Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Despre cauciucuri off road , ET negativ si atins la flexari ?!

dan10
 Share

Recommended Posts

Salutare ! Detin un jimny 2002 doar cu suspensia inaltata +8 cm si nimic la caroserie . Rotile sunt 235.75.15 pe jantele originale . Motorul le ducea , era totul ok apoi am intors jantele la maxim (cele de jimny ) si imi atinge extrem de mult la mers pe drum normal . Nu mai zic flexari...

PANA SA LE INTORC NU ATINGEA !!! Deci problema este ET-uk negativ

Ce solutii am ?

Trebuie et-ul micsorat si anvelope mai mici . Ce combinatie sa adopt sa am putin et negativ (plastice laterale) dar si anvelopa Simex ?

PS: Nu ma apuc sa tai aripri , bari , plastice , carenaje , sasiu , volan !!!!!

Jantele de jimny sunt foarte inguste din cate tin minte, 5.5j, incearca cu niste jante de la 7j in sus. Vad la profil ca ai ARO, incearca cu cele de ARO si vezi daca iti atinge. Cele de ARO originale au 7.5J si ET -5.

Daca ai simex inseamna ca sunt reesapate asta inseamna ca au un diametru mai mare decat 235 75 75 (733mm), undeva 750- 760 mm echivalentul la 30 inch.

Ce suspension lift ai pus de 8 cm? Masoara sa vedem daca sunt intradevar 8 cm. masori de la buza de jos a jantei pana la aripa . Un jimny stock are 62.5 cm, eu cu un SL +5cm am 68 cm .

Sfatul meu este sa pui 195 80 15 sai 215 75 15 simex si posibil sa nu mai ai probleme.

• Like 1
"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

• 1 month later...
 Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use