Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :


rekaller

Postări Recomandate

Salut colegi, am achizitionat de curand un Pinin 2000 1.8 benzina cutie automata intr-o stare chiar buna ( verificata cu mecanic inainte de achizitionare.) totusi fiind la mana a 2-a (sper eu) bineinteles ca mi-au aparut cateva probleme pe care as vrea sa le gasesc cat de cat o rezolvare poate aici inainte sa ma duc la mecanic din nou, sau macar sa fiu cu 'tema' facuta inainte sa merg la service.

 

1) Pe bord am aprins martorul de SRS cu rosu. din ce am citit eu este vorba de airbaguri un senzor s-ar putea sa fie dat peste cap si trebuie resetat (cred ) .

2 )Masina are cutie automata, merge destul de lin sa zic asa ,dar la ralanti "toarce" intre 300-1000 RPM si baraie/zgaltaie destul de puternic. am schimbat si ultimile 2 bujii crezand ca de la ele era ( aveam 2 bune si 2 vechi ) , motorul trage mai bine dar baraiala tot acolo este..si tremura din toate incheieturile la relanti cand stationez la semafor.

3) Astazi 20 noiembrie, vremea rece, -4 grade astazi, am mers 4x4 pana am ajuns in oras. acolo cand am plecat de pe loc am cuplat inapoi in 2x4 ca deh au curatat drumurile. cand dau sa plec de pe loc am patinat. am incercat de vreo 2 ori sa iesi turat , nimic. evident am schimbat pe 4x4 si am iesit instant. Dar mi s-a aprins pe bord semnalul de ABS cu galben. sunt mai mult ca sigur ca e de la patinat, acum intrebarea mea este cum as putea sa il resetez sau ce ar trebui sa fac mai exact? ce probleme prezinta ledul acesta aprins pe bord?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

1. curata, verifica, misca etc mufele de sub scaune. Sunt mufele de la airbag-uri, uneori mai fac figuri. Invarte de volan si asculta cu atentie daca se aude un carait de la spira, din spatele volanului. La mine a fost si spira intrerupta si se auzea caraind.

2. in principal, daca motorul e GDI, cam toate au probleme cu admisia... clapeta, galeria si supapele sunt f murdare. ce poti face, mai simplu si mai rapid, e sa cureti clapeta de acceleratie si sa-i faci un reset si idle learn. Dupa ce cureti clapet, o pornesti si incalzesti motorul. Scoti vreo 15 min o borna, sa se reseteze. Pornesti fara consumatori, lasi 10 min sa mearga la ralanti, opresti 10 secunde, iar pornesti 10 minute cu AC la maxim. Repeti de 2-3 ori pornirea cu AC.

3. becul de ABS se stinge singur, daca nu mai sunt probleme. Daca a ramas aprins, posibil sa ai un senzor defect sau murdar. Se masoara, scrie in manual rezistenta pe care trebuie sa o aiba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

1. curata, verifica, misca etc mufele de sub scaune. Sunt mufele de la airbag-uri, uneori mai fac figuri. Invarte de volan si asculta cu atentie daca se aude un carait de la spira, din spatele volanului. La mine a fost si spira intrerupta si se auzea caraind.

2. in principal, daca motorul e GDI, cam toate au probleme cu admisia... clapeta, galeria si supapele sunt f murdare. ce poti face, mai simplu si mai rapid, e sa cureti clapeta de acceleratie si sa-i faci un reset si idle learn. Dupa ce cureti clapet, o pornesti si incalzesti motorul. Scoti vreo 15 min o borna, sa se reseteze. Pornesti fara consumatori, lasi 10 min sa mearga la ralanti, opresti 10 secunde, iar pornesti 10 minute cu AC la maxim. Repeti de 2-3 ori pornirea cu AC.

3. becul de ABS se stinge singur, daca nu mai sunt probleme. Daca a ramas aprins, posibil sa ai un senzor defect sau murdar. Se masoara, scrie in manual rezistenta pe care trebuie sa o aiba

 

Salut, mersi, incerc in week-end si te anunt! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

1. curata, verifica, misca etc mufele de sub scaune. Sunt mufele de la airbag-uri, uneori mai fac figuri. Invarte de volan si asculta cu atentie daca se aude un carait de la spira, din spatele volanului. La mine a fost si spira intrerupta si se auzea caraind.

2. in principal, daca motorul e GDI, cam toate au probleme cu admisia... clapeta, galeria si supapele sunt f murdare. ce poti face, mai simplu si mai rapid, e sa cureti clapeta de acceleratie si sa-i faci un reset si idle learn. Dupa ce cureti clapet, o pornesti si incalzesti motorul. Scoti vreo 15 min o borna, sa se reseteze. Pornesti fara consumatori, lasi 10 min sa mearga la ralanti, opresti 10 secunde, iar pornesti 10 minute cu AC la maxim. Repeti de 2-3 ori pornirea cu AC.

3. becul de ABS se stinge singur, daca nu mai sunt probleme. Daca a ramas aprins, posibil sa ai un senzor defect sau murdar. Se masoara, scrie in manual rezistenta pe care trebuie sa o aiba

 

Uite aici procedura de 'rememorare' a relantiului

 

[ATTACH=CONFIG]291430[/ATTACH]

 

Succes!

1401157642_pininmanual.jpg.e8b81b6b1043b6a11ddceec7cc3856e0.jpg

  • Like 1

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

. Invarte de volan si asculta cu atentie daca se aude un carait de la spira, din spatele volanului. La mine a fost si spira intrerupta si se auzea caraind.

 

referitor la spira, este sub volan? cum arata mai exact? ma gandesc ca s-ar putea sa fie de la asta martorul aprins SRS. a avut un accident si nah.

 

o sa verific mufele de sub scaune deasemenea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Am bagat benzina de 98 ieri si "toarce" mult mai bine...Revin cu update dupa week-end :>

 

De cand am luat masina, am bagat benzina 95 de cateva ori la drum intins si m-am rugat de masina sa fac depasiri.

 

In rest folosesc 99% numai benzina 98/100. Se simte diferenta.

 

 

referitor la spira, este sub volan? cum arata mai exact? ma gandesc ca s-ar putea sa fie de la asta martorul aprins SRS. a avut un accident si nah.

 

o sa verific mufele de sub scaune deasemenea.

 

Eu am rezolvat problema cu martorul SRS prin schimbarea volanului. Am cumparat unul de la dezmembrari cu £50. In cel vechi era un contact imperfect si mi-au zis ca e posibil sa declanseze airbagul cand incearca sa-l desfaca. Asa ca am mers pe varianta mai sigura si l-am schimbat.

 

:dr2

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut colegi, am achizitionat de curand un Pinin 2000 1.8 benzina cutie automata intr-o stare chiar buna ( verificata cu mecanic inainte de achizitionare.) totusi fiind la mana a 2-a (sper eu) bineinteles ca mi-au aparut cateva probleme pe care as vrea sa le gasesc cat de cat o rezolvare poate aici inainte sa ma duc la mecanic din nou, sau macar sa fiu cu 'tema' facuta inainte sa merg la service.

 

1) Pe bord am aprins martorul de SRS cu rosu. din ce am citit eu este vorba de airbaguri un senzor s-ar putea sa fie dat peste cap si trebuie resetat (cred ) .

2 )Masina are cutie automata, merge destul de lin sa zic asa ,dar la ralanti "toarce" intre 300-1000 RPM si baraie/zgaltaie destul de puternic. am schimbat si ultimile 2 bujii crezand ca de la ele era ( aveam 2 bune si 2 vechi ) , motorul trage mai bine dar baraiala tot acolo este..si tremura din toate incheieturile la relanti cand stationez la semafor.

3) Astazi 20 noiembrie, vremea rece, -4 grade astazi, am mers 4x4 pana am ajuns in oras. acolo cand am plecat de pe loc am cuplat inapoi in 2x4 ca deh au curatat drumurile. cand dau sa plec de pe loc am patinat. am incercat de vreo 2 ori sa iesi turat , nimic. evident am schimbat pe 4x4 si am iesit instant. Dar mi s-a aprins pe bord semnalul de ABS cu galben. sunt mai mult ca sigur ca e de la patinat, acum intrebarea mea este cum as putea sa il resetez sau ce ar trebui sa fac mai exact? ce probleme prezinta ledul acesta aprins pe bord?

 

Multumesc anticipat!

Buna seara.Ai rezolvat problemele?Am avut si eu un Pinin, o minune de masinuta pentru ce stie si poate sa faca.Aceleasi probleme le-am avut si eu cu relantiul si ABS-ul.Eu am rezolvat problema cu relantiul curatand clapeta de acceleratie si schimband microfiltrele de benzina

Iar treaba cu ABS-ul mi se aprindea ori de cate ori ajungea apa la unul din senzori.Cand se usca....se stingea doar ca atata cat era aprins becul...ciuciu ABS.Microfiltrele sunt ieftine dar putin mai greuț de schimbat, ca e destul de greu accesibil sa ajungi la ele, ai unu pe tur si unu pe returul din pompa de inalta.Bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salutare,

 

Un prieten si-a achizitionat acum 2 zile un pinin, 2.0 GDI, 2001, 165000 km, cutie automata. Are urmatoarele probleme:

1. In bord, nu i se aprinde martorul de 4x4, rotile din spate, dupa cum urmeaza: in 2x4 rotile din spate nu se aprind si cele de sus clipocesc; din ce am citit nu e normal sa clipoceasca. In 4x4 normal stau aprinse cele de sus, cele de jos nu se aprind. In super select se aprinde difflock. Stie cineva care ar fi cauza? Din ce am citit, faptul ca clipoceste arata o problema... Mentionez ca masina cupleaza 2x4 - 4x4 fara probleme;

2. Motorul are un tacanit la relanti, un tacanit metalic

 

Imi cer scuze de folosirea excesiva a cuvantului "clipocit", altu nu mi-a venit.

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salutare,

 

Un prieten si-a achizitionat acum 2 zile un pinin, 2.0 GDI, 2001, 165000 km, cutie automata. Are urmatoarele probleme:

1. In bord, nu i se aprinde martorul de 4x4, rotile din spate, dupa cum urmeaza: in 2x4 rotile din spate nu se aprind si cele de sus clipocesc; din ce am citit nu e normal sa clipoceasca. In 4x4 normal stau aprinse cele de sus, cele de jos nu se aprind. In super select se aprinde difflock. Stie cineva care ar fi cauza? Din ce am citit, faptul ca clipoceste arata o problema... Mentionez ca masina cupleaza 2x4 - 4x4 fara probleme;

2. Motorul are un tacanit la relanti, un tacanit metalic

 

Imi cer scuze de folosirea excesiva a cuvantului "clipocit", altu nu mi-a venit.

 

Multumesc

 

Salut, cel mai bine ar fi sa faca o verificare manuala a sistemului 4x4.

 

1. Cred ca s-a ars led-ul pt 'puntea spate' si trebuie schimbat. La al meu de la inceput led-ul portocaliu clipeste si in 2x4 si in 4x4 Hi. Cand blochez centralul led-ul portocaliu ramane constant aprins. Revin in 4x2, clipeste constant dar masina e verificata si merge perfect.

 

Sub cutia de transfer sunt 3 fire. In 90% din cazuri, sistemul 4x4 functioneaza perfect dar in timp firele de sub masina ori au fost smulse si nu mai indica ok, ori sunt oxidate conexiunile.

 

 

2. Acolo as merge la reprezentanta, pus pe tester si verificat amanuntit.

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut.

Mie la Pinin cand era doar pe 2x4 imi palpaiau ledurile pe tractiunea spate, doar cand cuplam si tractiunea fata stateau aprinse toate 4 ledurile.Din ce am auzit de la altii,cica ar exista undeva pe cutia de transfer niste sonde care transmit informatia cand cuplezi de se aprind ledurile in bord si ca ar trebui curatate.Io unu nu le-am cautat atata timp cat cuplajele functionau.

Editat de Aviatorulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Tractiunea spate e permanenta, nu se poate decupla... martorul ar trebui sa stea aprins mereu. In 99% din cazuri e becul din bord ars (e un bec T5, mic). Fata sau centralul clipesc uneori la pornire, dar ar trebui sa se stinga dupa cativa metri parcursi cu masina. E posibil sa fie contactele de la sonde oxidate (sub masina sunt expuse la umezeala si mizerie), sau sonda defecta, daca nu se sting.

Tacanitul e, in general, de la tacheti. Depinde si ce ulei foloseste... cu 5w40 erau galagiosi la rece, cu 10w40 sunt mai ok acum (e normal, e mai gros uleiul). Mai exista si o procedura in manual, pt incarcarea circuitului de ungere... cu motorul cald, se tine la 3000 ture 10 secunde, se lasa la ralanti alte 10 secunde, se repeta de 4-5-6 ori. Dupa o perioada incepe iar sa tacane, se face iar procedura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Da da, ai dreptate ca tractiunea spate e permanenta.Am vrut sa spun ca statea aprinse toate 4 ledurile cand cuplam si fata,am facut corectarea in post, ideea e ca la mine spatele a palpait tot timpul cand tragea doar puntea spate, uneori chiar palpaiau mai repede.S-ar putea sa ai mare dreptate cu contactele oxidate.Ciudat era ca uneori cand palpaiau rapid,daca trageam in spate maneta pentru cuplaje,clipeau regulat oarecum.Cred ca pe o groapa sau ridicata pe elevator daca sunt date jos sondele si curatate,verificate si mufele,tind sa cred ca se rezolva problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut. Multumesc pentru raspunsuri.

Mai am doua probleme:

1. Ventilatorul de la radiator nu l-am vazut mergand inca. Acul in bord creste pana la jumatate si ramane acolo. Nu ar trebui sa porneasca totusi dupa o ora de mers?

2. Niste sfaturi despre rugina. Am pe sasiu in doua locuri. Se vad in poze.

 

2552861_WhatsAppImage2018-11-23at15_59_25.thumb.jpeg.67813931d0ddeaa0059412f26eb881b2.jpeg

1576739297_WhatsAppImage2018-11-23at15_59.25(2).thumb.jpeg.b7fae104c1157d536eac0cb0c179f2ad.jpeg

1052448257_WhatsAppImage2018-11-23at15_59.25(1).thumb.jpeg.281b1ac738efb3681358fbb05d0aaa3a.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut.

Sincer nu am urmarit niciodata daca a pornit sau nu vreodata ventilatorul de pe radiator, dar atata timp cat apa nu urca inseamna ca e ok.

Cat despre rugina,asta e boala pininurilor.Nu prea sunt de gasit fara rugina decat prin sudul Italiei sau Spania.Cred ca rezolvarea e sa gasesti un tinichigiu priceput si cu rabdare care sa decupeze ce-i mancat de rugina si sa reconstruiasca bucata decupata.La a mea asa am procedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut din nou. Ma poate ajuta cineva cu un service / mecanic, in Bucuresti sau imprejurimi, care sa stie cat de cat despre Pinin?

Multumesc anticipat pentru orice recomandare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Buna ziua!

Am de gand sa achizitionez un Pinin, la mana a doua, imi puteti da cateva sfaturi in privința aceasta? Ma refer la ce anume sa fiu atent si la ce nu in momentul vizionarii aurovehicolului, unde trebuie sa ma uit sa vad defecte ascunse cum imi dau seama daca motorul este in mintile lui si chestii din aceatea etc, etc!

Va multumesc toate cele bune!

The way of ... Samurai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Salut!

In primul rand sa dai o tura cu masina atat pe un teren putin accidentat si cativa km la 80-100 km/h sa auzi daca sunt probleme la roti si la motor. Mergi cu ea in toate vitezele, cupleaza diferentialul in toate pozitiile si mergi cu ele daca scot vreun zgomot.

In al doilea rand vezi cu sta la relanti, daca oscileaza , daca coboara sub 500 sau sta in peste 1000. Daca ostcileaza sigur are depuneri sau probleme la clapeta de acceletratie.

In al treilea rand verific-o de rugina. Pininurile fara rugina sunt foarte rare dar conteaza cata rugina are. Deobicei cele aduse de afara sunt vopsite sa nu poti vedea stadiul ruginei. Iti recomand sa fi atent la acest aspect. Verifica sasiul in primul rand, arcurile, la motor tablaraia si protbagaj sa nu aiba gauri de rugina. Evident la exterior la praguri, interior aripi.

Daca nu e vopsita macar se vede in ce stadiu e rugina.

Astea sunt in mare. Probleme ascunse pot fi multe : baterie, uleiuri, pompe, microfiltre, bujii etc. pe care nu le poti verifica decat la un service daca se poate.

Posteaza poze aici cu ce gasesti si ne mai dam cu parerea :)

Succes!

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI 4x4, an 2001, motor 1998 cmc, 88 kw-120 CP, 4x4 + reductor, clima A/C, ABS, geamuri si oglinzi electrice, central.

Nu mai stiu cu adaug fotografii, ma poate ajuta cineva.?

Editat de Razvy_GL
The way of ... Samurai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Mitsubishi Pajero Pinin 2.0 GDI 4x4, an 2001, motor 1998 cmc, 88 kw-120 CP, 4x4 + reductor, clima A/C, ABS, geamuri si oglinzi electrice, central.

Nu mai stiu cu adaug fotografii, ma poate ajuta cineva.?

 

Mai bine incerci asa :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?56551-Metoda-noua-si-functionala-pentru-postarea-de-atasamente-si-imagini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare