Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dimensiuni anvelope diferite fata de talon. Ce se poate intampla dpdv legal?

bogdan.sb
 Share

Recommended Posts

Salutare,

vreau sa incalt Outlanderul cu AT-uri.

In talon (CI) singura dimensiune este 215 60 r16

Ma gandesc la BF AT 215 65 r16 (sete putin mai mare, + 3,24%, ceea ce inseamna o raza cu 10 mm mai mare)

Din punct de vedere legal, ce se poate intampla daca folosesc alte dimensiuni de anvelope decat cele din acte (exceptand posibilitatea de a depasi viteza maxima legala, ceea ce este evident...)?

Va rog, cu trimiteri la articole din acte normative.

Am mai gasit varianta Yokohama Geolandar A/T G015, pe care le gasesc si la dimensiunea mea, dar au indicele de franare pe ud C, in comparatie cu BF-ul care are B, ceea ce ma face sa inclin spre BF ...

Multumesc.

Da, m-am lamurit si eu intre timp :grin::grin::grin:

Codul Rutier:

Art.100.

6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisa;

Art.112.

(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute în cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;

Despre Yokohama Geolandar A/T G015 ceva pareri venite din practica? A folosit cineva?

Pe ele scrie M + S si au fulgul incadrat de simbolul muntelui, dar in specificatiile de pe site-uri scrie: "Cauciucuri de vară cu simbol fulg de nea"

Ce inseamna asta? Se folosesc doar pentru zapezile din iulie-august? :wink:

Edited by bogdan.sb

DIRECTIVA 92/23/CEE

Anexa 2

3. CERINȚE PRIVIND INSCRIPȚIILE

..

3.1.5. literele „M+S” (sau „M.S.” sau „M&S”) dacă este vorba de pneuri pentru zăpadă;

De acord cu tine, dar de ce scrie pe mai multe site-uri din Ro ca sunt de vara, cu toate ca pe ele este simbolul M + S si fulg? Sunt vizibile simbolurile in poze ...

Enigma ...

De acord cu tine, dar de ce scrie pe mai multe site-uri din Ro ca sunt de vara, cu toate ca pe ele este simbolul M + S si fulg? Sunt vizibile simbolurile in poze ...

Enigma ...

Pe site-uri sunt scrise multe. Important e sa vezi certificatul de conformitate.

Mai e si posibilitatea ca anvelopele din poza sa nu fie acelea.

Si eu sunt in cautari. Pe unele site-uri exista informatia ca profilul din poza poate diferi de cel real.

LE Am mai vazut si in denumire de vara si la descriere iarna

Edited by Florian3

La fel de importante ca dimensiunile sunt si indicele de viteza si cel de sarcina ("sau caracteristici" din codul rutier). In modul in care-i scrisa legea, chiar daca anvelopa ar avea caracteristici mai bune, talonul ti-ar putea fi retinut.

Am trimis mail unor servicii rutiere judetene si mai toate raspunsurile politiei sunt asa:

LeVbiDd.png

Parerea asta a fost impartasita si de cativa reprezentanti ai RAR-ului.

Singurul raspuns complet (in opinia mea) e cel al unui ing. de la RAR Bucuresti care a facut trimitere si la Regulamentul (UE) nr.458/2011 - Pct. 4.2.2. al Anexei II (Cerinte pentru vehicule privind montarea anvelopelor)

In cazul particular prezentat de dvs. nu se accepta echiparea cu anvelope avand indicele de viteza S daca producatorul a stabilit indicele H, indiferent de viteza maxima constructiva a vehiculului. O astfel de reducere (pana la indicele Q) este admisa numai in cazul anvelopelor de iarna (M+S), daca nu sunt inscrise in CIV alte anvelope M+S.

Eu personal am preferat sa pun anvelope AT mai cuminti cu indicii din talon decat sa stau sa le explic unor cap de creta cum e cu directiva UE, mai ales ca am iesit si in afara tarii...

Modelul Yokohama Geolandar A/T G015 are indice de viteza H, in CI a masinii scrie V. Oricum, ambele depasesc viteza constructiva si cu muuuult viteza cu care circul eu. Dar ce e drept, e drept, sunt indici diferiti. Deci, se pare ca nu pot sa o incalt nici macar cu Yokohamele ....

Sau imi bag picioarele in el indice, daca toti ceilalti indicatori sunt respectati ... trebuie sa ma gandesc ...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use