Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Servo directie Suzuki Samurai...de data asta concret

Apollyon
 Share

Recommended Posts

Va salut tovarasi de suferinta (cei care nu avem servo). Am un samurai din 1993 care a ajuns in punctul unde pentru a mai putea face ceva la el(imbunatatiri) trebuie sa montez servodirectie. Am citit forumul in lung si in lat insa eu personal nu am gasit o explicatie clara, cu poze , cu dimensiuni. Exista expresia ca o poza face cat 1000 de cuvinte... nu am prea vazut poze cu adaptari si modificari. Plec de la faptul ca servodirectia de Vitara este ok pentru a o pune pe samurai, am cumparat caseta, coloana de directie(scurtata), pompa, rezervorul de ulei, furtunele. Am mai cumparat o placa, o fulie de arbore cotit cu caneluri precum si o fulie mica de alternator(tot cu caneluri). Si.....pauza, am reusit sa montez caseta de directie pe sasiu, insa nu reusesc sa "vad" pe care dintre gaurile din bloc urmeaza sa prind suportul de la pompa. Daca exista vreun ortac care a facut treaba asta recent si a facut ceva poze il rog sa le puna aici , eventual insotite si de ceva explicatii. Stiu ca am amintit treaba cu pozele si culmea, eu nu am pus niciuna, insa piesele pe care le-am amintit sunt la garaj. Multumesc

Re: Servo directie Suzuki Samurai...de data asta concret

De unde ai luat placa pentru caseta, ia si placa pentru pompa servo.

Fulia dubla de Vitara are 5 gauri, pinionul de la distributie are 4, trebuie sa rezolovi asta.

Pentru pompa de apa ai nevoie de fulia de Vitara 8v.

Alternatorul iti recomand sa-l schimbi cu totul cu unul de Vitara, ai 25% sanse sa se potriveasca fulia pe care ai primit-o pe alternatorul tau.

Iti mai trebuiesc curele 4PK813 si 4PK910.

Si un distantier la suportul de radiator din stanga.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/33583459_1974443692601068_4705807851602313216_n_zpszgn4t5np.jpg

Asta o am de la tine, pe pomba am suportul care la tine e sudat deja. revin cu poze si de la restul pieselor. Alternatorul de vitara se potrifeste fara modificari pe suportul de alternator de samurai?

• 4 weeks later...

Ok, pasi mici insa hotarati. Am montat o fulie de vitara peste fulia originala de de samurai, am primit piesta de la un coleg. Am prins placa pe blocul motor, mai urmeaza sa sudez suportul de placa si cu asta.....am servo....revin cu poze la final. Multumesc de pt sfaturi.

• Like 1

• 9 months later...
  • 1 year later...

Pe Samurai merge montat "bolt on" servo de Jimny. Folosesc de ceva ani pe un Sami din 92.

A trebuit sa inlocuiesc doar fulia.

Este o modiificare care merita platita.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use