Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :


rekaller

Postări Recomandate

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Buna seara.Ai rezolvat problemele?Am avut si eu un Pinin, o minune de masinuta pentru ce stie si poate sa faca.Aceleasi probleme le-am avut si eu cu relantiul si ABS-ul.Eu am rezolvat problema cu relantiul curatand clapeta de acceleratie si schimband microfiltrele de benzina

Iar treaba cu ABS-ul mi se aprindea ori de cate ori ajungea apa la unul din senzori.Cand se usca....se stingea doar ca atata cat era aprins becul...ciuciu ABS.Microfiltrele sunt ieftine dar putin mai greuț de schimbat, ca e destul de greu accesibil sa ajungi la ele, ai unu pe tur si unu pe returul din pompa de inalta.Bafta multa!

 

Salut, nu am reusit sa ii dau de capat nici cu relantiul nici cu SRS-ul..am si fost la alt mecanic care mi-a ridicat un pic turatia la relanti pe la 700 dar tot aceleasi simptome are. cat despre SRS am verificat mufele de sub scaune le-am pus la loc si tot acelasi rezultat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cateva sfaturi in legatura cu Pinin :

 

Uite aici procedura de 'rememorare' a relantiului

 

[ATTACH=CONFIG]291430[/ATTACH]

 

Succes!

 

 

Am facut-o! merge perfect in relanti acum! dar dupa ce o turez/incep sa merg cu ea, la semafor iarasi baraie din toate incheieturile...:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

salut colegii, am achiziționat de curând un pajero pinin, și am mici nereguli, la care nu le găsesc cauza, am fost la service să pună testerul și nu au generație mai veche

  1. rezervorul era pe 0, la primul peco am alimentat, pe drum s-a aprins check engine, eu cred că e de la benzină sau de la faptul că a fost pe 0, aș vrea să știu și dacă pot șterge martorul.
  2. la denivelări mici nu se aude nimic, în schimb la gropi mai mari se aude un trăncănit de parcă se lovește ceva de caroserie, am verificat bucșa de la jug (cutie) e în stare bună ( joacă cînd împing de ea dar bănuiesc că e normal)
  3. motorul la relante e sub 800 turații și mai face și un alt zgomot dar nu pare să fie de la tacheți

mă poate ajuta cineva cu sfaturi?

mulțumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce motor?

1. Daca e gdi, erorile generale pot fi citite cu orice tester obd2, inclusiv elm chinezesc de 50 lei.

2. fata, spate? poti fi multe...

3. ralantiul normal e pe la 6-700 ture. "alt zgomot" nu inseamna nimic pe net

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare