan cu una fara joc si totul sa rezolvat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Am revenit cu feedback-ul dupa montarea kit-ului de coborare a cutiei de viteze. Nu mai huruie nimic !!! :grin:

Asadar sa fie invatatura de minte pentru cei care-si inalta SWB-ul, sa nu neglijeze montarea acestui kit si sa nu se ia dupa cei ce va sfatuiesc ca "merge si asa" !

Multumesc tuturor celor care au raspuns problemei subsemnatului. Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot puternic la liber, in mers la Y60

 

Am revenit cu feedback-ul dupa montarea kit-ului de coborare a cutiei de viteze. Nu mai huruie nimic !!! :grin:

Asadar sa fie invatatura de minte pentru cei care-si inalta SWB-ul, sa nu neglijeze montarea acestui kit si sa nu se ia dupa cei ce va sfatuiesc ca "merge si asa" !

Multumesc tuturor celor care au raspuns problemei subsemnatului. Stima.

 

:)) :h5

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare