Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme radio + ceas


verzet

Postări Recomandate

Salut colegi. Am o problema la masina mea. Radio si ceasul nu mai pornesc. Am verificat sigurantele de la tabloul de sub bord din partea stanga la "DOME"cat si cele din fata de la motor si nu e nici una arsa. Ce ar mai putea fi? Becul din interior functioneaza, ceea ce e ciudat ca vine pe aceeasi siguranta , din ce stiu eu ,cu radio si ceasul.

Doresc sa mentionez ca am schimbat bricheta, moment in care am facut am reusit de am facut un scurt, dar am schimbat siguranta dupa care bricheta a mers. Sa aiba vreo legatura?

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

Si eu am avut probleme cu bricheta.

Posibil problema sa fie de pe alt circuit plafoniera ar trebui sa fie alimentata chiar daca nu ai cheia in contact .

Radio si ceasul folosesc doua alimentari una permanenta -pentru a mentine in memorie ora respectiv setari specifice ale radioului - a doua prin contact.

Eu as verifica in partea superioara a panoului de sigurante din interior (la picioarele soferului stg.) sunt patru protectii - breaker verifica daca sunt toate ok

Iti recomand sa scoti fiecare siguranta in parte din panou si sa verifici sigurantele respectiv clemele din panou in timp oxideaza se curata usor cu spray de contacte.

@Landcruiser
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai verificat încă o data toate sigurantele, nu păreau puscate dar am observat cateva cu început de oxidare si le-am schimbat. După ce le- am.schimbat a dispărut si problema. Deci problema e rezolvată. Mersi de ajutor.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare