Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

un posesor de land rover defender din cluj-napoca


bobo

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: un posesor de land rover defender din cluj-napoca

 

am o nedumerire: pe CIV la Dimensiunile Anvelopelor mi-au trecut la RAR urmatoarele dimensiuni:

 

1. 7.50R16 108N

2. 235/85R16C 108N.

 

dimensiunile de la 2 sunt cele care sunt montate acum pe masina.

 

stie cineva sa-mi explice cum trebuie sa interpretez dimensiunile de la punctul 1 (7.50R16 108N)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un posesor de land rover defender din cluj-napoca

 

in manualul masinii am gasit tabel cu dimensiuni la jenti si la cauciucuri din atasament (01). se pare ca dimensiunea de la punctul 2 este pentru jentile de aliaj, iar pentru cele de otel se vede ca apare la fiecare punct dimensiunea de la punctul 1.

 

pe un site de comparatii intre jenti si/sau cauciucuri am gasit urmatoarea chestie (02): dupa tabelul respectiv iese ca 7.50R16 = 191/104R16. nu avem printre utilizatori cineva care sa aiba dimensiunea asta la cauciucuri si sa ma lumineze si pe mine in problema asta? :pl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: un posesor de land rover defender din cluj-napoca

 

Se gasesc si la noi.

bobo32, vad ca te-ai luminat singur. Cam ala e echivalentul, aproximativ.

 

7.50R16 e simbolizare in sistem imperial (dinainte de 1960). 7.50 reprezinta latimea anvelopei in inch. Pe vremuri anvelopele erau cu sectiunea patrata. Inaltimea balonului era tot atat cat si latimea asa ca nu era sa specifici inaltimea in simbolizare.

Abia dupa 1960 s-au introdus anvelope cu sectiune mai joasa a.i. a fost nevoie de inca o dimensiune in simbolizare, chestie care s-a convenit sa fie exprimata procentual.

Altfel spus, 7.50R16 inseamna 7.50/100R16. Latimea e de 7.5*25.4 mm, adica aprox 190 mm si inaltimea balonului este 100% din latime, deci tot atat. R16 stii ce e. "C"-ul de la sfarsit vine de la Cross-ply.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: un posesor de land rover defender din cluj-napoca

 

@fender: multumesc frumos pentru confirmare.

 

in concluzie se pare ca la idiotii astia de la RAR le-o fost greu sa mai imi treaca si a 3-a dimensiune: 205/80R16, cu toate ca de pe carte au luat dimensiunile, si personal l-am vazut cum o trece pe fisa lui. s-o fi pierdut undeva pe drum catre imprimarea cartii de identitate :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: un posesor de land rover defender din cluj-napoca

 

frumos domnu cand ci la o iesire cu noi aci in cj

ARO 243,an 2001,motorizare 2.7 tdi

ARO 243,an 1986,motorizare D127

ARO 244,an 1993,motorizare D127 in curs de modificare

Audi B4, an 1994 benzinar de 2000.

BUGHI - motor de 1600 benzinar

Fiat 1100,an 1964 - proaspat achizitionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare