Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Super selector 4wd, cum se foloseste?


C.matei.1990

Postări Recomandate

Salutare, sunt si eu proaspat propietar al unui Pinin 2.0gdi 2005, nu prea inteleg daca este normal ca atunci cand cuplez fata pe greu 4Llc sa se vireze foarte greu, parca ar frana cv pe virare... Nu am fortat, am decuplat imediat pana am ajuns pe loc drept, m-am gandit ca ar putea avea dif blocabil si sa se blocheze automat atunci cand cuplezi pe greu, dar nu apare nimic la bord pe axa spate, doar cerculetul portocaliu din mijloc si rotile verzi fata..

Si inca ceva, uleiul din cutia de transfer se inlocuieste regulat?

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Beculetul galben inseamna ca diferentialul central e blocat si corespunde modului 4Hlc sau modului 4Llc. lc vine de la "lock central"

Ideea de baza este ca aceaste 2 setari in care diferentialul central e blocat nu se folosesc pe suprafete cu aderenta buna - asfalt , deoarece daca virezi apar suprasolicitari in cutia de transfer / cardan, etc.De aici si senzatia ca masina merge franata.

Modurile "lc" se folosesc numai pe suprafete cu aderenta scazuta: zapada, noroi, pietris si chiar in aceste situatii e bine sa eviti bracarea la maxim. Mai bine mai faci o manevra in plus :)

Deci ai facut foarte bine ca ai simtit masina si ai decuplat imediat. Inca ceva: tractiunea pe spate e permanenta. Daca nu se aprinde beculetul de la bord pentru rotile din spate, ori e ars ori ai o problema la firele legate la grup.

 

Mai jos 2 link-uri pe wiki cu o descriere sumara a sistemului superselect:

https://en.wikipedia.org/wiki/Super_Select

 

https://www.awdwiki.com/en/super+select/

 

Despre ulei nu stiu sa iti raspund acum dar daca scotocesti un pic pe net sigur gasesti manualul si recomandarile de intretinere.

 

Spor la offroad :)

Editat de ottonel
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare