Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Land ROVER Discovery Sport - intrebari, pareri


flexibl

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

incep prin a spune că știu că sunt in zona greșita, dar nu am găsit nici o secțiune despre Discovery Sport. Am incercat și în secțiunea SUV-uri, dar nimic. Daca există zona dedicata, iertare îmi cer, și îmi fac mea culpa, și rog sa fie mutat unde trebuie.

As dori sa achiziționeze un Disco Sport din 2017 cu maxim 80-90k km. Am găsit citeva in Ro, și mai este și varianta jermanica (Germania ). Mașina mai mult (de fapt numai) pentru asfalt, cu ieșiri sporadice pe drumuri de camp sau forestiere, nimic dramatic care sa necesite ceva specializat. Accept orice sfaturi, păreri, idei și, de ce nu, șuturi în fund. Mulți dintre dvs veți spune că nu e mașina care trebuie, dar dacă ajung acasă cu un Defender, voi dormi nu in el, ci sub el. Se pretează la un gorobete de 1,93 m înălțime cu probleme la coloana vertebrala? Este stricăcioasă (cuvînt la modă)? Ce pica cel mai des? Se găsesc piese și mai ales oameni pricepuți în a-l drege? Bineînțeles că va fi condus și de doamna mea, deci AT "is a must". Pentru mine AT=headache. Cît consuma...mai puțin relevant, motorina sa fie. Locuri? Alea 2 in plus peste cele 5 regulamentare nu mă interesează deloc. Acoperiș panoramic? Moft. Hayon electric? Sursa de belele.

Cum funcționează Terain Respinse? Chestii d'astea... Va mulțumesc anticipat de răspunsuri, și va rog nu mă tăvăliți prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca pe youtube, de exemplu asta:

Sau altceva, eu am pus link cu primul rezultat gasit. Cred ca sunt altele mult mai competente. In general Land Rover are multe filmulete de instruire postate pe youtube.

Referitor la calitatea modelelor noi de Land Rover vs pretul pieselor... Sunt multe de discutat.

Incearca un forum dedicat Disco Sport.

Editat de 219CXR
0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu că sunt pe YT o grămadă de clipuri...dar una e sa vezi un clip și alta este sa îți spună Stan Pățitul că a pățit aia sau aia. O sa caut cînd ajung acasă alte forumuri, internetul de care dispun acum nu prea mă lasă să fac multe lucruri.

in orice caz, mulțumesc pt feedback.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu as a vrea neaparat Disco Sport as alege varianta din 2015 cu motorul 2.2, motor extrem de fiabil in comparatie cu 2.0.

2.2 este acelasi care a fost montat si pe Freelander2.

Cel de 2.0 are extrem de multe probleme, cum ar fi: lanturile de distributie trebuie schimbate pt ca suna ca o moara cu ciocane, arborii de echilibrare suna si ei si trebuie inlocuiti (distributia este intre cutia de viteze si motor), turbine distruse si apoi motoare distruse din cauza ca "o ia pe ulei".

Ce am scris mai sus este doar o chestiune de timp pana se intampla, nici unul nu scapa.

Apoi probleme cu DPF/SCR-ul (adblue), care la un moment dat trebuie inlocuit.

Calitatea interiorului la Disco Sport este sub Evoque.

 

 

  • Like 1
0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

​​​​​​Mulțumesc pentru răspuns. De ce or fi pus distribuția la spate, numai ei știu... De ce sa facă lucruri simple daca pot fi făcute complicat. Am in vedere exact un motor de 2.179 (2.2) cmc, an fabricație 2015. Asta sa fie cel despre care se vorbește?

IMG_20210214_035421.thumb.jpg.39a2e2f28708a72f1ef2083d04c1d374.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

​​​​​​Mulțumesc pentru răspuns. De ce or fi pus distribuția la spate, numai ei știu... De ce sa facă lucruri simple daca pot fi făcute complicat. Am in vedere exact un motor de 2.179 (2.2) cmc, an fabricație 2015. Asta sa fie cel despre care se vorbește?

[ATTACH=JSON]{"data-align":"none","data-size":"medium","data-attachmentid":1314309}[/ATTACH]

 

Da, asta este.

0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
Daca eu as a vrea neaparat Disco Sport as alege varianta din 2015 cu motorul 2.2, motor extrem de fiabil in comparatie cu 2.0.

2.2 este acelasi care a fost montat si pe Freelander2.

Cel de 2.0 are extrem de multe probleme, cum ar fi: lanturile de distributie trebuie schimbate pt ca suna ca o moara cu ciocane, arborii de echilibrare suna si ei si trebuie inlocuiti (distributia este intre cutia de viteze si motor), turbine distruse si apoi motoare distruse din cauza ca "o ia pe ulei".

Ce am scris mai sus este doar o chestiune de timp pana se intampla, nici unul nu scapa.

Apoi probleme cu DPF/SCR-ul (adblue), care la un moment dat trebuie inlocuit.

Calitatea interiorului la Disco Sport este sub Evoque.

 

 

Bună ziua!

Vă referiți la motorul Ingenium de 2L?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
Ingenium 2.0 TD4 110KW/150CP este un motor bestial, super-fiabil si echilibrat, cu un consum de invidiat. Eu am un Disco Sport din 2019 pe care l-am achizitionat anul acesta dupa ce am vazut trei exemplare similare unul din 2019 si doua din 2018 cu 136.000km, 187.000km si 212.000km care nu avusesera nicio interventie majora, verificate pe OSH, si mergeau ireprosabil chiar daca aveau ceva polish de padure. DS-ul meu consuma 6.8 - 7.2 l/100km pe autostrada cu o viteza medie de 120km/h, iar in oras cca 7.9 - 8.1 l/100km. In modul ECO cu viteza medie de 86km/h a consumat 5.0 l/100km. Masina este bine legata si spatioasa (eu am varianta cu 5 locuri).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 luni mai târziu...
  • Astral a schimbat titlul în Land ROVER Discovery Sport - intrebari, pareri
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare