Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

vibratii la volan


bogozie

Postări Recomandate

Re: vibratii la volan

 

Eu am rezolvat saptamana trecuta cu amortizor de directie. Si eu eream sceptic dar nu mai vibreaza acuma si am pus si flanse.

 

Amvazut fotoul si montez si ieu un amortizor de directie am saturat de centrarea rotilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: vibratii la volan

 

Inainte de instalarea amortizorului de directie (e bun dar nu rezolva problema ta ) verifica si telescoapele masinii. Eventual scimba rotile de pe fata intre ele.

De asemenea, o geometrie unghi de fuga ar fi indicata daca ai schimbat bucsi pivoti, capete de bara.

Editat de ancuta_laurentiu

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: vibratii la volan

 

Sara' buna !

 

Unul din capetele telescopului de directie se prinde de bara care pleaca din levierul de comanda al casetei de directie (brat Pitman se numeste acesta), iar celalalt capat se fixeaza de punte.

 

Orice uzura in elementele de directie consumabile (telescop, capete bara, eventual pivoti), poate induce aceasta vibratie puternica in volan (termen tehnic = death wobble).

 

Eu am rulat stock roti de 28". Am avut aceasta problema, dar s-a remediat schimband capetele de bari si telescopul de directie. Actualmente rulez 33" pe jante de 15" pe Cherokee (jante noi, gume noi), nu am echilibrat nici o roata si nu am nici o vibratie in volan.

 

Stima,

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare