Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Feedback Suzuki Jimny

Silviu Daniel
 Share

Recommended Posts

Va salut cu respect ,

Saptamana aceasta vreau sa imi achizitonez un Suzuki Jimny an 2000, 2001 . Nu Detin foarte multe detalii tehnice despre aceasta masina , Ce Sfaturi imi dati ? Tin sa mentionez ca, Nu am mai avut suv/Jeep / masina 4X4.

Ce sa urmaresc la cumpararea masinii , in afara de caroserie ...? Multumesc astept feedback-ul Dvs cu interes!

Edited by Silviu Daniel

La un Jimny atat de vechi, caroseria este ultimul lucru la care trebuie sa te uiti. Cel mai important este sasiul, prinderile sasiului de caroserie, rugina sub plasticele din spate, din portbagaj, de sub bara spate, de sub bancheta spate, de la ochelarii farurilor etc. Daca sasiul este proaspat terosonat sau vopsit, daca vanzatorul nu are poze si filmulete cu lucrarile, treci la urmatorul.

Daca printr-o minune trece de cele enumerate, verifici cum cupleaza fata, cum intra in viteze, daca merge drept, daca vobleaza rotile (joaca volanul) intre 60 si 70 km/h etc

Bafta!

Ma zgaiesc dupa Samuraie!

• 2 months later...

Salut.

Am o inrrebare , sper sa nu deranjez pe nimeni - e pur informationala. Din punct de vedere capabilitiati offroad care e mai bun Duster 4x4 sau Jimny ? Vorbim de stock.

Ce optiuni ar fi sa tunezi Jimny vs Duster > Nu ma refere la inaltare, suspensii etc ci mai degraba reductor, dif lock pe punti

Merci.

Jimny este un off-roader. Are putini rigide, cutie transfer cu reductor. Garda la sol 190mm.

Duster este SUV, fără reductor, fără CT. Are prima treaptă demultiplicatâ, ce acționează ca un reductor. Se descurca onorabil în teren. Garda la sol este de 210mm.

La Jimny poți folosi alte reducții în CT.

La Jimny poți transforma diferențiale din punti în blocabile. La Duster se poate spatele. În fata diferențialul este în CV.

​​​

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use