Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vitara 1.6 16v de Maramu'


evilboarder
 Share

Recommended Posts

Dupa mult timp, m-am hotarat sa-i fac un topic la Vitărică, pentru ca merita :)

 

Dupa discutia initiala de demult plina de intrebari legate de achizitie, pana la urma masina a fost achizitionata in oct 2017. Vitara SWB 1.6 16v, Metal top din '97, MRL-uri manuale.

Dupa o "teapa" la achizitie, am suflat greu si am pornit in cautarea unui service. Asteptarea a fost lunga (4 luni), pe urma au urmat alte achizitii. Stadiul actual al masinii se observa in ultimele poze.

 

IMG_7721.thumb.JPG.530e0cae27fa61cf1a3880e87c8453a4.JPGIMG_7733.thumb.JPG.4b1ae88784b876e92e94c53f3fa3e1f2.JPGIMG_8083.thumb.JPG.5c0eaf3e3c3fce07698447cf68e3a383.JPGIMG_8085.thumb.JPG.7b37b5bfbcfa7e6ad0105a0ac6323c34.JPGIMG_8088.thumb.JPG.309801a3075d8bf1399f58644d35833e.JPGIMG_8328.thumb.JPG.6824197862093a6b5e3227863d5e89c9.JPGIMG_8488.thumb.JPG.36ea72af7aa39c0835f6d4d7a1b1e5a9.JPGIMG_8489.thumb.JPG.f04dbecb97fbb03232153b1302c5d33f.JPGIMG_8490.thumb.JPG.296a9fa59efb948c9a6a702232cfdc98.JPG

Edited by evilboarder
Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Tura 3 de poze

 

IMG_0370.thumb.JPG.a843e80f4b33e48c4291d5d8358ad26d.JPG894f4538-df3c-4f1c-b09f-f0dc550f14dd.thumb.JPG.24ab0a3f98b78e7f4b921b4ba551b427.JPGIMG_0258.thumb.JPG.b94bf328f89beaf832c79f5263607f4e.JPGIMG_0669.thumb.JPG.16ae1f9cc3e6cc72215fb3428c5a4981.JPGIMG_1055.thumb.JPG.533e772d18575de14215c78728721d68.JPG563169ee-e229-4f4e-847d-443a1bb117ae.thumb.JPG.cb7ce87261dd44ef23943b63f06b80b8.JPG

 

 

 

Momentan urmeaza paravanturi la geamurile fata si un scut in fata si strans bani pt un troliu ascuns in bara originala si autoblocant pe spate.

 

Ar trebui si o operatiune de pus ulei in sasiu dupa cum mi s-a recomandat de cei care au facut lucrarile de tinichigerie si sudura. Voi ce parere aveti ?

Edited by evilboarder
Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Arata bine jucaria....ma bucur ca i-ai rezolvat rugina.... sa te bucuri de ea fara evenimente! Sa nu cumva sa faci greseala sa bagi uleiuri si vasiline, suntem in 2018, asculta de sfatul lui @adammoga80.

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Daca vrei sa o folosesti zi de zi la iarna, nu stiu daca o sa fi tocmai in regula cu gumele alea. Vad ca sunt M/T, in afara de faptul ca nu sunt legale (sau nu am vazut eu semnele corecte pe ele), daca nu ai profil de iarna pe ele s-ar putea sa aluneci tare pe zapada/gheata. Eu am montat BF-uri KO2 si merg minunat pe sosea in orice conditii pana acum iar pe drum forestier nu au avut absolut nici o problema. Offroad nu au vazut asa ca nu stiu ce sa zic.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Exista ceara pentru cavitati si la spray si la flacon de 1 litru. Aplicarea se face ori din spray ori cu pistol de anitfon / teroson.

Uitati ce zice nea gugles:

https://www.google.ro/search?q=ceara+de+cavitati&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjx7f6E8NfcAhWUxKYKHbwlCkkQ_AUICigB&biw=1536&bih=758

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Exista ceara pentru cavitati si la spray si la flacon de 1 litru. Aplicarea se face ori din spray ori cu pistol de anitfon / teroson.

Uitati ce zice nea gugles:

https://www.google.ro/search?q=ceara+de+cavitati&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjx7f6E8NfcAhWUxKYKHbwlCkkQ_AUICigB&biw=1536&bih=758

:wink:

 

Stiu ce zice, credeam ca recomandati vreun produs anume. Si inainte de ceara, se mai face ceva? Degresare ceva?

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara 1.6 16v de Maramu'

 

Salut,

 

Eu de recomandat nu recomand nimic (ca nu am avut nevoie pana acum, deci nu am folosit) dar poate are vreo parere alt coleg de forum. In mod normal la orice operatiune de aplicare de vopseluri, lacuri...diverse solutii... se va face curatare mecanica, spalare, degresare, dupa caz. Se presupune ca ceara se va aplica peste stratul de vopsea proaspata deci automat este curat.

 

Bafta!

Edited by iGeox
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use