Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Intrebari legate de achizita unei Toyota Hilux 2.5

Alex78
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

Ma tot foiesc de cateva zile daca sa scriu sau nu de rusine sa nu pun intrebari prea stupide... Am decis totusi sa incerc. Am sa ma si prezint deoarece topicul de prezentare membri cred ca a ajuns la dimensiunea maxima si nu mai pot adauga comentarii.

Ma numesc Alexandru Prodan, am 41 de ani si sunt din Bucuresti dar cu inima de bucovinean din Suceava :). Nu am familie. Sunt IT-ist de meserie si imi place sa bricolez. Nu prea imi place orasul. Mereu am fost un tip care a tras spre outdooor si am visat sa vizitez toata tara. De asemenea mereu am fost atras de masinile de teren. Pe la 20 de ani imi imaginam cum o sa castig eu la loto suma cea mare si o sa imi iau un Hummer H2 :). Pe urma a inceput sa imi placa Jeep Wrangler. Odata cu inaintarea in varsta am inceput sa fiu mai realist si mi-a atras atentia Toyota Hilux. Inteleg ca este o masina foarte durabila cu intretinere minima. Eu toata viata am condus Dacii. De 13 ani am un Logan 1.4 MPI care mecanic se tine foarte bine dar din pacate am ignorat o perioada spalarea si a aparut rugina plus cateva indoituri in tabla acumulate dea lungul anilor. Deci zilele ii sunt numarate :).

Acum problema mea:

Cam peste un an si un pic termin creditul actual si vreau sa fac un credit nou ca sa schimb masina. Optiunile mele: Logan MCV Stepway nou sau o Toyota Hilux Doublecab 2.5 de prin 2005-2007 cu 250000+ km la un buget maxim de 12000 euro + vreo 2000 euro pentru reparat/schimbat chestii critice (cam asta am vazut pe olx ca pot cumpoara in banii astia). Pretentia mea este ca urmatoarea masina sa ma tina aproximativ 15-20 de ani la un stil de condus linistit, cca. 10000km/an probabil mai mult daca e 4x4. Daca va fi 4x4 nu am ganduri de offroad din ala greu (drumuri de tara, dealuri si drumuri forestiere cat de cat circulabile).

Am sa numerotez intrebarile ca sa raspunda fiecare la care stie si imi centralizez eu raspunsurile daca vor fi :).

1. Credeti ca este posibil sa ma tina o Toyota Hilux inca 15 ani in conditiile in care ea are deja 14-15 ani vechime?

2. Nu imi este clar cum este incadrat un Hilux Doublecab 2.5. Ca vehicul sau autoutilitara. As prefera vehicul.

3. Pentru Logan cheltuielile anuale sunt asa: impozit 50 lei, rovinieta 130 lei, rca 260 lei (nu, nu am gresit suma), itp 100 lei, revizie 350 lei. Total: cca. 900-1000 lei in functie de revizii. Din ce am reusit sa gasesc pe net pentru un Hilux Doublecab 2.5 ca autovehicul impozitul este 936 lei, rovinieta 130 lei si ITP 150 lei. Ce nu am reusit sa gasesc este: cat platiti pentru un RCA? cat costa o revizie anuala?

4. Cam cat de des estimati ca pica piesele de pe Hilux si cam la ce costuri suplimentare sa ma astept anual?

Pentru mine este un prag psihologic sa trec de la 1000 lei/an la 2000-3000lei pe an si vreau sa stiu daca merita. Nu sunt in categoria sociala a oamenilor bogati. Am un salariu usor peste medie si mi-as permite un Hilux daca nu as avea probleme mari si foarte scump de remediat.

Probabil va veni si intrebarea "la ce iti trebuie un hilux?". Sincer, e un moft pentru sufletul meu. Imi fac si o casa langa bucuresti la care lucrez singur si car diverse materiale (momentan cocosez loganul). Toamna/iarna drumurile sunt noroioase sau cu zapezi maricele. Cu loganul intr-o iarna nu am putut ajunge la casa care era la 500 metri de ultimul drum curatat, iar in primavara m-a scos vecinul din curte pentru ca ramasesem blocat in noroi :). Cand ma voi muta peste cativa ani, asta va fi o problema. De asemnea e visul ala cu vizitatul tarii. Eu nu prea vizitez orase. Mai mult ma atrage un drum de tara cu ceva peisaj, liniste si cantec de pasarele :). Cred ca un Hilux ar fi perfect. La consum vad ca e cam la fel ca la logan, deci nu e o problema :).

Va multumesc in avans pentru rabdare si pentru eventualele raspunsuri la intrebarile mele. Poate vi se par stupide unele. Dar mie nu-mi dau pace :)

• Like 1

Salut,

Hilux este incadrata ca autoutilitara deci impozitul este in jur de 400+ ron in Bucuresti. RCA intre 700-1000 Ron, vigneta pe 1 an vreo 450 ron, din cate imi amintesc. Astea sunt costuri "fixe", le platesti chiar daca tii masina in fata blocului:h5

Despre costuri cu piesele iti poate da detalii un coleg cu acaret Hilux insa nu te astepta sa fie similare cu Logan.

Stima

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"

Salut,

Hilux este incadrata ca autoutilitara deci impozitul este in jur de 400+ ron in Bucuresti. RCA intre 700-1000 Ron, vigneta pe 1 an vreo 450 ron, din cate imi amintesc. Astea sunt costuri "fixe", le platesti chiar daca tii masina in fata blocului:h5

Despre costuri cu piesele iti poate da detalii un coleg cu acaret Hilux insa nu te astepta sa fie similare cu Logan.

Stima

Multumesc frumos pentru raspuns. Clar nu ma astept la aceleasi cheltuieli ca la Logan :) . Ce-mi fac eu griji e cat de des se poate strica. Adica daca o piesa care ar putea costa 2000+ lei pica o data la 3-4 ani sau mai des, nu prea mai renteaza pentru mine.

Ai idee la autoutilitare ITP-ul se face la 1 an sau la 6 luni? Un amic mi-a zis ca la 6 luni dar la fel, nu am reusit sa confirm informatia pe internet.

Daca iti iei masina cu gandul la cat de des se va strica atunci fa o investitie serioasa si ia-ti una noua :banana

Hilux este o masina de munca foarte fiabila, probabil ai vazut ca este prezenta pe tot globul si nu degeaba. Acum pe orice fier se mai strica ceva, depinde cum este exploatat, daca se fac sau nu revizii la timp, sunt multi factori de luat in calcul.

ITP la autoutilitare se face la 12 luni, doar la auto in regim de taxi stiu ca se face la 6 luni.

Stima,

"Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"

Hei Alex, ma bucur sa te citesc si sa te vad si pe aici...

Asta cu Hilux-ul este cu cantec......pt suflet si eu as vrea sa am aceeasi directie... dar..

preturile sunt mari la un Hilux. cel mai probabil ca te va tine 10ani ,avantaj la diesel ca este utilitara-asta cu excluderea din orase nu stiu daca te mai afecteaza .

piesele in schimb, la o masina de 10 ani, treb sa fii atent maxim la cum a fost exploatata,fiind in principal masina de munca. aici te poate costa muuuult sau 1000E aia alocata prima data si gata pt ceva timp....

o revizie si mici remedieri se pot face in curte la o bere, nu este nimic deosebit doar experienta si chef. Si de priceput stiu ca iti place,de invatat nu se pune problema.....

loganul nou va invinge la costuri.fara drept de apel. dar la utilitate si inima Hiluxul va fi pansament.... din pacate, toate placerile vin cu niste costuri exponentiale.....

toyota are piese scumpe,asta este crudul adevar. .....dar exploatata cu grija se va pastra in timp ok.

cautand cu atentie ceva timp,cu banii in buzunar,probabil ca vei gasi si un hilux ok. Alea ok sunt rare si scumpe, va trebui sa te pregatesti de pescuit.....

• Like 1

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Oricat de bun e hiluxul, dupa cativa ani o sa ai rugina si de asta greu scapi. Ca si costuri nu o sa poti compara o masina noua cu una sh de peste 10 ani.

Dar cum dacia nu-i ca toyota, eu as alege toyota fara sa ma gandesc de doua ori. O viata ai si aia merita sa ti-o petreci in ceva bun :jp1

Hei Alex, ma bucur sa te citesc si sa te vad si pe aici...

Asta cu Hilux-ul este cu cantec......pt suflet si eu as vrea sa am aceeasi directie... dar..

preturile sunt mari la un Hilux. cel mai probabil ca te va tine 10ani ,avantaj la diesel ca este utilitara-asta cu excluderea din orase nu stiu daca te mai afecteaza .

piesele in schimb, la o masina de 10 ani, treb sa fii atent maxim la cum a fost exploatata,fiind in principal masina de munca. aici te poate costa muuuult sau 1000E aia alocata prima data si gata pt ceva timp....

o revizie si mici remedieri se pot face in curte la o bere, nu este nimic deosebit doar experienta si chef. Si de priceput stiu ca iti place,de invatat nu se pune problema.....

loganul nou va invinge la costuri.fara drept de apel. dar la utilitate si inima Hiluxul va fi pansament.... din pacate, toate placerile vin cu niste costuri exponentiale.....

toyota are piese scumpe,asta este crudul adevar. .....dar exploatata cu grija se va pastra in timp ok.

cautand cu atentie ceva timp,cu banii in buzunar,probabil ca vei gasi si un hilux ok. Alea ok sunt rare si scumpe, va trebui sa te pregatesti de pescuit.....

Multumesc Razvan. Esti Razvan cu care am fost cu canoele pe Neajlov? :).

Probabil voi ramana la un MCV Stepway nou sau un Duster 4x4 second hand. Asa cheltuielile anuale erau ok, dar cum ai zis, nu stiu ce masina gasesc. Si cum nu ma pricep, sansele sunt sa imi iau teapa :).

Dar cum dacia nu-i ca toyota, eu as alege toyota fara sa ma gandesc de doua ori. O viata ai si aia merita sa ti-o petreci in ceva bun :jp1

Asa ma gandeam si eu. Toata viata am trait defensiv si am balit la ce au altii :) ... Voi vedea cand o sa am banii. Momentan voiam sa adun informatiile legate de costurile fixe ca sa stiu daca imi permint masina fara sa mananc doar pateu cu paine :)).

Multumesc pentru opinie.

Multumesc Razvan. Esti Razvan cu care am fost cu canoele pe Neajlov? :).

Probabil voi ramana la un MCV Stepway nou sau un Duster 4x4 second hand. Asa cheltuielile anuale erau ok, dar cum ai zis, nu stiu ce masina gasesc. Si cum nu ma pricep, sansele sunt sa imi iau teapa :).

ca sa fac o gluma legata de intrebarea ta, iegzact ala....

Uite, sa stii ca un duster ok diesel sau benzina gasesti pana in 10.000E. cu niste costuri de exploatare comparative cu loganul +10% si daca esti atent la cine il vinde si cu km putini.....eu am unul, prima serie ,are 200000 km si este absolut ok.

As cauta unul dupa 2014 cred, cu motiv...sa fie facelift pt duster 1 si benzina ca tot mergi putin si nu conteaza consumul.doar intretinerea, ca-i mai ieftina la benzina.....

pt ce vreitu, sunt sigur 99% ca un duster este suficient....

Dar sa nu uitam, daca nu as avea grija banilor,as lua maine un hilux.......

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Am trecut de la Hilux(2003) la Duster(2013) si pot sa iti spun ca faci treaba cu Dusterul, diferentele sunt mari dar te adaptezi usor.
  • Like 1

"Daca vrei sa ajungi repede, mergi singur.

Daca vrei sa ajungi departe, mergeti impreuna."

Proverb african

• 1 year later...
  • 2 months later...

Salut Alex!

Ma bucura foarte mult povestea ta.

Ma aflu si eu in situatia in care vreau sa iau un hilux. 2014-2015 si motor de 3.0.

M am interesat de Asigurare (pentru B0 este 1050 de lei) si de Impozit ( intre 350 si 450 de lei)

La rovigneta as dori sa ma ajuti daca se plateste la categoria A (autoturism) sau B (vechul transport marfa - el fiind autoutilitara)

ITP ul la fel nu stiu cat este, iar pentru preturi am cerut catre 2 service uri niste oferte si astept si eu acum.

le voi posta aici caci poate vor mai ajunge si altii ca mine pe acest forum si sa plece cu informatii updatate :)

Spor la drumuri !

Salut Alex!

Ma bucura foarte mult povestea ta.

Ma aflu si eu in situatia in care vreau sa iau un hilux. 2014-2015 si motor de 3.0.

M am interesat de Asigurare (pentru B0 este 1050 de lei) si de Impozit ( intre 350 si 450 de lei)

La rovigneta as dori sa ma ajuti daca se plateste la categoria A (autoturism) sau B (vechul transport marfa - el fiind autoutilitara)

ITP ul la fel nu stiu cat este, iar pentru preturi am cerut catre 2 service uri niste oferte si astept si eu acum.

le voi posta aici caci poate vor mai ajunge si altii ca mine pe acest forum si sa plece cu informatii updatate :)

Spor la drumuri !

Salut Alex,

La RCA eu am B8 asa ca a fost 718 lei/an cu decontare directa (aveam si optiuni mai ieftine in jur de 500 lei dar am ales Groupama).

Rovinieta e de autoutilitara. E in jur de 450 lei. Eu nu prea ies din oras prea des asa ca iau pe o saptamana cand am nevoie sa ies (29 lei).

ITP-ul il fac abia la anul dar pune un 250 lei pentru asta ca sa fii sigur.

A mea e din 2013 cu motor de 3 litri. Ce nu imi place e ca a venit cu roti de 15 din fabrica. As fi vrut de 17.

Sper sa te ajute informatiile.

Numai bine!

Alex

• 5 months later...
Buna seara,

La 2 ani dupa postarea asta am reusit sa imi iau Hilux :).

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-size":"full","title":"CB8802D4-1662-4140-8A85-0DBA842CC0A7.jpeg","data-attachmentid":1315875}[/ATTACH]

S-o satapanesti sanatos, aceeasi culoare cu a mea.

Am reusit sa iau softul de techstream de la toyota, daca ai vreo eroare ceva sau daca vrei sa vezi cum stai cu injectoarele.

Bafta,

Andrei

S-o satapanesti sanatos, aceeasi culoare cu a mea.

Am reusit sa iau softul de techstream de la toyota, daca ai vreo eroare ceva sau daca vrei sa vezi cum stai cu injectoarele.

Bafta,

Andrei

Multumesc frumos!

Daca este "sharuibil" as dori si eu softul :)

Multumesc frumos!

Daca este "sharuibil" as dori si eu softul :)

Salut, iti trebuie cablu dedicat toyota (ebay 30$ plus minus ) si de obicei chinezu iti da si un "cd" cu softul crackuit, daca nu merge gasesti softul pe net.

E un pic de chin cu instalatul, mai ales ca e nevoie de un laptop de generatie mai veche.

Dar daca esti din Bucuresti, ne putem auzi si vedem cum e al meu ( free of charge ).

Bafta,

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use