Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomote de sub masina Discovery 2


amicu

Postări Recomandate

Salutare,

 

De ceva timp se aud 2 sunete de sub masina, (disco2, cutie automata), respectiv:

 

1. La demarare, pana in 20 km\h, un sunet de cuplaj, tac-tac-tac.. cu cat prinde viteza, cu atat se aude mai des, fara sa se auda mai tare sau mai incet. Cu siguranta e ceva ce se invarte, ca si cum ceva care se invarte loveste ceva fix si cu cat de invarte mai tare cu atat loveste mai des... am crezut ca e de la cardan(sunet asemanator), am dat jos cardanele, verificat crucile, totul in regula... ma gandesc fie din cutia de transfer sau mai grav, din cutia de viteze.

 

2. in mers, dupa ce ridic piciorul de pe acceleratie, fara sa franez, se aude un zgomot destul de tare ade sub masina, central, ca un crantanit... ma gandesc ca tot o piesa care se misca... dupa ce apas acceleratia, zgomotul dispare.

 

Ambele zgomote au aparut in acelasi timp, dupa o iesire la padure unde am fortat destul de mult masina, mai ales sa ies din noroaie...

 

Ma poate ajuta cineva?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

Ai schimbat vreodata rulmentul central din crucea dubla ? https://www.jgs4x4.co.uk/land-rover-discovery-2-td5-front-propshaft-centre-bearing-double-cardan/

Asa imi facea si mie la decelerare cand a fost distrus rulmentul.

 

Se poate sa fie crapat flexplate-ul de pe convertizor. Ai un capac prins 3 suruburi prin care poti sa vezi daca e crapat/rupt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

Ai schimbat vreodata rulmentul central din crucea dubla ? https://www.jgs4x4.co.uk/land-rover-discovery-2-td5-front-propshaft-centre-bearing-double-cardan/

Asa imi facea si mie la decelerare cand a fost distrus rulmentul.

 

Se poate sa fie crapat flexplate-ul de pe convertizor. Ai un capac prins 3 suruburi prin care poti sa vezi daca e crapat/rupt.

 

Nu am verificat. Multmesc de info. Maine dau jos cardanele si ma uit la ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

Acum ceva timp am dat jos cardanul fata cu aceleasi simptome...aveam o cruce pe care am auzit-o ca e pe duca dar am fost nevoit sa mai fac vreo 500 de km pana acasa cu platforma grea agatata...s-a facut praf si rulmentul central...am refacut cardanul cu kit complet de cruci plus rulment,saptamana trecuta l-am pus pe masina...acum vreo trei zile mergeam in coloana pe langa separatoare de sens si am auzit iarasi zgomotele specifice,descrise si de tine...m-au apucat dracii,am pus masina pe rampa,am tras de ambele cardane...nimic,nici un joc,totul arata bine...am gresat si am plecat...zgomotul era la locul lui...alaltaieri am dat jos cardanul spate si i-am schimbat crucea...am scapat de probleme.

Crucea veche avea o pastila blocata,ruginita...nu a ajuns vaselina in ea...de ce nu stiu.

Chiar daca vizual arata ok si nu au joc pot fi duse...

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

.....

Chiar daca vizual arata ok si nu au joc pot fi duse...

Confirm

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Azi am facut urmatoarele:

- am dat jos cele 2 cardane dar nu am reusit sa scot crucile, o sa ma duc la ceva centru de recinditionat cu ele

- pana sa le dau jos, masina fiind pe roti, in viteza si cu frana de mana trasa, am constatat rmatoarele: cardanul de pe fata avea un joc de circa 1/6 din rotatie, adica undeva la 10 grade, cel de pe spate era fix fix. Cand roteam de cardanul de pe fata, se auzea un clinkenit in cutia de transfer, eu l-am localizat catre spate, aproape de unde se leaga cardanul de pe spate, unde e si tamburul de frana de mana. E normal un asemenea joc/zgomot?

- dupa ce am dat jos cardanele,am rotit de prinderea de pe grupul de pe spate si este un joc in grupul de pe spate, similar ca unghi cu cel de pe fata,

- inainte sa dau jos cardanul de pe spate, am ridicat o roata si am rotit de el si se auzea un zgomot de fier pe fier tot in zona unde e piesa rotunda de unde pleaca cardanul spate, cu frana de mana.

 

Nu am avut curaj sa desfac zona respectiva, dar mai citesc si imi fac :)

 

Astept parerile si sfaturile voastre.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomote de sub masina Discovery 2

 

In viteza si cu frana de mana trasa nu ai ce sa misti la cardanul spate,e blocat de sabotii franei de mana.

La cel de față e normal jocul ala...e adunat din diferentialul central si diferentialul puntii fata plus jocul pinion-coroana.

Daca se aude fier pe fier in tamburul franei de mana il dai jos si schimbi sabotii.

Eu te-as sfatui sa o duci la cineva care se pricepe,sigur va fi mai ieftin.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare