Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat inaltare Suzuki Jimny cu bucse 5cm sau chit inaltare

robi_r
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,am un suzuki Jimny si am nevoie sa schimb amortizoare fata spate(telescoape) nu si arcuri.

Daca trebuie sa le schimb,ce sfaturi imi dati?

1) Sa cumpar amortizoare normale si sa montez chit inaltare bucse poliamida 5cm

2) Sau sa cumpar un chit de inaltare complet cu arcuri si telescoape pt. offroad.

Tin sa precizez ca nu particip cu masina la concursuri de offroad,la sfarsit de saptamana se iasa in natura la tara,munte,pescuiuit,etc

Astept raspunsuri,va doresc o zi buna la toti.

Re: Sfat inaltare Suzuki Jimny cu bucse 5cm sau chit inaltare

Singura inaltare corecta si eficienta (marirea garzii la sol) se obtine prin schimbarea suspensiei : arcuri si amortizoare.

Bucsele puse deasupra arcurilor sunt o improvizatie ieftina care doar aparent este ok.

Despre cele spuse mai sus, da o cautare pe forum dupa "inaltare" sau "suspensie" si citeste ce mai spun si alti colegi, indiferent de marca masinii (exceptie fac masinile cu arcuri lamelare unde e putin alta poveste).

• Like 1

Singura inaltare corecta si eficienta (marirea garzii la sol) se obtine prin schimbarea suspensiei : arcuri si amortizoare.

Bucsele puse deasupra arcurilor sunt o improvizatie ieftina care doar aparent este ok.

Despre cele spuse mai sus, da o cautare pe forum dupa "inaltare" sau "suspensie" si citeste ce mai spun si alti colegi, indiferent de marca masinii (exceptie fac masinile cu arcuri lamelare unde e putin alta poveste).

Buna seara, multumresc pentru raspuns.

Am avut timp sa caut mai multe informatii despre cel mai bun si indicat mod de inaltare Suziki Jimny .

Intradevar este cel mai bine sa cumperi un chit de inaltare cu amortizoare si arcuri.

Eu ma gandesc la un asemenea chit de inaltare pina in 5 cm nu vreau sa o inalt mai mult.(Ca sa nu am probleme la Itp.)

Am o intrebare? Daca imi cumpar un chit compalet de inaltare cu amortizoare+arcuri.Daca dupa un timp se duc amortizoarele (telescoape) o sa gasesc sa cumpar doar amortizoare.

Ca amortizoarele de inaltare (5cm) sunt mai mari ca cele cu care este echipata masina (echipare din fabrica).

Oricum daca dau jos arcurile de pe fata si spate si le inlocuiec cu cele din chitul de inaltare 5cm,am sa le pastrez pe cele date jos de pe masina cu care vine echipata din fabrica.

• Like 1

Buna seara, multumresc pentru raspuns.

Am avut timp sa caut mai multe informatii despre cel mai bun si indicat mod de inaltare Suziki Jimny .

Intradevar este cel mai bine sa cumperi un chit de inaltare cu amortizoare si arcuri.

Eu ma gandesc la un asemenea chit de inaltare pina in 5 cm nu vreau sa o inalt mai mult.(Ca sa nu am probleme la Itp.)

Am o intrebare? Daca imi cumpar un chit compalet de inaltare cu amortizoare+arcuri.Daca dupa un timp se duc amortizoarele (telescoape) o sa gasesc sa cumpar doar amortizoare.

Ca amortizoarele de inaltare (5cm) sunt mai mari ca cele cu care este echipata masina (echipare din fabrica).

Oricum daca dau jos arcurile de pe fata si spate si le inlocuiec cu cele din chitul de inaltare 5cm,am sa le pastrez pe cele date jos de pe masina cu care vine echipata din fabrica.

da ,ai sa gasesti doar amortizoare dar nu o sa le gasesti la bani putini

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Kit de inaltare cu tot cu arcuri si telescoape gasesti la mures la 1300 lei.Le folosesc de 6 luni fara probleme

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Kit de inaltare cu tot cu arcuri si telescoape gasesti la mures la 1300 lei.Le folosesc de 6 luni fara probleme

Buna ziua,

ma intereseaza kit inaltare 1300 lei.Ma puteti ajuta cu un nr.de telefon sau sa iau legatura cu vanzatorul sau o adresa de web unde sa intru si sa caut sa comand.

Amortizoarele ce marca sunt?

La kit-ul asta de inaltare de 5 cm trebuie sa schimb si furtunurile de la frana, trebuie sa schimb si tampoanele de la arcuri ?

Buna ziua.

Am nevoie de sfatul celor carea au pe masina montat kit inaltare 5cm suzuki jimny.

Am gasite un kit inaltare 5cm DAKAR SUSPENTION la 300euro,cu urmatoarele configuratie soft,mediu si hard

Soft:pentru benzina, este pt. echipare masina din fabrica fara modificari bari spoiler fata spate si fara troliu.

Mediu: diesel cu bara metalica si troliu fata.

Hard: bara fata metalica,troliu,roofrack si alte accesori spate(canistra,roata rezerva,crick,etc...).

Eu am jimny din 1999 benzina, si nu fac offroad extrem nu echipez masina cu troliu sau bari metalice fata spate,su alte accesori.

Folosesc masina la mers la padure iarba verde gratar,pescuit ,drumuri montane forestiere,nici decum offroad extrem noroaie sau stanci.

Tin sa precizez ca pretul este acelasi pentru toate cele 3 configurari.

Va rog sa ma ajutati ce configureatie sa aleg .

Va multumesc si astept un raspuns.

La ultimul post ti-ai raspuns singur :wink: ai nevoie de kitul soft.

Te mai poti uita pe jimnybits.com, la kiturile de 2 inch de la Black Raptor si Pro Comp, care sint in jur de 330-360 lire +transport.

Eu am un kit de 2 inch Pro Comp pe Grand Vitara, masina e ceva mai rigida decit suspensiile originale, da' mie imi place.

Buna ziua, am cautat pe net si am gasit.Multi furnizori nici nu au pe stoc.(cumpara din afara de pe net)

Am gasit pe net si eu kit complet inaltare 2 inch pt.jimny pret foarte bun.

Dupa sarbatori le comand,furnizorul m-a intrebat ce configuratie sa aleg soft/mediu/hard .

De aia am cerut sfatul vostru ce configuratie sa aleg.

Va multumesc pt. postari si cand am sa primesc kit-ul am sa pun si niste poze ca sa vedeti ce am cumparat.

Dupa care puteti sa va dati cu parerea (bune/rele)

Va doresc sarbatori fericite,

Daca te-a intrebat ce configuratie vrei, dar fara sa-ti spuna ce inseamna una sau alta, n-ai sunat unde trebuie....:wink:

Suna aici :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?63542-***GTC-Auto***-Suspensii-OLD-MAN-EMU-consiliere-si-vanzare

Daca te-a intrebat ce configuratie vrei, dar fara sa-ti spuna ce inseamna una sau alta, n-ai sunat unde trebuie....:wink:

Suna aici :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?63542-***GTC-Auto***-Suspensii-OLD-MAN-EMU-consiliere-si-vanzare

Ba da,mi-a explicat vanzatorul ce configuratie are si mi-a dat si informatii.

Doar ca eu sunt nou in ale 4x4,nu am mai avut masina 4x4 pina acum.

Dat find faptul ca sau dus amortizoarele fata spate cele din fabrica.

Am zis ca sa le schimb cu un kit de inaltare de 5cm si sa nu arunc cu banii.

Intre timp ma documentez pe forum si din alte surse ce sa cumpar sau ce se potriveste la masina mea.

Eu va multumesc pt. sfaturi.

Sa ne auzim cu bine.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use