Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce, cit, unde la Y60


marcel

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Nu are pe ele un cod alfanumeric pe care sa-l poti interoga cumva ?

Vanzatorul zice ceva ce si cum despre ele ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Daca discutam despre distanta si distantiere singura posibilitate care imi vine pe teava este distantierul care se monteaza pe tija de prindere a tendoanelor fata cu scopul de a corecta pozitia puntii fata dupa un suspension lift mai important - tendonul sta mult prea inclinat si trage puntea spre spate , corectarea acestui fapt se face cu distantiere care imping tendoanele in fata si in consecinta puntea ajunge pe pozitia initiala . 16 mm este mult prea mult dar se presupune ca s-ar mai comprima putintel la strangere in timpul montajului .

Caz in care cotele date de Patrolatorul ... ( aka Iepurasul cel Fioros Dar Dulce si Fin si Cremos ... aka Stapanul Inimilor Cubiste ... care m-a umplut de pofte dar renunt ca ingrasa si imi trebuie caseta din beci ) ... s-ar potrivi peste bucsa ciuperca de pe capatul tendonului , partea din fata . Marele dezavantaj este ca ocupa o mare parte adica de tot , din parea centrala a bucsei care centreaza tija tendonului in locasul din sasiu , toata acesta sarcina cazand in seama bucsei ciuperca din spate ( n-ai si doua inele de 28 mm diametru ext ? ) . Continuarea dezavantajului este ca piulita prinde si mai putin pe filet , fiind neaparat necesara si o bucsa distantiera metalica pe filet pentru a pastra cota de strangere axiala la bucsele ciuperca . Este loc dar e la limita , daca consideram logica initiala a fabricantului .

 

 

Daca asa o fi , nu-ti trebuiesc , cauta-le alte intrebuintari , dimensiunile interioare si exterioare suna promitator ( sa nu ma faci sa ma rusinez ... gandeste-te la altceva ca-i post pentru inca doua zile ) ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Merci de raspuns. Probabil ca ai dreptate. Si vînzatorul balmajeste ceva despre "daca ai nevoie" sau cel putin asa înteleg eu din traducerea "by GOOGLE" din polski în deutsch.

 

Mesaj original: hallo Abstand in einem Ort wie das ausgewählte Bild übernommen werden. wenn Sie nicht brauchen, es zu tun nicht wir davon ausgehen,

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Patrolatorul ... ( aka Iepurasul cel Fioros Dar Dulce si Fin si Cremos ... aka Stapanul Inimilor Cubiste ... care m-a umplut de pofte dar renunt ca ingrasa si imi trebuie caseta din beci ) ...

 

...dimensiunile interioare si exterioare suna promitator ( sa nu ma faci sa ma rusinez ... gandeste-te la altceva ca-i post pentru inca doua zile ) ...

 

Hai sa te conving ca acea caseta nu-ti e de nici un folos, ca e o cruzime fata de ea sa o ti singura si neconsolata în beciul ala rece si întunecos. Cum ar fi sa umplu eu Iepurasul ala cu praf de slabit si îl flanchez cu cele doua bucse cu dimensiuni sexy? :ha:

 

Pe bune; hai s-o punem de-o afacere

 

:h5

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Nu nene , nu ne incurcam chiar asa de Paste si nici de Craciun ca nu ma pricep la comerturi ... de slabit nu mai am de gand ca nu ma mai duc la foomei ( astept sa vina ele singure ) si la prafuri n-am incredere daca nu-i altul decat ala se pe ulita copilariei ( care stiu sigur ca-i safe ca ma jucam cu put+a in el ) , caseta imi trebuie la viitoarea echipare a carutei propii si personale al lu' nevasta-mea si am dat pe ea ( ... pe caseta , adicatelea ... ) mai mult decat as avea nerusinarea sa-ti cer io acum ( ca e cam buna si vanzatorul stia asta si m-a taxat corespunzator ca nasoale avea si puteam lua ieftine cam gratis ) ... iar bucsele cred ca imi sunt mici in special la culoare .

 

... regret dar ... la a mea nu te-ai lipit ... ramane unsuroasa in intuneric ...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

OK, OK; mi-am "organizat" caseta de altundeva (:tk Mad Madi :wink: :h5)

 

O alta informatie care ma intereseaza înainte sa încep lucrul... .

Vreau sa schimb la Tomberon aka Animalu`(Nissan Patrol Y60 `95) un cap de planetara la axa fata si nu stiu daca am cumparat ce trebuie. Adica dupa datele masinii mele e OK, dar vreau sa stiu sigur ÎNAINTE sa demontez totul. Nu de alta, dar nu prea am timp; ...în 3 sapt. plec într-o tura de o luna în Maroc.

 

Ce am cumparat eu: https://www.kfzteile24.de/index.cgi?rm=showArticles&ktypnr=4326&dlnr=&node=100071&lastNodeID=0,1,100014&search=&notTypeSearch= (31 de dinti pe exterior - pe partea rotii, 27 de dinti pe interior - pe partea rotii)

 

Înlocuieste Art.Nr. Original Nissan: NISSA 39100-01J00

NISSA 39100-01J10

 

 

O fi bine..., o fi fals??? :cn

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Chiar nu stie nici un patrolist ce nr. de caneluri are homocinetica fata la Y60? :pl

 

Sînt în criza de timp (în mai putin de 3 sapt. plec într-o tura de 4 sapt în Maroc) si nu îmi permit sa desfac ca sa verific. Daca nu, o iau cu mine asa..., profilactic. :cn

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Buna ziua.

Vorbim de Nissan Patrol Y60, Puntea fata.

As vrea sa comand "capacul" din poza alaturata si mi-ar trebui nr. de articol original.

 

Stie cineva Part. Number-ul si/sau denumirea engleza a acestui capac? E un disc de tabla cu o buza de etansare din cauciuc, care separa rulmentul de cavitatea în care se gaseste capul de planetara.

 

1316990696_camasarulment1.thumb.jpg.b7e9d045be8c6b02cc37235468b9026a.jpg

 

Multumesc anticipat. :tk

Editat de Patrolator

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Capac rulment pivot / opercul . Nu stiu traducerea dat fiin ca fiecare vanzator il tot boteaza dar pana acolo e cel mai usor cod de tinut minte : 400 400 1 J 00 .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Capac rulment pivot / opercul . Nu stiu traducerea dat fiin ca fiecare vanzator il tot boteaza dar pana acolo e cel mai usor cod de tinut minte : 400 400 1 J 00 .

 

Sarumîna si un an nou fericit.

 

:h5

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Am patit si eu, nu mergea faza scurta pe stanga, lunga mergea. Am mers la un service auto a cautat electricianul vreo ora jumate si nu a gasit problema. A vrut sa imi traga fir de la farul celalalt, nu am fost de acord. Am mers la alt electrician din Somcuta Mare care a desfacut blocul de lumini si a constatat ca acolo era topit plastic si curs intre lamelele de contact. La taiat/curatat , montat la loc si gata. Mi-a cerut 20 lei iar la service auto a vrut sa ii platesc manopera de 1.5 ore cu toate ca nu la reparat incapabilul. Probabil tot din blocul de lumini e baiul.

Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi

Honda Dominator nx 650 , 1993

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Ce, cit, unde la Y60

 

Buna dimineata,

 

Pentru chederele geamurilor laterale spate la Y60, 2.8 TD, exista si ceva solutii mai umane? Ca am gasit doar chedere fff scumpe in Europa sau prin Australia. Si ma batea un gand sa incerc o adaptare.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare