Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor dimensiune arcuri fata-spate, si dimensiune telescop fata-spate Jimny

robi_r
 Share

Recommended Posts

Buna ziua,

detin un Suzuki Jimny benzina 1300cm benzina 4wd inchis,an 1999.

Va rog sa ma ajutati cu dimensiunile originale arcuri fata-spate si telescoape fata-spate.

Astep informatii si va multumesc anticipat.

salut! pt ce ai nevoie de dimensiuni! vrei sa_i faci SL cu arcuri si telescoape de la alte masini?
"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

Buna,

scuze ce inseamna SL?

am un prieten care a avut um magazin de piese auto.L-a inchis si a ramas cu cateva piese .

A spus ca ma poate ajuta cu amortizoare si arcuri daca am nevoie .( pacat sa nu profit )

Doar sa ii dau masurile ca sa stie ce sa imi trimita.

Piesele sunt gratis doar ca trebuie sa platesc transportul ele vin din afara RomanieI.

Fiind piese metalice sunt grele si trebuie sa platesc in functie de kg.

M-ar interesa sa schimb amortizoare si arcurile care sunt originale pe Jimny.

Sau sa ii spun sa imi trimit-a un chit de inaltare de 5 cm daca are (si ii pot da dimensiunile corecte de la suspensie masina).

Acuma ramane de vazut daca dupa dimensiuni se va gasi ceva pt. masina .

Pentru schimbat suspensie la masina va trebui sa ma adresez unu-i service sau mecanic care sa le monteze.

La amortizoare te ajut eu. Nu le pot masura dar stiu ce amortizoare ar merge pentru un SL(suspension lift ) de 5 cm.

-pe fata se monteaza amortizoare de GV1 punte spate, prindere stift superior ochi inferior kyb 553158 sau orice producator cu cod echivalent.

-pe spate amortizoare punte spate lada niva ,prindere ochi inferior -ochi superior,kyb 443123 sau orice producator cu cod echivalent(mai putin monroe , care vin fara bucse).

Amortizoarele de mai sus au 500mm extinse la maxim masurat din centrul bucsei. cele vechi nu le mai am, dar astea fiind +5cm ,probabil cele vechi au 450mm extinse.

Arcuri :

Le_am masurat pe ale mele care sunt lasate dupa 20 ani.

-fata lungime 330mm ,diametru interior inferior 80mm ,diametru interior superior 75mm.

-spate lungime 290mm, diametru interior inferior si superior la fel ca cele pe fata.

Daca amortizoarele mai merg de la alte masini, nu recomand si arcurile.

Eu , pt ca nu am avut buget din prima pt o suspensie dedicata, am pus arcuri +5 cm Raptor 4x4 si amortizoarele de mai sus. Dupa ce am strans banuti si am prins si o promotie am luat si amortizoarele Raptor medium load.

Daca esti interesat de amortizoare , le vand la un pret decent. Imi poti scrie in privat.

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "

• 4 weeks later...

Multumesc pentru raspuns.Nu sunt mecanic asa pare complicat arcuri originale sau de la alte masini.

poate ca nu potrivesc si mai trebuiesc facute si modificari la montare.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use