Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Aliniere unghi cruci cardan spate


bogus

Postări Recomandate

As avea nevoie un un pic de ajutor cu o schema a unghiului de aliniere la crucile de la cardanul spate la G W460, (scurt ampatament 2400mm)

Al meu a fost reparat si nu s-a mai respectat unghiul.

In principiu stiu ca trebuie sa exite pe partea din spate o sageata care trebuie aliniata cu gresorul si pe urma una dintre cruci trebuie sa fie la 170 de grade fata de cealalta, sau cel putin ceva de genul, asta am auzit doar ca poveste.

Ideea e ca cardanul meu spate a fost refacut si pus inapoi ca un cardan obisnuit cu crucile aliniate normal, el la orizontala pe banc de proba merge perfect fara nici o bataie dar montat pe masina de la vreo 40km/h incepe sa bata destul de puternic

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cluj la cineva care are un mic atelier specializat doar in cardane. Vad ca nu esti din Cluj asa ca degeaba iti dau detalii de genul pe strada X in spate la chestia Y, dar iti pot da in privat nr

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai e cazul, am lamurit problema pana la urma, nu batea cardanul spate ci intermediarul, sunt in curs de rezolvare a problemei... Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

simplu, verifici pe rand cardanele, spate spate e evident, pentru fata demontezi cardanul spate si mergi cu fata cuplata, iar pentru intermediar e si mai simplu, pui pe loc, o bagi in neutru si in viteza 5 si ii dai pedala, se va invartii doar intermediarul

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare